Slowakije
Bratislava

Republiek Slowakije
SVK
locatie
regeringsleiders bestuurlijke indeling kaart

ONDERDEEL VAN TSJECHOSLOWAKIJE: 28 OKTOBER 1918
SLOWAAKSE VOLKSREPUBLIEK IN KOŠICE: 11 t/m 29 DECEMBER 1918
ARBEIDERSRAAD VAN POZSONY: 31 DECEMBER 1918 t/m 1 JANUARI 1919
SLOWAAKSE CONCILIAIRE REPUBLIEK: 16 JUNI t/m 7 JULI 1919
AUTONOMIE BINNEN TSJECHOSLOWAKIJE: 28 NOVEMBER 1938

SLOWAAKSE STAAT: 14 MAART 1939
SLOWAAKSE REPUBLIEK: 21 JULI 1939
WEER ONDERDEEL VAN TSJECHOSLOWAKIJE: 4 APRIL 1945
SLOWAAKSE SOCIALISTISCHE REPUBLIEK BINNEN TSJECHOSLOWAKIJE: 1 JANUARI 1969
SLOWAAKSE REPUBLIEK BINNEN TSJECHOSLOWAKIJE: 29 MAART 1990
ONAFHANKELIJKE REPUBLIEK SLOWAKIJE: 1 JANUARI 1993
 
16-06-1919 - 07-07-1919 07-07-1919 - 04-04-1945 04-04-1995 - 29-03-1990 29-03-1990 - 03-09-1992 03-09-1992 - heden
                      ga direct naar:     Conciliaire Republiek     1919-1939     1938-1945                     communisme: (1944  1960  1970  1980  1990)         
de facto leiders:   (1944  1950  1960  1970  1980  1990)            onafhankelijkheid: (1993  2000  2010)         
jaartallen afbeelding na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

In 1918 werd het gebied van het huidige Slowakije onderdeel van Tsjechoslowakije. Omdat vooral Tsjechische ambtenaren de dienst uitmaakten riep rebellenleider Dvorčák anderhalf maand later de Slowaakse Volksrepubliek uit die alleen hem als president kende en slechts 18 dagen bestond in Košice. Twee dagen later rebelleerde Mészáros tegen het Tsjechoslowaakse bewind in Pozsony. Ook dit verzet werd al de volgende dag gebroken, waarna het onder commandantuur van respectievelijk Tsjechoslowakije en Hongarije kwam.
1918 Viktor Dvorčák, geboren op 21 april 1878 te Svidník en overleden op 8 Augustus 1943 te Boedapest, Hongarije. Rebellerend President van de Slowaakse Volksrepubliek:
11-12-1918 - 29-12-1918
1918-1919 František Schöbl, geboren op 6 juni 1868 te Jindřichův Hradec en overleden op 7 augustus 1937 te Praag, Tsjechië.

Militair
Tsjechoslowaaks Leider van het Regionale Militaire Commando in Košice:
29-12-1918 - 06-06-1919
1918-1919 Gábor Mészáros, geboren in 1896 en overleden op 19 februari 1920 te Boedapest, Hongarije.

MSzDP
Rebellerend Voorzitter van de Arbeidersraad te Pozsony:
31-12-1918 - 01-01-1919
  Jenő Landler, geboren op 23 november 1875 te Gelse, Hongarije en overleden op 25 februari 1928 te Cannes, Frankrijk.

MSzP
Hongaars Commandant van het IIIe Korps in Košice:
06-06-1919 - 16-06-1919
1919 Ferenc Münnich, geboren op 18 november 1886 te Seregélyes, Hongarije en overleden op 29 november 1967 te Boedapest, Hongarije.

MSzP
Hongaars Politiek Officier in Košice:
06-06-1919 - 16-06-1919

Hierna ontstond opnieuw een opstandige beweging in wat in leidde tot de Slowaakse Conciliare Republiek bestaande uit een elfkoppig comité in Košice. Na vier dagen werd deze door een van de comité leden voortgezet te Prešov. Daarna werd Schöbl nogmaals Tsjechoslowaaks leider van het Slowaakse grondgebied, waarna het geen feitelijke leider meer kende totdat de onafhankelijkheid van 1939.
Samuel Čapó, geboren in 1883 en overleden in 1947.

