Servië
Belgrado

Republiek Servië
SRB
locatie
regeringsleiders bestuurlijke indeling kaart

PRINCIPAAT SERVIË (RASCIË): 610-969
KATEPANAAT VAN RAS: 969-976
SIRMIUM: 1018-1071
GROOT PRINCIPAAT SERVIË: 768-1217
KONINKRIJK SERVIË: 1217-1346
KEIZERRIJK SERVIË: 1346-1371
PRINCIPAAT SERVIË: 1817-1918
JOEGOSLAVIË: 1918-2006
SOCIALISTISCHE REPUBLIEK SERVIË (IN JOEGOSLAVIË): 1944-1991
REPUBLIEK SERVIË (IN JOEGOSLAVIË): 1991-2003
REPUBLIEK SERVIË (IN UNIE VAN SERVIË & MONTENEGRO): 2003-2006
REPUBLIEK SERVIË: 5 JUNI 2006
 

Ottomaanse Rijk tot 27-04-1835 18-02-1804 - 03-10-1813 27-04-1835 - 26-06-1869 26-06-1869 - 13-07-1878 13-07-1878 - 06-03-1882
Vlaggen van Joegoslavië en de Unie van Servië & Montenegro
06-03-1882 - 01-12-1918 01-12-1918 - 04-06-2006 17-01-1947 - 27-04-1992 27-04-1992 - 17-08-2004 17-08-2004 - heden
 
ga direct naar:       850      900      950      1000      1050      1100      1150      1200      1250      1300      1350
Syrmia      Moravisch Servië      Branković      Prilep      Altomanović      Despotaat      Ottomaans Despotaat      Jovan Nenad
Opstand 1804 naar Principaat      Koninkrijk      JOEGOSLAVIË      Duitse bezetting      Socialistisch Servië      Leiders CP      Republiek Servië
jaartallen afbeelding na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

Rond 610 ontstaat het Principaat Servië, maar veel is er niet bekend over de eerste heersers. In 768 wordt de eerste naam genoemd van een regerende prins. Het principaat houdt stand tot 969, wanneer het door de Byzantijnen wordt ingelijfd. In deze tijd onstaan het Katepanaat van Ras en het Theme van Sirmium, met Byzantijnse vazallen aan het roer:
±800-822 Radoslav Višeslavić, overleden in of na 822. Prins van Servië:
±800 - 822
822-836 Prosigoj, overleden in of na 836. Prins van Servië:
822 - 836
836-850 Vlastimir Prosigojović, geboren voor 805 en overleden circa 851. Prins van Servië:
836 - 850
850-891 Muntimir Vlastimirović, geboren in de jaren 830 te Stari Ras en overleden in 891. Prins van Servië:
850 - 891
891-892 Pribislav Muntimirović, geboren in 867 te Ras en overleden na 894. Prins van Servië:
891 - 892
892-917 Petar Gojniković, geboren tussen 870 en 874 te Ras en overleden na augustus 917. Prins van Servië:
892 - >08-917
917-921 Pavle Branović, geboren rond 870 te Ras en overleden in 921. Prins van Servië:
>08-917 - 921
921-924 Zaharija Pribislavljević, geboren in de jaren 890 en overleden na 924. Prins van Servië:
921 - 924
924-927 Bulgaarse overheersing 924 - 927
927-±957 Časlav Klonimirović, geboren voor 896 te Preslav, Bulgarije en overleden circa 957 aan de Sava oever. Prins van Servië:
927 - ±957
±957-969 Tihomir, overleden in of na 969. Prins van Servië:
±957 - 969

