203 Tsjechië - Praag
Česko - Praha

Česká Republika (Republiek Tsjechië)

 CZ - CZE  
locatie
premiers kaart

ONAFHANKELIJK TSJECHO-SLOWAKIJE: 28 OKTOBER 1918
ONAFHANKELIJK TSJECHIË: 1 JANUARI 1993


Tsjechië behoorde tot 1918 bij de dubbelmonarchie Oostenrijk-Hongarije. Na de Eerste Wereldoorlog vormde het samen met Slowakije de onafhankelijke staat(1918) en in datzelfde jaar de republiek Tsjecho-Slowakije. In 1939 werd Tsjechië een protectoraat van Nazi-Duitsland, zonder Slowakije, onder de naam Bohemen en Moravië. Van 1945 tot 1992 was het wederom onderdeel van Tsjecho-Slowakije. In 1993 splitsten Tsjechië en Slowakije zich en werd Tsjechië een onafhankelijke staat met een president als staatshoofd:

1918 Karel Kramář (1860-1937)

1918-1935

Tomáš Masaryk (1850-1937)
1935 Milan Hodža (1878-1944)
1935-1938 Edvard Beneš (1884-1948)
1938 Jan Syrový (1888-1970)
1938-1939 Emil Hácha (1872-1945)

1939-1945

Emil Hácha (1872-1945)

1945-1948

Edvard Beneš (1884-1948)
1948-1953 Klement Gottwald (1896-1953)
1953-1957 Antonín Zápotocký (1884-1957)
1957 Viliam Široký (1902-1971)
1957-1968 Antonín Novotný (1904-1975)
1968 Jozef Lenárt (1923-2004)
1968-1975 Ludvík Svoboda (1895-1979)
1975-1989 Gustáv Husák (1913-1991)
1989 Marián Čalfa (1946)
1989-1992 Václav Havel (1936-2011)
1992 Jan Stráský (1940-2019)

In 1968 onderging Tsjecho-Slowakije een federalisering waardoor Tsjechië en Slowakije ook hun eigen voorzitter van de Nationale Raad kregen. De Slowaakse voorzitters worden bij Slowakije vermeld. Hieronder de voorzitters van de Tsjechische Nationale Raad:

1968-1969 Čestmír Císař (1920)
1969-1981 Evžen Erban (1912-1994)
1981-1989 Josef Kempný (1920-1996)
1989-1990 Jaroslav Šafařík (1942)
1990-1992 Dagmar Burešová (1929)
1992 Milan Uhde (1936)

De presidenten van de Tsjechische Republiek na de scheiding van Slowakije in 1993:

1993 interim Václav Klaus (1941)
1993-2003 Václav Havel (1936-2011)
2003 interim Vladimír Špidla (1951)
2003-2013 Václav Klaus (1941)
2013- ? Miloš Zeman (1944)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

afbeelding  na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode  
Karel Kramař, geboren op 27 december 1860 te Vysoké nad Jizerou en overleden op 26 mei 1937 te Praag.

Partijloos
Voorzitter van de Nationale Raad:
28-10-1918 - 14-11-1918
Tomáš Garrigue Masaryk, geboren op 7 maart 1850 te Hodonín en overleden op 14 september 1937 te Lány.

Partijloos
President:
14-11-1918 - 14-12-1935
Milan Hodža, geboren op 1 februari 1878 te Sučany en overleden op 27 juni 1944 te Clearwater, FL, VS.

RSZML
Interim President:
14-12-1935 - 18-12-1935
Edvard Beneš, geboren op 28 mei 1884 te Kožlany en overleden op 3 september te Sezimo Ústí.

ČSNS, na de oorlog partijloos
President:
18-12-1935 - 05-10-1938
03-04-1945 - 07-06-1948
Jan Syrový, geboren op 24 januari 1888 te Třebič en overleden op 17 oktober 1970 te Praag.

Militair
Interim President:
05-10-1938 - 30-11-1938
Emil Hácha, geboren op 12 jui 1872 te Trhové Sviny en overleden op 26 juni 1945 te Praag.