MSzP
Lid van het Revolutionaire Uitvoerende Comité van de Slowaakse Conciliaire Republiek in Košice:
16-06-1919 - 20-06-1919
Jan Vávrica, geboren in 1891 en overleden in 1938.

MSzP
Lid van het Revolutionaire Uitvoerende Comité van de Slowaakse Conciliaire Republiek in Košice:
16-06-1919 - 20-06-1919
L'udovít Jakab, geboren in 1887 en overleden in 1957.

MSzP
Lid van het Revolutionaire Uitvoerende Comité van de Slowaakse Conciliaire Republiek in Košice:
16-06-1919 - 20-06-1919
Jozef Varecha, geboren in 1885 en overleden na 1945.

MSzP
Lid van het Revolutionaire Uitvoerende Comité van de Slowaakse Conciliaire Republiek in Košice:
16-06-1919 - 20-06-1919
  Antonín Janoušek, geboren op 22 augustus 1877 te Nymburk, Tsjechië en overleden op 30 maart 1941 te Moskou, Rusland.

MSzP
Lid van het Revolutionaire Uitvoerende Comité van de Slowaakse Conciliaire Republiek in Košice:
16-06-1919 - 20-06-1919
1919 Štefan Stehlík, geboren in 1888 en overleden in 1952.

MSzP
Lid van het Revolutionaire Uitvoerende Comité van de Slowaakse Conciliaire Republiek in Košice:
16-06-1919 - 20-06-1919
Štefan Mokráň, geboren in 1887 en overleden in 1971.

MSzP
Lid van het Revolutionaire Uitvoerende Comité van de Slowaakse Conciliaire Republiek in Košice:
16-06-1919 - 20-06-1919
Ernest Pór, geboren in 1889 en overleden in 1937.

MSzP
Lid van het Revolutionaire Uitvoerende Comité van de Slowaakse Conciliaire Republiek in Košice:
16-06-1919 - 20-06-1919
František Fehér, geboren in 1885 en overleden in 1952.

MSzP
Lid van het Revolutionaire Uitvoerende Comité van de Slowaakse Conciliaire Republiek in Košice:
16-06-1919 - 20-06-1919
Gustáv Fleischer, geboren in 1871 en overleden in 1956.

MSzP
Lid van het Revolutionaire Uitvoerende Comité van de Slowaakse Conciliaire Republiek in Košice:
16-06-1919 - 20-06-1919
Jozef Czápai, geboren in 1892 en overleden in 1927.

MSzP
Lid van het Revolutionaire Uitvoerende Comité van de Slowaakse Conciliaire Republiek in Košice:
16-06-1919 - 20-06-1919
1919 Antonín Janoušek, geboren op 22 augustus 1877 te Nymburk, Tsjechië en overleden op 30 maart 1941 te Moskou, Rusland.

MSzP
Voorzitter van de Revolutionaire Regeringsraad van de Slowaakse Conciliaire Republiek in Prešov:
20-06-1919 - 07-07-1919
1919 František Schöbl, geboren op 6 juni 1868 te Jindřichův Hradec en overleden op 7 augustus 1937 te Praag, Tsjechië.

Militair
Tsjechoslowaaks Leider van het Regionale Militaire Commando in Slowakije:
07-07-1919 - 30-10-1919

Als onderdeel van Tsjechoslowakije werd op 1 januari 1919 in Slowakije een gevolmachtigd minister voor Slowakije aangesteld als hoofd van het landsdeel, in 1928 opgevolgd door een landspresident, die nog enkele maanden in functie bleef nadat Tiso de onafhankelijkheid had uitgeroepn in Slowakije.
1919-1920 Vavro Ján Šrobár, geboren op 9 augustus 1867 te Lisková en overleden op 6 december 1950 te Olomouc, Tsjechië.

SNS
Gevolmachtigd Minister voor de Regering van Slowakije:
01-01-1919 - 26-05-1920
1920 Ivan Dérer, geboren op 2 maart 1884 te Malacky en overleden op 7 augustus 1937 te Praag, Tsjechië.