De Servische kroon was inmiddels verplaatst naar het naburige Đukla (zie Montenegro). Jovan Vladimir regeert van 997 tot zijn dood als vazal van Bulgarije, maar zijn opvolger weet het Bulgaarse juk van zich af te schudden in 1018 en Mihailo I ook de Byzantijnse overheersing. In 1083 scheidt Rascië zich af van Đukla en zeven jaar later ontstaat het Groot Principaat Servië, ook wel Rascië genoemd, met Vukan als nieuwe heerser. Dit rijk krijgt in 1166 een nieuwe dynastieke tak, aangesteld door de Byzantijnen:
?-±1000 Petrislav van Đukla, overleden circa 1000. Prins van Servië:
? - ±1000
992-1016 Jovan Vladimir, geboren circa 990 en overleden op 22 mei 1016 Prespa, Macedonië. Prins van Servië:
992 - 1016
(Bulgaars vazal)
1018-1043 Stefan Dobroslav Vojislav, geboren in april te Brusno, Slowakije en overleden in 1043. Prins van Servië:
1018 - 1043
1050-1081 Mihailo I Vojislavljević, overleden in 1081. Prins van Servië:
1050 - 1081
1081-1083 Konstantin Bodin, geboren voor 1072 en overleden in 1108. Prins van Servië:
1081-1083
1083-1112 Vukan I, geboren circa 1050 en overleden na 1112. Prins van Servië:
1083-1091
Prins van Rascië:
1091-1112
1112-±1131 Uroš I, geboren voor 10083 en overleden circa 1131. Prins van Rascië:
1112 - ±1131
±1131-1150 Uroš II Primislav Urošić, geboren voor 1083 en overleden circa 1162. Prins van Rascië:
±1131 - 1150
1150 Desa Urošić Vojislavljević, geboren voor 1130 en overleden na 1166. Prins van Rascië:
1150 - 1150
1150-±1155 Uroš II Primislav Urošević, geboren voor 1083 en overleden circa 1162. Prins van Rascië:
1150 - ±1155
±1155-±1156 Desa Urošić Vojislavljević, geboren voor 1130 en overleden na 1166. Prins van Rascië:
±1155 - ±1156
±1156-1162 Uroš II Primislav Urošić, geboren voor 1083 en overleden circa 1162. Prins van Rascië:
±1156 - 1162
1162 Beloš Vukanović, geboren na 1083 en overleden voor 1198 te Hongarije. Prins van Rascië:
1162 - 1162
1162-±1165 Desa Urošić Vojislavljević, geboren voor 1130 en overleden na 1166. Prins van Rascië:
1162 - ±1165
±1165-1168 Tihomir Zavidović, geboren circa 110? te Zahumlje en overleden in 1171 te Sitnica. Prins van Rascië:
±1165 - 1168

