792 Turkije - Ankara
Türkiye - Ankara

Türkiye Cumhuriyeti (Republiek Turkije)

 TR - TUR  
locatie
staatshoofden kaart

STICHTING REPUBLIEK: 29 OKTOBER 1923


Na de Turkse onafhankelijkheidsoorlog werd in 1923 de republiek uitgeroepen met een premier als regeringsleider. Sinds 1921 regeerden al twee premiers in oppositie:

1921-1922 Fevzi Çakmak (1876-1950)
1922 Rauf Orbay (1881-1964)

1922-1923

Rauf Orbay (1881-1964)
1923 Fethi Okyar (1880-1943)
1923-1924 Mustafa İsmet (1884-1973)
1924-1925 Fethi Okyar (1880-1943)
1925-1937 Mustafa İsmet (1884-1973)
  sinds 1935 İsmet İnönü
1937-1939 Celâl Bayar (1883-1986)
1939-1942  Refik Saydam (1881-1942)
1942  Fikri Tüzer (1878-1942)
1942-1946 Şükrü Saracoğlu (1887-1953)
1946-1947 Recep Peker (1888-1950)
1947-1949  Hasan Saka (1886-1960)
1949-1950  Şemsettin Günaltay (1883-1961)
1950-1960  Adnan Menderes (1899-1961)
1960-1961 Cemal Gürsel (1895-1966)
1961  Fahri Özdilek (1898-1989)
1961-1965 İsmet İnönü (1884-1973)
1965  Hayri Ürgüplu (1903-1981)
1965-1971  Süleyman Demirel (1924-2015)
1971-1972  Nihat Erim (1912-1980)
1972-1973  Ferit Melen (1906-1988)
1973-1974  Naim Talu (1919-1998)
1974  Bülent Ecevit (1925-2006)
1974-1975  Sadi Irmak (1904-1990)
1975-1977 Süleyman Demirel (1924-2015)
1977 Bülent Ecevit (1925-2006)
1977-1978 Süleyman Demirel (1924-2015)
1978-1979 Bülent Ecevit (1925-2006)
1979-1980 Süleyman Demirel (1924-2015)
1980-1983 Bülend Ulusu (1923-2015)
1983-1989  Turgut Özal (1927-1993)
1989  Ali Bozer (1925-2020)
1989-1991  Yıldırım Akbulut (1935)
1991  Mesut Yilmaz (1947-2020)
1991-1993  Süleyman Demirel (1924-2015)
1993  Erdal İnönü (1926-2007)
1993-1996  Tansu Çiller (1946)
1996  Mesut Yilmaz (1947-2020)
1996-1997 Necmettin Erbakan (1926-2011)
1997-1999  Mesut Yilmaz (1947-2020)
1999-2002 Bülent Ecevit (1925-2006)
2002-2003  Abdullah Gül (1950)
2003-2014  Recep Erdoğan (1954)
2014-2016 Ahmet Davutoğlu (1959)
2016-2018 Binali Yıldırım (1955)

Na de afschaffing van het premierschap wordt volgens de aangepaste grondwet een vicepresident aangesteld als tweede hoogste persoon in functie.

2018- ? Fuat Oktay (1964)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

afbeelding na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode  
Mustafa Fevzi Çakmak, geboren op 12 januari 1876 te İstanbul en overleden op 10 april 1950 te İstanbul.

Militair
Premier in oppositie:
24-01-1921 - 12-07-1922
Hüseyin Rauf Orbay, geboren op 27 juli 1881 te İstanbul en overleden op 16 juli 1964 te İstanbul.

Partijloos
Premier in oppositie:
120-07-1922 - 04-11-1922
Premier:
04-11-1922 - 14-08-1923
Ali Fethi Okyar, geboren op 29 april 1880 te Prilep en overleden op 7 mei 1943 te İstanbul.

CHP
Premier:
14-08-1923 - 13-10-1923
21-11-1924 - 06-03-1925
Mustafa İsmet Pasja, sinds 1 januari 1935 Mustafa İsmet İnönü, geboren op 24 september 1884 te İzmir en overleden op 25 december 1973 te Ankara.

CHP
Premier:
30-10-1923 - 21-11-1924
06-03-1925 - 27-09-1937
20-01-1961 - 21-02-1965
Mahmut Celâleddin Bayar, geboren op 16 mei 1883 te Umurbey en overleden op 22 augustus 1986 te İstanbul.

CHP
Premier:
27-09-1937 - 25-01-1939
Refik Ibrahim Saydam, geboren op 8 september 1881 te İstanbul en overleden op 8 juli 1942 te İstanbul.

CHP
Premier:
25-01-1939 - 08-07-1942
Ahmet Fikri Tüzer, geboren in 1878 te Sjoemen, Bulgarije en overleden op 16 augustus 1942 te Ankara.

CHP
Premier:
08-07-1942 - 09-07-1942
Mehmet Şükrü Saracoğlu, geboren op 1 januari 1887 te Ödemiş en overleden op 27 december 1953 te İstanbul.

CHP
Premier:
09-07-1942 - 07-08-1946
Mehmet Recep Peker, geboren op 5 februari 1889 te İstanbul en overleden op 1 april 1950 te İstanbul.