CSSD
Gevolmachtigd Minister voor de Regering van Slowakije:
26-05-1920 - 16-09-1920
1920-1922 Martin Mičura, geboren op 17 september 1883 te Dhlé Pole en overleden op 31 mei 1946 te Moskou, Rusland.

Partijloos
Gevolmachtigd Minister voor de Regering van Slowakije:
16-09-1920 - 07-10-1922
1922-1928 Jozef Kállay, geboren op 12 augustus 1881 te Liptovský Mikuláš en overleden op 10 februari 1939 te Bratislava.

Partijloos
Gevolmachtigd Minister voor de Regering van Slowakije:
07-10-1922 - 01-07-1928
1928-1930 Ján Drobný, geboren in 1881 en overleden in 1948.

HSLS
Landspresident van het Slowaakse Land:
01-07-1928 - 31-12-1930
1931-1938 Jozef Ján Országh, geboren op 21 juli 1883 te Abramová-Laclavá en overleden op 28 december 1949 te Bratislava.

RSZM
Landspresident van het Slowaakse Land:
01-01-1931 - 12-10-1938
1938-1939 Julián Šimko, geboren op 30 november 1986 en overleden op 16 maart 1956 te Bílkove Humence.

HSLS-SSNJ
Landspresident van het Slowaakse Land:
12-10-1938 - 14-05-1939

In 1938 kreeg Slowakije een bepaalde mate van autonomie binnen Tsjechoslowakije: een Minister voor Slowakije werd aangesteld en een Tsjechoslowaakse commandant (Prchala). Deze positie van Minister werd vijf maanden later vacant, omdat de onafhankelijkheid werd uitgeroepen onder protectoraat van de Duitsers met Tiso als president. Prchala verdween al na twee dagen van het politieke toneel.
1938 Jozef Tiso, geboren op 13 oktober 1887 te Vel'ká Bytča en overleden op 18 april 1947 te Bratislava.

HSLS-SSNJ
Minister voor Slowakije:
06-10-1938 - 01-12-1938
1938-1939 Karol Sidor, geboren op 16 juli 1901 te Ružomberok en overleden op 20 oktober 1953 te Montreal, Canada.

HSLS-SSNJ
Minister voor Slowakije:
01-12-1938 - 14-03-1939
1939-1945 vacant 14-03-1939 - 04-04-1945
       
1939 Lev Prchala, geboren op 23 maart 1892 te Slezská Ostrava, Tsjechië en overleden op 11 juni 1963 te Feldbach, Oostenrijk.

Militair
Tsjechoslowaaks Provinciaal Commandant voor Slowakije:
09-03-1939 - 11-03-1939
1939-1945 Jozef Tiso, geboren op 13 oktober 1887 te Vel'ká Bytča en overleden op 18 april 1947 te Bratislava.

HSLS-SSNJ
Interim President:
14-03-1939 - 26-10-1939
President:
26-10-1939 - 03-04-1945

Toen de macht van Tiso begon af te brokkelen werd in september 1944, na de anti-fascistische opstand gecentreerd in Banská Bystrica, de eerste voorzitter van de Communistische Partij van Slowakije aangesteld, die zijn macht vergrootte binnen Slowakije toen autonomie werd verleend binnen Tsjechoslowakije. In 1990 verdween de laatste Communistische leider van het toneel.
1944-1945 Karol Šmidke, geboren op 21 januari 1897 te Vítkovice, Tsjechië en overleden op 15 december 1952 te Bratislava.

KSS
Voorzitter van het Centrale Comité van de Communistische Partij van Slowakije:
17-09-1944 - 12-08-1945
  Viliam Široký, geboren op 31 mei 1902 te Bratislava en overleden op 6 oktober 1971 te Praag.

KSS
Voorzitter van het Centrale Comité van de Communistische Partij van Slowakije:
12-08-1945 - 19-10-1951
1945-1951 Štefan Bašt'ovanský, geboren in 1910 en overleden in 1952.