Stefan I Nemanja wordt door de Byzantijnen aangewezen als nieuwe vorst van het Groot Principaat, welke in 1217 een koninkrijk en in 1346 zelfs het Keizerrijk der Serven en Grieken vormt met een keizer (blauw) aan het hoofd en een koning daaraan ondergeschikt in Servië.
1168-1196 Stefan I Nemanja, geboren circa 1113 te Podgorica en overleden op 13 februari 1199 te Hilandar, Griekenland. Grootvorst van Servië:
1168 - 25-03-1196
1196-1202 Stefan II Nemanjić, geboren circa 1165 en overleden op 24 september 1228. Grootvorst van Servië:
25-03-1196 - 1202
1202-1204 Vukan II Nemanjić, geboren voor1165 en overleden na 1207. Grootvorst van Servië:
1202 - 1204
1204-1228 Stefan II Nemanjić, geboren circa 1165 en overleden op 24 september 1228. Grootvorst van Servië:
1204 - 08-08-1217
Koning van Servië:
08-08-1217 - 24-09-1228
1228-1234 Stefan III Radoslav, geboren circa 1192 en overleden na 1235. Koning van Servië:
24-09-1228 - ??-01-1234
1234-1243 Stefan Vladislav I, geboren circa 1198 en overleden na 1264. Koning van Servië:
??-01-1234 - ??-04-1243
1243-1276 Stefan Uroš I, geboren circa 1223 en overleden op 1 mei 1277 te Sopočani. Koning van Servië:
??-04-1243 - ??-10-1276
1271-1282 Stefan IV Dragutin, geboren circa 1252 en overleden op 12 maart 1316 Đurđevi stupovi. Medekoning van Servië:
1271 - ??-10-1276
Koning van Servië:
??-10-1276 - 1282
1282-1321 Stefan Uroš II Milutin, geboren circa 1253 en overleden op 29 oktober 1321. Koning van Servië:
1282 - 29-10-1321
1321-1322 Stefan V Konstantin, geboren in 1282/83 en overleden in 1322/23 te Zeta, Montenegro. Koning van Servië:
29-10-1321 - 1322
1322-1331 Stefan Uroš III Dečanski, geboren circa 1285 en overleden op 11 november 1331 te Zvečan, Kosovo. Koning van Servië:
1322 - 21-08-1331
1331-1346
1346-1355
Stefan Uroš IV Dušan 'Silni', geboren circa 1308 en overleden op 20 december 1355 te Devoll, Albanië. Koning van Servië:
21-08-1331 -16-04-1346
Keizer der Serven en Grieken:
16-04-1346 - 20-12-1355
1346-1355
1355-1371
Stefan Uroš V 'Nejaki', geboren in 1336 en overleden op 2 of 4 december1371. Koning van Servië:
16-04-1346 - 20-12-1355
Keizer der Serven en Grieken:
20-12-1355 - 26-09-1371
1355-1365   Interregnum koningschap van Servië 20-12-1355 - ??-09-1365
1365-1371 Vukašin Mrnjavčev, geboren circa 1320 te Livno, Bosnië en Herzegovina en overleden in 1371 te Maritsa, Bulgarije. Koning van Servië:
??-09-1365 - 26-09-1371

In het gebied van het huidige Mačva heeft kortstondig het koninkrijk van Syrmia bestaan, met hieronder de twee vorsten:
1282-1316 Stefan IV Dragutin, geboren circa 1252 en overleden op 12 maart 1316 Đurđevi stupovi. Koning van Syrmia:
1282 - 12-03-1316
1316-1325 Stefan Vladislav II, geboren in 1280 en overleden in 1326 te Hongarije. Koning van Syrmia:
12-03-1316 - 1325


In 1371 valt het rijk uiteen in zeven kleinere gebieden: Moravisch Servië, District van Branković, Koninkrijk Prilep en het Rijk van Altomanović op huidig Servisch grondgebied. Het Principaat van Zeta (zie Montenegro), Despotaat van Velbazhd (Ottomaans) en het Despotaat van Epirus(zie Griekenland). Hieronder de heersers van de eerste vier gebieden:

1373-1389 Lazar I Hrebeljanović, geboren circa 1329 nabij Novo Brdo en overleden op 15 juni 1389 te Kosovo, Polje, Kosovo. Prins van Moravisch Servië:
1373 - 15-06-1389
1389-1402 Stefan VI Lazarević, geboren in 1374 te Kruševac en overleden op 19 juli 1427 te Mladenovac. Prins van Moravisch Servië:
15-06-1389 - ??-08-1402
1389-1393 Milica Nemanjić Hrebeljanović, geboren circa 1335 te Kruševac en overleden op 11 november 1405 te Trstenik. Regent voor Stefan VI:
15-06-1389 - 1393
       
1378-1397 Vuk Branković, geboren in 1345 te Kosovo en overleden op 6 oktober 1397 te Kosovo. Heer van District Branković:
13-01-1378 - 06-10-1397
1397-1427 Đurađ I Branković, geboren in 1377 en overleden op 24 december 1456. Heer van District Branković:
06-10-1397 - 19-07-1427
       
1365- 1371 Vukašin Mrnjavčev, geboren circa 1320 te Livno, Bosnië en Herzegovina en overleden in 1371 te Maritsa, Bulgarije. Prins van Prilep:
??-09-1365 - 26-09-1371
1371-1395 Marko Mrnjavčev, geboren circa 1335 en overleden op 17 mei 1395 te Rovine, Roemenië. Prins van Prilep:
26-09-1371 - 17-05-1395
       