Partijloos
President Tsjechoslowakije:
30-11-1938 - 15-03-1939
President Bohemen en Moravië:
16-03-1939 - 08-05-1945
Klement Gottwald, geboren op 23 november 1896 te Dědice en overleden op 14 maart 1953 te Praag.

KSČ
Interim President:
07-06-1948 - 14-06-1948
President:
14-06-1948 - 14-03-1953
Antonín Zápotocký, geboren op 19 december 1884 te Zákolany en overleden op 13 november 1957 te Praag.

KSČ
Interim President:
14-03-1953 - 21-03-1953
President:
21-03-1953 - 13-11-1957
Viliam Široký, geboren op 31 mei 1902 te Bratislava en overleden op 6 oktober 1971 te Praag.

KSČ
Interim President:
13-11-1957 - 19-11-1957
Antonín Novotný, geboren op 10 december 1904 te Letňany en overleden op 28 januari 1975 te Praag.

KSC
President:
19-11-1957 - 22-03-1968
Jozef Lenárt, geboren op 3 april 1923 te Liptovská Porúbka, Slowakije en overleden op 11 februari 2004 te Praag.

KSČ
Interim President:
22-03-191968 - 30-03-1968
Ludvík Svoboda, geboren op 25 november 1895 te Hroznatín en overleden op 20 september 1979 te Praag.

KSČ
President:
30-03-1968 - 29-05-1975
Gustáv Husák, geboren op 10 januari 1913 te Dúbravka en overleden op 18 november 1991 te Bratislava.

KSČ
President:
29-05-1975 - 10-12-1989
Marián Čalfa, geboren op 7 mei 1946 te Trebišov.

KSČ
Interim President:
10-12-1989 - 29-12-1989
Vacláv Havel, geboren op 5 oktober 1936 te Praag en overleden op 18 december 2011 te Hrádeček.

OF, sinds 1993 partijloos
President Tsjecho Slowakije:
29-12-1989 - 20-07-1992
President Tsjechië:
02-02-1993 - 02-02-2003
Jan Stráský, geboren op 24 december 1940 te Plzeň en overleden op 6 november 2019 te Štěrboholy, Praag.

ODS
Interim President:
20-07-1992 - 31-12-1992
Čestmír Císař, geboren op 2 januari 1920 te Hostomice.

KSČ
Voorzitter van de Tsjechische Nationale Raad:
10-07-1968 - 26-11-1969
Evžen Erban, geboren op 18 juni 1912 te Vsetín en overleden op 26 juli 1994 te Praag.

KSČ
Voorzitter van de Tsjechische Nationale Raad:
26-11-1969 - 18-06-1981
Josef Kempný, geboren op 19 juli 1920 te Lay-Orlová en overleden op 25 november 1996 te Praag.

KSČ
Voorzitter van de Tsjechische Nationale Raad:
18-06-1981 - 18-12-1989
Jaroslav Šafařík, geboren op 21 april 1942 te Svatava.

ČSS
Voorzitter van de Tsjechische Nationale Raad:
18-12-1989 - 26-06-1990
Dagmar Burešova, geboren op 19 oktober 1929 te Praag.

OF, sinds 1991 OH
Voorzitter van de Tsjechische Nationale Raad:
26-06-1990 - 30-06-1992
Milan Uhde, geboren op 28 juli 1936 te Brno.

ODS
Voorzitter van de Tsjechische Nationale Raad:
30-06-1992 - 31-12-1992
Vacláv Klaus, geboren op 19 juni 1941 te Praag.

ODS
Interim President:
01-01-1993 - 02-02-1993
President:
07-03-2003 - 08-03-2013
Vladimír Špidla, geboren op 22 april 1951 te Praag.

ČSSD
Interim President:
02-02-2003 - 07-03-2003
Miloš Zeman, geboren op 28 september 1944 te Kolín.

ČSSD
President:
08-03-2013 - heden