KSS, sinds 1948 KSČ
Secretaris Generaal van de Communistische Partij van Slowakije:
12-08-1945 - 19-10-1951
1951-1953 Viliam Široký, geboren op 31 mei 1902 te Bratislava en overleden op 6 oktober 1971 te Praag, Tsjechië.

KSČ
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Communistische Partij van Slowakije:
19-10-1951 - 15-06-1953
1953-1963 Karol Jozef Bacílek, geboren op 2 oktober 1896 te Choťánky, Tsjechië en overleden op 19 maart 1974 te Bratislava.

KSČ
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Communistische Partij van Slowakije:
15-06-1953 - 04-04-1963
1963-1968 Alexander Dubček, geboren op 27 november 1921 te Uhrovec en overleden op 7 november 1992 te Praag, Tsjechië.

KSČ
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Communistische Partij van Slowakije:
04-04-1963 - 23-01-1968
1968 Vasil Bil'ak, geboren op 11 augustus 1917 te Krajná Bystrá en overleden op 6 februari 2014 te Bratislava.

KSČ
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Communistische Partij van Slowakije:
23-01-1968 - 28-08-1968
1968-1969 Gustáv Husák, geboren op 10 januari 1913 te Dúbravka en overleden op 18 november 1991 te Bratislava.

KSČ
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Communistische Partij van Slowakije:
28-08-1968 - 04-05-1969
1969-1970 Štefan Sádovský, geboren op 13 oktober 1928 te Vlkas en overleden op 17 juni 1984 te Bratislava.

KSČ, sinds 1969 weer KSS
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Communistische Partij van Slowakije:
04-05-1969 - 06-02-1970
1970-1988 Jozef Lenárt, geboren op 3 april 1923 te Liptovská Porúbka en overleden op 11 februari 2004 te Praag, Tsjechië.

KSS
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Communistische Partij van Slowakije:
06-02-1970 - 14-04-1988
1988-1989 Ignác Janák, geboren op 4 oktober 1930 te Veľké Zalužice en overleden op 3 augustus 2016.

KSS
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Communistische Partij van Slowakije:
14-04-1988 - 06-12-1989
1989 Pavol Bolvanský, geboren in 1940.

KSS
Interim Voorzitter van het Uitvoerende l Comité  van het Centrale Comité van de Communistische Partij van Slowakije (Voorzitter van het Actiecomité):
06-12-1989 - 17-12-1989
1989-1990 Ján Široký, geboren in 1944.

KSS
Voorzitter van het Uitvoerende l Comité van het Centrale Comité van de Communistische Partij van Slowakije:
17-12-1989 - 20-01-1990
1990 Peter Weiss, geboren in 1952.

KSS
Voorzitter van het Uitvoerende l Comité van het Centrale Comité van de Communistische Partij van Slowakije:
20-01-1990 - 20-10-1990

Tijdens de communiste periode 1945-1990 waren onderstaande leiders de facto hoofd van Slowakije, maar de macht lag bij de partijsecretaris. In 1990 werd de Slowaakse Republiek uitgeroepen. Zittend communistische leider Schuster bleef president van de nationale raad. De partijsecretaris bleef nog tot oktober 1990 in functie, hoewel ze hun leidende rol al op 30 november 1989 verloren.
  Karol Šmidke, geboren op 21 januari 1897 te Vítkovice, Tsjechië en overleden op 15 december 1952 te Bratislava.

KSS
President van de Slowaakse Nationale Raad:
06-09-1944 - 27-10-1944
1944 Vavro Ján Šrobár, geboren op 9 augustus 1867 te Lisková en overleden op 6 december 1950 te Olomouc, Tsjechië.

DS
President van de Slowaakse Nationale Raad:
06-09-1944 - 27-10-1944
1944-1945   vacant 27-10-1944 - 04-04-1945
1945 Jozef Lettrich, geboren op 17 juni 1905 te Turčianske Teplice en overleden op 29 november 1969 te New York, NY, USA.

DS
President van de Slowaakse Nationale Raad:
04-04-1945 - 14-09-1945
  Jozef Lettrich, geboren op 17 juni 1905 te Turčianske Teplice en overleden op 29 november 1969 te New York, NY, USA.