1371-1373 Nikola Altomanović, geboren voor 1345 en overleden na 1376. Prins van het Altomanović Rijk:
1371 - herfst 1373

Als navolger van Moravisch Servië, de machtigste van voornoemde zeven staatjes, ontstond Het Servisch Despotaat, welke in 1459 door het Ottomaanse Rijk werd opgeslokt.
1402-1427 Stefan VI Lazarević, geboren in 1374 te Kruševac en overleden op 19 juli 1427 te Mladenovac, Servië. Despoot van Servië:
??-08-1402 - 19-07-1427
1427-1456 Đurađ I Branković, geboren in 1377 en overleden op 24 december 1456. Despoot van Servië:
19-07-1427 - 24-12-1456
1456-1458 Lazar II Branković, geboren in Servië en overleden op 20 januari 1458. Despoot van Servië:
24-12-1456 - 20-01-1458
1458 Jelena, geboren Mara Branković, geboren in 1447 te Smederevo en overleden rond 1500 te Çorlu, Turkije. Despote van Servië:
20-01-1458 - ??-03-1458
Helena Palaiologina, geboren in 1431 op de Peloponnesos, Griekenland en overleden op 7 november 1473 te Lefkada, Griekenland. Regentes voor Jelena:
20-01-1458 - ??-03-1458
1458-1459 Michalis Angelos, geboren circa 1425 en overleden tussen 1473 en 1486. Regent voor Jelena:
20-01-1458 - ??-03-1458
Stefan VII Branković, geboren circa 1417 te Belgrado en overleden op 9 oktober 1476 nabij Udine, Italië. Regent voor Jelena:
20-01-1458 - ??-03-1458
1458-1459 Stefan VII Branković, geboren circa 1417 te Belgrado en overleden op 9 oktober 1476 nabij Udine, Italië. Despoot van Servië:
??-03-1458 -  01-06-1459
1458-1459 Jelena, geboren Mara Branković, geboren in 1447 te Smederevo en overleden rond 1500 te Çorlu, Turkije. Regentes voor Stefan VII:
??-03-1458 -  01-06-1459
1459 Stefan VIII Tomašević, geboren in 1438 en overleden op 5 juni 1463 te Carevo Polje, Bosnië en Herzegovina. Despoot van Servië:
01-06-1459 - 20-06-1459
1459 Jelena, geboren Mara Branković, geboren in 1447 te Smederevo en overleden rond 1500 te Çorlu, Turkije. Regentes voor Stefan VIII:
01-06-1459 - 20-06-1459

De titel Despoot van Servië blijft nog bestaan tot 1537 onder Ottomaans bewind:
1471-1485 Vuk Grgurević Branković, geboren circa 1440 en overleden op 16 april 1485 . Ottomaans Despoot van Servië:
1471 - 16-04-1485
1486-1496 Đorđe Branković, geboren in 1461 en overleden op 18 januari 1516. Ottomaans Despoot van Servië:
1486 - 1496
1496-1502 Jovan Branković, geboren voor 1475 en overleden op 10 december 1502. Ottomaans Despoot van Servië:
1496 - 10-12-1502
1502-1504 Jelena Jakšić, overleden na 1504. Ottomaans Despote van Servië:
10-12-1502 - ??-01-1504
1504-1514 Ivaniš Berislavić, overleden in 1514. Ottomaans Despoot van Servië:
??-01-1504 - 1514
1520-1526 Stefan Berislavić, geboren in 1510 en overleden in 1535. Ottomaans Despoot van Servië:
1520 - 1526
1527 Radič Božić, geboren voor 1484 en overleden in 1528. Ottomaans Despoot van Servië:
1527 - 1527
1537 Pavle Bakić, overleden in 1537. Ottomaans Despoot van Servië:
1537 - 1537

