716 Zimbabwe - Harare
Zimbabwe - Harare

Republic of Zimbabwe (Republiek van Zimbabwe)

 ZW - ZWE 
locatie
premiers / vicepresidenten kaart

MATABELELAND VAN CECIL RHODES: 11 FEBRUARI 1888
MASHONALAND INGELIJFD BIJ HET VERENIGD KONINKRIJK: 12 SEPTEMBER 1890
MATABELELAND EN MASHONALAND BRITSE PROTECTORATEN: 9 MEI 1891
MATABELELAND EN MASHONALAND VERENIGD TOT ZUID-ZAMBEZI: 23 JANUARI 1894
ZUID-ZAMBEZI EN NOORD-ZAMBEZI(NU ZAMBIA) WORDT PROTECTORAAT RHODESIË: 03 MEI 1895
ZUID-ZAMBEZI WORDT ZUID-RHODESIË: 24 JANUARI 1901
ZUID-RHODESIË WORDT EEN BRITSE KOLONIE: 21 SEPTEMBER 1923
FEDERATIE VAN RHODESIË EN NYASALAND: 1 AUGUSTUS 1953 TOT 31 DECEMBER 1963
ZUID-RHODESIË WORDT RHODESIË(niet erkend): 24 OKTOBER 1964
ONAFHANKELIJKHEID VAN RHODESIË UITGEROEPEN(niet erkend): 11 NOVEMBER 1965
REPUBLIEK RHODESIË UITGEROEPEN(niet erkend): 2 MAART 1970
INTERIM STAAT ZIMBABWE-RHODESIË: 1 JUNI 1979
TERUGKEER NAAR KOLONIË ZUID-RHODESIË: 12 DECEMBER 1979
ONAFHANKELIJK ZIMBABWE: 17 APRIL 1980
HERNOEMD: REPUBLIEK VAN ZIMBABWE: 17 APRIL 1991



04-11-1893 - 30-09-1923                                  04-1927 - 07-09-1953                                      07-09-1953 - 31-12-1963                               08-04-1964 - 11-11-1968


11-11-1968 - 01-09-1979                                     02-09-1979 - 12-12-1979                                  18-04-1980 heden      

(tot 01-06-1979 en van 12-12 1979 tot 18-04 1980 wordt de vlag van het Verenigd Koninkrijk samen met bovenstaande vlaggen gebruikt)

Cecil Rhodes is de feitelijke stichter van het gebied Rhodesië, wat naar hem wordt vernoemd en waar later de landen Zimbabwe en Zambia uit ontstonden. Zimbabwe is ontstaan uit Matabeleland en Mashonaland, welke in 1891 protectoraten van het Britse Imperium worden en drie jaar later worden verenigd tot Zuid-Zambezi. In 1895 wordt Noord-Zambezi aan het gebied toegevoegd en ontstaat het protectoraat Rhodesië. In 1901 wordt het zuidelijk gebied weer een apart protectoraat, genaamd Zuid-Rhodesië. Voorgaande allemaal onder de vlag van de British South Africa Company. Hieronder de Britse monarchen en bestuurders tot 1923:

  Cecil Rhodes (1853-1902)


1888-1901

Britse monarchen:
Victoria (1819-1901)
1901-1910 Edward VII (1841-1910)
1910-1936 George V (1865-1936)
1936 Edward VIII (1894-1972)
1936-1952 George VI (1895-1952)
1952-1970 Elizabeth II (1926)

1979-1980

Elizabeth II (1926)


1890-1891

Mashonaland:
Archibald Colquhoun (1848-1914)
1891-1896 Leander Jameson (1853-1917)
1893-1894 Andrew Duncan (1855-1931)
1896-1897 Albert Grey (1851-1917)
1897-1901 William Milton (1854-1930)


1896-1901

Matabeleland:
Arthur Lawley (1860-1932)


1894

Zuid-Zambezi:
Andrew Duncan (1855-1931)
1894 Leander Jameson (1853-1917)


1894

Zuid-Rhodesië:
Leander Jameson (1853-1917)
1894-1895 Frank Rhodes (1850-1905)
1895 Leander Jameson (1853-1917)
1895-1896 Joseph Vincent (1861-1914)
1896-1897 Albert Grey (1851-1917)
1897-1901 William Milton (1854-1930)

1901-1914

William Milton (1854-1930)
1914-1923 Frank Newton (1857-1948)
1914-1923 Drummond Chaplin (1866-1933)
1919 Clarkson Tredgold (1865-1938)
1920 Ernest Montague (1862-1952)
1922-1923 Ernest Montague (1862-1952)
1923 Percy Fynn (1872-1940)
1923 vacant