DS
President van de Slowaakse Nationale Raad:
14-09-1945 - 26-02-1948
1945-1948 Karol Šmidke, geboren op 21 januari 1897 te Vítkovice, Tsjechië en overleden op 15 december 1952 te Bratislava.

KSS
President van de Slowaakse Nationale Raad:
14-09-1945 - 26-02-1948
Karol Šmidke, geboren op 21 januari 1897 te Vítkovice, Tsjechië en overleden op 15 december 1952 te Bratislava.

KSS, sinds 1948 KSČ
Interim President van de Slowaakse Nationale Raad:
26-02-1948 - 12-03-1948
1948 Ivan Horváth, geboren op 26 juli 1904 te Senica en overleden op 5 september 1960 te Bratislava.

KSČ
Interim President van de Slowaakse Nationale Raad:
26-02-1948 - 12-03-1948
Andrej Cvinček, geboren op 27 november 1880 te Olešná en overleden op 16 mei 1949 te Nitra.

DS
Interim President van de Slowaakse Nationale Raad:
26-02-1948 - 27-02-1948
1948-1950 Karol Šmidke, geboren op 21 januari 1897 te Vítkovice, Tsjechië en overleden op 15 december 1952 te Bratislava.

KSČ
President van de Slowaakse Nationale Raad:
12-03-1948 - 14-07-1950
1950-1958 František Kubač, geboren op 3 september 1887 te Sereď en overleden op 15 juni 1958 te Bratislava.

KSČ
President van de Slowaakse Nationale Raad:
14-07-1950 - 15-06-1958
Irena Ďurišová, geboren Cavarová, geboren op 26 maart 1918 te Pitvaroš, Hongarije en overleden op 11 december 1999 te Bratislava.

KSČ
Interim President van de Slowaakse Nationale Raad:
15-06-1958 - 23-06-1958
  Jozef Mjartan, geboren op 22 februari 1900 te Cigeľ en overleden op 25 februari 1983 te Bratislava.

SSO
Interim President van de Slowaakse Nationale Raad:
15-06-1958 - 23-06-1958
1958 František Déneš, geboren in 1902 en overleden in 1979.

KSČ
Interim President van de Slowaakse Nationale Raad:
15-06-1958 - 23-06-1958
Michal Žákovič, geboren op 27 april 1916 te Pucov en overleden op 12 april 1990 te Bratislava.

SSL
Interim President van de Slowaakse Nationale Raad:
15-06-1958 - 23-06-1958
1958-1960 Ľudovít Benada, geboren op 28 augustus 1899 te Mikulčice, Tsjechië en overleden op 13 juni 1973 te Bratislava.

KSČ
President van de Slowaakse Nationale Raad:
23-06-1958 - 14-07-1960
1960-1962 Rudolf Strechaj, geboren op 25 juli 1914 te Čachtice en overleden op 28 juli 1962 te Praag, Tsjechië.

KSČ
President van de Slowaakse Nationale Raad:
14-07-1960 - 28-07-1962
Ľudovít Benada, geboren op 28 augustus 1899 te Mikulčice, Tsjechië en overleden op 13 juni 1973 te Bratislava.

KSČ
Interim President van de Slowaakse Nationale Raad:
28-07-1962 - 31-10-1962
1962 Vasil Bil'ak, geboren op 11 augustus 1917 te Krajná Bystrá en overleden op 6 februari 2014 te Bratislava.

KSČ
Interim President van de Slowaakse Nationale Raad:
28-07-1962 - 31-10-1962
Michal Sabolčík, geboren op 3 juni 1924 te Soľ en overleden op 27 juli 1995 te Bratislava.

KSČ
Interim President van de Slowaakse Nationale Raad:
28-07-1962 - 31-10-1962
1962-1963 Jozef Lenárt, geboren op 3 april 1923 te Liptovská Porúbka en overleden op 11 februari 2004 te Praag, Tsjechië.

KSČ
President van de Slowaakse Nationale Raad:
31-10-192 - 20-09-1963
1963-1968 Michal Chudík, geboren op 29 september 1914 te Polomka en overleden op 24 april 2005 te Praag, Tsjechië.