In 1526 ontstaat na een Oostenrijkse nederlaag het staatje van Jovan Nenad, hij noemt zichzelf keizer. Een jaar later wordt hij vermoord, maar zijn legercommandant Čelnik zet het staatje voort in Syrmia en noemt zich hertog, maar is feitelijk een vazal van de Ottomanen. In 1530 verdwijnt het staatje weer:
1526-1527 Jovan Nenad, geboren circa 1492 waarschijnlijk te Lipova, Arad, Roemenië en vermoord op 26 juli 1527 te Tornjoš. Keizer van Jovan Nenad:
1526 - 26-07-1527
1527-1530 Radoslav Čelnik, overleden na 1530. Keizer van Jovan Nenad:
26-07-1627 - 1530

Na zo'n tweeënhalve eeuw onder het Ottomaanse Rijk ontstaat aan het begin van de 19e eeuw een strijd tegen de overheerser. In 1804 volgt de eerste opstand tegen het Ottomaans Rijk, welke in 1815 leidt tot een onafhankelijk principaat (1817) onder suzereiniteit van de Ottomanen en uiteindelijk in 1882 tot een onafhankelijk koninkrijk:
1804-1813 Karađorđe Petrović, geboren op 3 november 1752 te Viševac en overleden op 24 juli 1817 te Radovanski Lug.

Militair
Leider van de Servië:
02-02-1804 - 21-09-1813
1813-1815   Ottomaanse overheersing 21-09-1813 - 09-11-1815
1815-1839 Miloš Obrenović I, geboren Miloš Teodorović, geboren op 18 maart 1780 te Gornja Dobrinja en overleden op 25 september 1860 te Belgrado. Prins van Servië:
09-11-1815 - 13-06-1839
1839 Milan Obrenović II, geboren op 21 oktober 1819 te Kragujevac en overleden op 8 juli 1839 te Belgrado. Prins van Servië:
13-06-1839 - 08-07-1839
Jevrem Teodorović Obrenović, geboren op 18 maart 1790 te Gornja Dobrinja en overleden op 20 september 1856 te Mărășești, Roemenië.

Militair
Lid Voorlopig Interim Regentschap:
15-06-1839 - 08-07-1839
Lid Voorlopig Regentschap:
08-07-1839 - 17-03-1840
1839-1840 Toma Vučić Perišić, geboren in 1788 of 1789 te Barič en overleden op 13 juli 1859 te Belgrado.

Liberaal
Lid Voorlopig Interim Regentschap:
15-06-1839 - 08-07-1839
Lid Voorlopig Regentschap:
08-07-1839 - 17-03-1840
Avram Petronijević, geboren op 13 september 1791 te Tekija en overleden op 22 april 1852 te Istanboel, Turkije.

Liberaal
Lid Voorlopig Interim Regentschap:
15-06-1839 - 08-07-1839
Lid Voorlopig Regentschap:
08-07-1839 - 17-03-1840
1840-1842 Mihailo Obrenović III, geboren op 16 september 1823 te Kragujevac en overleden op 10 juni 1868 te Belgrado. Prins van Servië:
17-03-1840 - 14-09-1842
1842 Avram Petronijević, geboren op 13 september 1791 te Tekija en overleden op 22 april 1852 te Istanboel, Turkije.

Liberaal
Regent voor Mihailo:
08-09-1842 - 14-09-1842
1842-1843 Aleksandar Karađorđević, geboren op 11 oktober 1806 te Topola en overleden op 3 mei 1885 te Timișoara, Roemenië. Prins van Servië:
14-09-1842 - 20-06-1843
  Toma Vučić Perišić, geboren in 1788 of 1789 te Barič en overleden op 13 juli 1859 te Belgrado.

Liberaal
Regent voor Aleksandar, zel uitgeropen 'Leider van het Volk':
14-09-1842 - 07-11-1842
1842 Avram Petronijević, geboren op 13 september 1791 te Tekija en overleden op 22 april 1852 te Istanboel, Turkije.

Liberaal
Regent voor Aleksandar als President van het Tijdelijk Gerecht:
14-09-1842 - 07-11-1842
Stefan Stefanović 'Tenka', geboren in mei 1797 te Poreč en overleden op 2 september 1865 te Belgrado.