CHP
Premier:
07-08-1946 - 09-09-1947
Hasan Hüsnü Saka, geboren in 1885 of 1886 te Akçaabat en overleden op 29 juli 1960 te İstanbul.

CHP
Premier:
09-09-1947 - 16-01-1949
Mehmet Şemsettin Günaltay, geboren in 1883 te Kemaliye en overleden op 19 oktober 1961 te İstanbul.

CHP
Premier:
16-01-1949 - 22-05-1950
Ali Adnan Ertekin Menderes, geboren in 1899 te Aydın en overleden op 17 september 1961 te İmralı.

DP
Premier:
22-05-1950 - 27-05-1960
Cemal Gürsel, geboren op 13 oktober 1895 te Hınıs en overleden op 14 september 1966 te Ankara.

Militair, sinds 1961 partijloos
Premier:
28-05-1960 - 30-10-1961
Emin Fahrettin Özdilek, geboren in 1898 te Bursa en overleden op 13 maart 1989 te Ankara.

Militair
Interim Premier:
30-10-1961 - 20-11-1961
Ali Suat Hayri Ürgüplü, geboren op 13 augustus 1903 te Damascus, Syrië en overleden op 26 december 1981 te İstanbul.

AP
Premier:
21-02-1965 - 27-10-1965
Sami Süleyman Gündoğdu Demirel, geboren 1 november 1924 te İslamköy en overleden op 17 juni 2015 te Ankara.

AP, later DYP
Premier:
27-10-1965 - 26-03-1971
31-03-1975 - 21-06-1977
11-07-1977 - 05-01-1978
12-11-1979 - 12-09-1980
20-11-1991 - 16-05-1993
İsmail Nihat Erim, geboren in 1912 te Kandra en overleden op 19 juli 1980 te İstanbul.

Partijloos
Premier:
26-03-1971 - 17-04-1972
Ferit Sadi Melen, geboren in 1906 te Van en overleden op 3 september 1988 te Ankara.

GCP
Interim Premier:
17-04-1972 - 22-05-1972
Premier:
22-05-1972 - 15-04-1973
Mehmet Naim Talu, geboren 22 juli 1919 te İstanbul en overleden op 15 mei 1998 te İstanbul.

Partijloos
Premier:
15-04-1973 - 25-01-1974
Mustafa Bülent Ecevit, geboren op 28 mei 1925 te İstanbul en overleden op 5 november 2006 te Ankara.

CHP, later DSP
Premier:
25-01-1974 - 17-11-1974
21-06-1977 - 11-07-1977
05-01-1978 - 12-11-1979
11-01-1999 - 18-11-2002
Mahmut Sadi Irmak, geboren op 15 mei 1904 te Seydişehir en overleden op 11 november 1990 te İstanbul.

CHP
Premier:
17-11-1974 - 31-03-1975
Saim Bülend Ulusu, geboren op 7 mei 1923 te Üsküdar en overleden op 23 december 2015 te İstanbul.

Militair
Premier:
20-09-1980 - 13-12-1983
Halil Turgut Özal, geboren op 13 oktober 1927 te Malatya en overleden op 17 april 1993 te Ankara.

AnaP
Premier:
13-12-1983 - 31-10-1989
Ali Hüsrev Bozer, geboren op 28 juli 1925 te Ankara en overleden op 30 september 2020 te Ankara.

AnaP
Interim Premier:
31-10-1989 - 09-11-1989
Yıldırım Akbulut, geboren 15 november 1935 te Erzincan.

AnaP
Premier:
09-11-1989 - 23-06-1991
Ahmet Mesut Yilmaz, geboren op 6 november 1947 te İstanbul en overleden op 30 oktober 2020 te İstanbul.

AnaP
Premier:
23-06-1991 - 20-11-1991
06-03-1996 - 28-06-1996
30-06-1997 - 11-01-1999
Erdal Inönü, geboren op 6 juni 1926 te Ankara en overleden op 31 oktober 2007 te Houston, TX, USA.

SHP
Interim Premier:
16-05-1993 - 25-06-1993
Tansu Penbe Çiller, geboren op 24 mei 1946 te İstanbul.

DYP
Premier:
25-06-1993 - 06-03-1996
Necmettin Erbakan, geboren op 29 oktober 1926 te Sinop en overleden op 27 februari 2011 te Ankara.

RP
Premier:
28-06-1996 - 30-06-1997
Abdullah Gül, geboren op 29 oktober 1950 te Kayseri.

AKP
Premier:
18-11-2002 - 14-03-2003
Recep Tayyip Erdoğan, geboren op 26 februari 1954 te İstanbul.

AKP
Premier:
14-03-2003 - 28-08-2014
Ahmet Davutoğlu, geboren op 26 februari 1959 te Konya.

AKP
Premier:
28-08-2014 - 22-05-2016
Binali Yıldırım, geboren op 20 december 1955 te Refahiye.

AKP
Premier:
22-05-2016 - 09-07-2018
  premierschap afgeschaft    
Vicepresidenten:  
Fuat Oktay, geboren in 1964 te Çekerek.

Partijloos
Vicepresident:
10-07-2018 - heden