In 1923 wordt Zuid-Rhodesië een Britse kolonie met een gouverneur als vertegenwoordiger van de Britse monarch. Exact dertig jaar later wordt van Zuid- en Noord-Rhodesië en Nyasaland de Federatie Rhodesië en Nyasaland gevormd, welke na tien jaar weer uiteen valt. De laatste gouverneur van Zuid-Rhodesië blijft aan tot 1969, hoewel de regering van Smith hem al sinds 1965 niet meer erkent:

1923-1928 John Chancellor (1870-1952)
1928 Murray Bisset (1876-1931)
1928-1934 Cecil Hunter Rodwell (1874-1953)
1934-1935 Fraser Russell (1876-1952)
1935-1942 Herbert Stanley (1872-1955)
1942 Fraser Russell (1876-1952)
1942-1944 Evelyn Baring (1903-1973)
1944-1945 Robert Hudson (1885-1963)
1945-1946 Campbell Tait (1886-1946)
1946 Fraser Russell (1876-1952)
1946-1947 Robert Hudson (1885-1963)
1947-1953 John Kennedy (1893-1970)
1953-1954 Robert Tredgold (1899-1977)
1954-1959 Peveril William-Powlett (1898-1985)
1959-1965/9 Humphrey Gibbs (1902-1990)


1953-1957

Federatie Rhodesië en Nyasaland:
John Llewellin (1893-1957)
1957 Robert Tredgold (1899-1977)
1957 William Murphy (1887-1965)
1957-1963 Simon Ramsay (1914-1999)
1963 Humphrey Gibbs (1902-1990)

In 1965 roept de Britse Kolonie Zuid-Rhodesië de onafhankelijkheid uit. De nieuwbakken staat Rhodesië wordt echter door geen enkele natie erkend. Dupont wordt de bestuurder en in 1970 de president. In 1979 wordt het gebied een interim staat met de naam Zimbabwe-Rhodesië met Gumede als enige president, waarna het weer enkele maanden als Zuid-Rhodesië onder Brits bewind komt. In 1980 wordt Zimbabwe geheel onafhankelijk:

1965-1975 Clifford Dupont (1905-1978)
1975-1976 Henry Everard (1897-1980)
1976-1978 John Wrathall (1913-1978)
1978 Henry Everard (1897-1980)
1978-1979 Jack Pithey (1903-1987)
1979 Henry Everard (1897-1980)

1979

Joshua Gumede (1919-1989)

1979-1980

Chris Soames (1920-1987)

1980-1987

Canaan Banana (1936-2003)
1987-2017 Robert Mugabe (1924-2019)
2017 Phelekezela Mphoko (1940)
2017- ? Emmerson Mnangagwa (1946)
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