Militair
Lid van het Regentschap:
20-06-1843 - 14-09-1843
1843 Lazar Theodorov Theodorović, geboren in 1771 te Kaona en overleden op 1 februari 1846 te İstanbul, Turkije.

Conservatief
Lid van het Regentschap:
20-06-1843 - 14-09-1843
Miloslav Zdravković-Resavac, geboren in 1780 te Lomnitsa en overleden op 26 juli 1854 te Belgrado.

Militair
Lid van het Regentschap:
20-06-1843 - 14-09-1843
1843-1858 Aleksandar Karađorđević, geboren op 11 oktober 1806 te Topola en overleden op 3 mei 1885 te Timișoara, Roemenië. Prins van Servië:
14-09-1843 - 23-12-1858
1858 Mihailo 'Miša' Anastasijević, geboren op 24 februari 180 te Poreč en overleden op 27 januari 1885 te Boekarest, Roemenië.

Liberaal
Regent als President van de Nationale Vergadering:
23-12-1858 - 24-12-1858
1858-1860 Miloš Obrenović I, geboren Miloš Teodorović, geboren op 18 maart 1780 te Gornja Dobrinja en overleden op 25 september 1860 te Belgrado. Prins van Servië:
24-12-1858 - 26-09-1860
Ilija Garašanin, geboren op 28 januari 1812 te Garaši en overleden op 22 juni 1874 te Grocka.

Conservatief
Regent als Vertegenwoordiger van de Prins:
24-12-1858 - 17-01-1859
  Stevča Michailović, geboren in januari 1804 te Jagodina en overleden op 19 september 1888 te Belgrado.

Liberaal
Regent als Vertegenwoordiger van de Prins:
24-12-1858 - 09-02-1859
1858-1859 Jeftimije Ugričić, geboren in 1800 te Smederevo en overleden op 26 oktober 1886 te Belgrado. Regent als Vertegenwoordiger van de Prins:
24-12-1858 - 09-02-1859
Stefan Magazinović, geboren in 1804 te Šabac en overleden op 17 februari 1874 te Belgrado. Regent als Vertegenwoordiger van de Prins:
24-12-1858 - 09-02-1859
1860-1868 Mihailo Obrenović III, geboren op 16 september 1823 te Kragujevac en overleden op 10 juni 1868 te Belgrado. Prins van Servië:
26-09-1860 - 10-06-1868
Jovan Marinović, geboren in 1821 te Sarajevo, Bosnië en Herzegovina en overleden op 20 augustus 1893 te Villers-sur-Mer, Frankrijk.

Conservatief
Lid Voorlopig Regentschap als President van de Staatsraad:
10-06-1868 - 02-07-1868
1868 Rajko Jovanović Lešjanin, geboren 29 januari 1825 te Lesje en overleden op 31 oktober 1872 te Wenen, Oostenrijk. Lid Voorlopig Regentschap:
10-06-1868 - 02-07-1868
Đorđe Jovanov Petrović. Lid Voorlopig Regentschap:
10-06-1868 - 02-07-1868 
1868-1882 Milan Obrenović IV, geboren op 22 augustus 1854 te Mărășești, Roemenië en overleden op 11 februari 1901 te Wenen, Oostenrijk. Prins van Servië:
02-07-1868 - 06-03-1882
Milovoje Petrović Blaznavac, geboren op 16 mei 1824 te Blaznava en overleden op 5 april 1873 te Belgrado.

Militair
Lid Regentschap voor Milan Obrenović IV:
02-07-1868 - 22-08-1872
1868-1872 Jovan Ristić, geboren op 16 januari 1831 te Kragujevac en overleden op 4 september 1899 te Belgrado.