KSČ
President van de Slowaakse Nationale Raad:
20-09-1963 - 29-12-1968
1968-1975 Ondrej Klokoč, geboren op 17 augustus 1911 te Hnúšte-Hačava en overleden op 26 maart 1975 te Bratislava.

KSČ, sinds 1969 KSS
Interim President van de Slowaakse Nationale Raad:
14-03-1968 - 27-06-1968
President van de Slowaakse Nationale Raad:
27-06-1968 - 16-03-1975
Ján Štencl, geboren op 5 april 1912 en overleden op 18 maart 1997.

KSS
Interim President van de Slowaakse Nationale Raad:
26-03-1975 - 07-07-1975
  Štefan Fábry, geboren op 28 augustus 1911 te Krásnohorské Podhradie en overleden op 21 juli 1992 te Bratislava.

KSS
Interim President van de Slowaakse Nationale Raad:
26-03-1975 - 07-07-1975
1975 Jozef Gajdošík, geboren op 16 september 1921 te Kmeťovo en overleden op 19 maart 1981 te Bratislava.

SSO
Interim President van de Slowaakse Nationale Raad:
26-03-1975 - 07-07-1975
Herbert Ďurkovič, geboren op 27 december 1928 te Trenčianske Jastrabie en overleden op 28 maart 2007.

KSS
Interim President van de Slowaakse Nationale Raad:
26-03-1975 - 07-07-1975
1975-1989 Viliam Šalgovič, geboren op 12 december 1919 te Ružindol en overleden op 6 februari 1990 te Bratislava.

KSČ
President van de Slowaakse Nationale Raad:
07-07-1975 - 30-11-1989
1989-1990 Rudolf Schuster, geboren op 4 januari 1934 te Košice.

KSČ sinds 1990 onafhankelijk
President van de Slowaakse Nationale Raad:
30-11-1989 - 26-06-1990
1990-1992 František Mikloško, geboren op 2 juni 1947 te Nitra.

KDH
President van de Slowaakse Nationale Raad:
26-06-1990 - 23-06-1992
1992 Ivan Gašparovič, geboren op 27 maart 1941 te Poltár.

HzDS
President van de Slowaakse Nationale Raad:
23-06-1992 - 31-12-1992

In 1993 splitste Tsjechoslowakije zich in Tsjechië en Slowakije. Slowakije kreeg als republiek een president als staatshoofd.
1993 Vladimír Mečiar, geboren op 26 juli 1942 te Zvolen.

HzDS
Interim President:
01-01-1993 - 02-03-1993
1993-1998 Michal Kováč, geboren op 5 augustus 1930 te L'ubiša en overleden op 5 oktober 2016 te Bratislava.

HzDS
President:
02-03-1993 - 02-03-1998
  Vladimír Mečiar, geboren op 26 juli 1942 te Zvolen.

HzDS
Interim President:
02-03-1998 - 30-10-1998
1998 Ivan Gašparovič, geboren op 27 maart 1941 te Poltár.

HzDS
Interim President:
05-08-1998 - 29-10-1998
  Mikuláš Dzurinda, geboren op 4 februari 1955 te Spišský Štvrtok.

KDH
Interim President:
30-10-1998 - 15-06-1999
1998-1999 Jozef Migaš, geboren op 7 januari 1954 te Pušovce.

SDL
Interim President:
29-10-1998 - 15-06-1999
1999-2004 Rudolf Schuster, geboren op 4 januari 1934 te Košice. President:
15-06-1999 - 15-06-2004
2004-2014 Ivan Gašparovič, geboren op 27 maart 1941 te Poltár.

LS-HzDS, sinds 2014 SDS
President:
15-06-2004 - 15-06-2014
2014-2019 Andrej Kiska, geboren op 2 februari 1963 te Poprad.

Partijloos
President:
15-06-2014 - 15-06-2019
2019- ? Zuzana Čaputová, geboren Strapáková, geboren op 21 juni 1973 te Bratislava. President:
15-06-2019 - heden