afbeelding  na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode  
Cecil John Rhodes, geboren op 5 juli 1853 te Bishop's Stortford, Engeland en overleden op 26 maart 1902 te Muizenberg, Zuid-Afrika. Stichter van het gebied wat later Zimbabwe en Zambia zou worden.
Alexandrina Victoria, geboren op 24 mei 1819 te Londen, Engeland en overleden op 22 januari 1901 te East Cowes, Engeland. Koningin:
11-02-1888 - 22-01-1901
Albert Edward VII, geboren op 9 november 1841 te Londen, Engeland en overleden op 6 mei 1910 te Londen, Engeland. Koning:
22-01-1901 - 06-05-1910
George V Frederick Ernest Albert, geboren op 3 juni 1865 te Londen, Engeland en overleden op 20 januari 1936 te Sandringham, Engeland. Koning:
06-05-1910 - 20-01-1936
Edward VIII Albert Christian George Andrew Patrick David, geboren op 23 juni 1894 te Londen, Engeland en overleden op 28 mei 1972 te Parijs. Koning:
20-01-1936 - 11-12-1936
Alfred Frederick Arthur George VI, geboren op 14 december 1895 te Sandringham, Engeland, overleden op 6 februari 1952 te Sandringham, Engeland. Koning:
11-12-1936 - 06-02-1952
Elizabeth II Alexandra Mary, geboren op 21 april 1926 te Londen, Engeland. Koningin:
06-02-1952 - 02-03-1970
12-12-1979 - 18-04-1980
Archibald Ross Colquhoun, geboren in maart 1848 te Kaapstad, Zuid-Afrika en overleden op 18 december 1914 te Londen, Engeland. Resident Commissaris Mashonaland:
29-06-1890 - 18-09-1891
Sir Leander Starr Jameson, geboren op 9 februari 1853 te Edinburgh, Schotland en overleden op 26 november 1917 te Londen, Engeland. Bestuurder Mashonaland:
18-09-1891 - 02-05-1896
Hoofd Magistraat van Zuid-Zambezi:
??-05-1894 - 09-09-1894
Bestuurder Protectoraat Rhodesië:
09-09-1894 - 28-10-1894
01-04-1895 - ??-06-1895
Andrew Henry Farrell Duncan, geboren op 31 mei 1855 te Adelaide, Australië en overleden op 22 september 1931. Interim Bestuurder Mashonaland voor Jameson:
08-10-1893 - 22-01-1894
Interim Hoofd Magistraat Zuid-Zambezi:
23-01-1894 - ??-05-1894
Albert Henry George Grey, 4th Earl Grey, geboren op 28 november 1851 te Londen, Engeland en overleden op 29 augustus 1917 te Howick, Engeland. Bestuurder Mashonaland:
  02-05-1896 - 24-07-1897
Bestuurder Protectoraat Rhodesië:
02-05-1896 - 24-07-1897
Sir William Henry Milton, geboren op 3 december 1854 te Little Marlow, Engeland en overleden op 6 maart 1930 te Cannes, Frankrijk. Interim Bestuurder Mashonaland:
24-07-1897 - 05-12-1898
Bestuurder Mashonaland:
05-12-1898 - 24-01-1901
Interim Bestuurder Protectoraat Rhodesië:
24-07-1897 - 04-12-1898
Bestuurder Protectoraat Rhodesië:
04-12-1898 - 24-01-1901
Bestuurder Zuid-Rhodesië:
24-01-1901 - 02-11-1914
Arthur Lawley, 6th Baron Wenlock, geboren op 12 november 1860 te Londen, Engeland en overleden op 14 juni 1932 te Freiburg, Duitsland. Bestuurder Matabeleland:
05-12-1896 - ??-03-1901
Francis William Rhodes, geboren op 9 april 1850 te Bishop's Stortford, Engeland en overleden op 21 september 1905 te Engeland. Interim Bestuurder Protectoraat Rhodesië:
28-10-1894 - 01-04-1895
Joseph Vincent, geboren in 1861 en overleden in 1914. Interim Bestuurder Protectoraat Rhodesië:
??-06-1895 - 02-05-1896
Sir Francis James Newton, geboren in 1857 en overleden in 1948. Interim Bestuurder Zuid-Rhodesië:
02-11-1914 - 24-12-1914
Sir Francis Drummond Percy Chaplin, geboren op 10 augustus 1866 te Twickenham, Engeland en overleden op 16 november 1933. Bestuurder Zuid-Rhodesië:
24-12-1914 - 21-09-1923
Clarkson Henry Tredgold, geboren in 1865 te Iniyati en overleden in 1938. Interim Bestuurder Zuid-Rhodesië voor Chaplin:
15-10-1919 - 14-12-1919
Sir Ernest William Sanders Montagu, geboren op 6 december 1862 te Rondebosch, Zuid-Afrika en overleden op 20 november 1952. Interim Bestuurder Zuid-Rhodesië voor Chaplin:
10-09-1920 - 10-12-1920
15-11-1922 - 10-05-1923
Sir Percy Donald Leslie Fynn, geboren in 1872 en overleden in 1940. Interim Bestuurder Zuid-Rhodesië:
21-09-1923 - 23-09-1923
Sir John Robert Chancellor, geboren op 20 oktober 1870 te Edinburgh, Schotland en overleden op 31 juli 1952 te Shieldhill, Schotland. Gouverneur:
01-10-1923 - 15-06-1928
Sir Murray Bisset, geboren op 14 april 1876 te Port Elizabeth, Zuid-Afrika en overleden op 24 oktober 1931 te Salisbury(nu Harare). Interim Gouverneur:
15-06-1928 - 24-11-1928
Sir Cecil Hunter Rodwell, geboren op 29 december 1874 te Engeland en overleden op 23 februari 1953 te Suffolk, Engeland. Gouverneur:
24-11-1928 - 01-05-1934
Sir Alexander Fraser Russell, geboren op 21 oktober 1876 te Kaapstad, Zuid-Afrika en overleden op 28 maart 1952 te , Engeland. Interim Gouverneur:
01-05-1934 - 08-06-1935
08-01-1942 - 10-12-1942
02-02-1946 - 19-07-1946
Sir Herbert James Stanley, geboren op 25 juli 1872 te Manchester, Engeland en overleden op 5 juni 1955 te Kaapstad, Zuid-Afrika. Gouverneur:
08-01-1935 - 08-01-1942
Sir Charles Evelyn Baring, 1st Baron Howick of Glendale, geboren op 29 september 1903 te en overleden op 10 maart 1973. Gouverneur:
10-12-1942 - 26-10-1944
Sir Robert James Hudson, geboren op 15 mei 1885 te Mossel Bay, Zuid-Afrika en overleden op 17 juni 1963 te Salisbury(nu Harare). Interim Gouverneur:
26-10-1944 - 20-02-1945
19-07-1946 - 14-01-1947
Sir William Eric Campbell Tait, geboren op 12 augustus 1886 te Morice Town, Engeland en overleden op 17 juli 1946 te Salisbury(nu Harare). Gouverneur:
20-02-1945 - 02-02-1946
Sir John Noble Kennedy, geboren op 31 augustus 1893 te Portpatrick, Schotland en overleden op 15 juni 1970 te Dunbar, Schotland. Gouverneur:
14-01-1947 - 21-11-1953
Sir Robert Clarkson Tredgold, geboren op 2 juni 1899 te Bulawayo en overleden op 8 april 1977 te Marondera. Interim Gouverneur:
21-11-1953 - 26-11-1954
Interim Gouverneur-Generaal Federatie Rhodesië en Nyasaland:
24-01-1957 - ??-02-1957
Sir Peveril Barton Reibey Wallop William-Powlett, geboren op 5 maart 1898 te Abergavenny, Wales en overleden op 10 november 1985 te Honiton, Engeland. Gouverneur:
26-11-1954 - 28-12-1959
Sir Humphrey Vicary Gibbs, geboren op 22 november 1902 te Londen, Engeland en overleden op 5 november 1990 te Harare. Gouverneur:
28-12-1959 - 17-11-1965
Gouverneur(niet erkend):
17-11-1965 - 24-06-1969
Gouverneur-Generaal Federatie Rhodesië en Nyasaland:
??-05-1963 - 31-12-1963
John Jestyn Llewellin, 1st Baron Llewellin, geboren op 6 februari 1893 te Upton, Engeland en overleden op 24 januari 1957 te Londen, Engeland. Gouverneur-Generaal Federatie Rhodesië en Nyasaland:
04-09-1953 - 24-01-1957
Sir William Lindsay Murphy, geboren op 4 mei 1887 en overleden op 15 april 1965. Interim Gouverneur-Generaal Federatie Rhodesië en Nyasaland:
??-02-1957 - 08-10-1957
Simon Ramsay, 16th Earl of Dalhousie, geboren op 17 oktober 1914 te Schotland en overleden op 15 juli 1999. Gouverneur-Generaal Federatie Rhodesië en Nyasaland:
08-10-1957 - ??-05-1963
Clifford Walter Dupont, geboren op 6 december 1905 te Londen, Verenigd Koninkrijk en overleden op 28 juni 1978 te Salisbury.

RF
Interim Officier Regeringsuitvoering Rhodesië:
17-11-1965 - 20-12-1965
Officier Regeringsuitvoering Rhodesië:
20-12-1965 - 02-03-1970
Interim President Rhodesië:
02-03-1970 - 16-04-1970
President Rhodesië:
16-04-1970 - 31-12-1975
Henry Breedon Everard, geboren op 21 februari 1897 te Londen, Verenigd Koninkrijk en overleden op 7 augustus 1980 te Zimbabwe.

RF
Interim President Rhodesië:
31-12-1975 - 14-01-1976
31-08-1978 - 01-11-1978
05-03-1979 - 01-06-1979
John James Wrathall, geboren op 28 augustus 1913 te Lancaster, Verenigd Koninkrijk en overleden op 31 augustus 1978 te Salisbury.

RF
President Rhodesië:
14-01-1976 - 31-08-1978
Jack William Pithey, geboren op 5 september 1903 te Potchefstroom, Zuidafrika en overleden op 16 september 1987.

RF
Interim President Rhodesië:
01-11-1978 - 05-03-1979
Joshua Zion Gumede, geboren op 19 september 1919 te Zuid Rhodesië en overleden op 28 maart 1989 te Zimbabwe.

UANC
President Zimbabwe-Rhodesië:
01-06-1979 - 12-12-1979
Sir Arthur Christopher John Soames, baron Soames, geboren op 12 oktober 1920 te Sheffield Park, Engeland en overleden op 16 september 1987 te North Warnborough, Engeland. Gouverneur Zuid-Rhodesië:
12-12-1979 - 17-04-1980
Canaan Sodindo Banana, geboren op 5 maart 1936 te Esiphezini en overleden op 10 november 2003 te London, Engeland.

ZANU
President:
18-04-1980 - 31-12-1987
Robert Gabriel Karigabombe Mugabe, geboren op 21 februari 1924 te Kutama en overleden op 6 september 2019 te Singapore, Singapore..

ZANU-PF
President:
31-12-1987 - 21-11-2017
Phelekezela Mphoko, geboren op 11 juni 1940 te Gwizane.

ZANU-PF
Interim President:
21-11-2017 - 24-11-2017
Emmerson Dambudzo Mnangagwa, geboren op 5 december 1946 te Zvishavane.

ZANU-PF
President:
24-11-2017 - heden