Liberaal
Lid Regentschap voor Milan Obrenović IV:
02-07-1868 - 22-08-1872
Jovan Gavrilović, geboren op 4 november 1796 te Vukovar en overleden op 29 juni 1877 te Belgrado.
Lid Regentschap voor Milan Obrenović IV:
02-07-1868 - 22-08-1872  

De koningen van Servië regeren tot 1918, wanneer het Koninkrijk der Serven, Kroaten en Slovenen ontstaat.
1882-1889 Milan I (= Milan Obrenović IV), geboren op 22 augustus 1854 te Mărășești, Roemenië en overleden op 11 februari 1901 te Wenen, Oostenrijk. Koning van Servië:
06-03-1882 - 06-03-1889
1889-1903 Aleksandar I Obrenović, geboren op 14 augustus 1876 te Belgrado en vermoord op 11 juni 1903 te Belgrado. Koning van Servië:
06-03-1889 - 11-06-1903
Jovan Ristić, geboren op 16 januari 1831 te Kragujevac en overleden op 4 september 1899 te Belgrado.

LS
Lid Regentschap voor Aleksandar I:
06-03-1889 - 13-04-1893
1889-1893 Jovan Belimarković, geboren op 1 januari 1827 te Belgrado en overleden op 16 augustus 1906 te Vrnjačka Banja.

Militair
Lid Regentschap voor Aleksandar I:
06-03-1889 - 13-04-1893
Kosta Protić, geboren 29 september 1831 te Požarevac en overleden op 4 juni 1892 te Brestovačka Banja.

Militair
Lid Regentschap voor Aleksandar I:
06-03-1889 - 13-04-1893 
1903 Jovan Avakumović, geboren op 1 januari 1841 te Belgrado en overleden op 3 augustus 1928 te Rogaška Slatina, Slovenië. Regent:
11-06-1903 - 25-06-1903
1903-1921 Petar I Karađorđević, geboren op 29 juni 1844 te Belgrado en overleden op 16 augustus 1921 te Belgrado. Koning van Servië:
15-06-1903 - ??-11-1915
Koning van Servië in ballingschap:
??-11-1915 - 01-12-1918
1914-1918 prins Aleksandar Karađorđević, geboren op 16 december 1888 te Cetinje, Montenegro en vermoord op 9 oktober 1934 te Marseille, Frankrijk. Regent voor Petar I in Servië:
05-07-1914 - 01-12-1918

In 1918 wordt de Republiek der Serven, Kroaten en Slovenen uitgeroepen, gevolgd door Joegoslavië (zie aldaar), waardoor Servië tot aan de oorlog feitelijk geen eigen leiders had, omdat het land werd verdeeld in vier gebieden.
In de Tweede Wereldoorlog werden in Servië onderstaande legerofficieren aangesteld als leider.
1941 Paul Ludwig Ewald von Kleist, geboren op 8 augustus 1881 te Braunfels, Duitsland en overleden op 13 of 16 november 1954 te Vladimir, Rusland.

Militair
Duits Militair Commandant in Servië:
13-04-1941 - 22-04-1941
1941 Helmuth Förster, geboren op 19 april 1889 te Strzelce Opolskie, Polen en overleden op 7 april 1965 te Lenggries, Duitsland.

Militair
Duits Militair Commandant in Servië:
22-04-1941 - 31-05-1941
1941 Ludwig Karl Hermann von Schröder, geboren op 12 september 1884 te Kiel, Duitsland en overleden op 28 juli 1941 te Hohenlychen, Duitsland.

Militair
Duits Militair Commandant in Servië:
01-06-1941 - 28-07-1941
1941 Heinrich Danckelmann, geboren op 2 augustus 1887 te Hardehausen, Duitsland en overleden op 30 oktober 1947 te Belgrado.

Militair
Duits Militair Commandant in Servië:
29-07-1941 - 20-10-1941
1941 Franz Friedrich Böhme, geboren op 15 april 1885 te Zeltweg, Oostenrijk en overleden op 29 mei 1947 te Nürnberg, Duitsland.

Militair
Duits Gevolmachtigd Commandant Generaal en Commandant in Servië:
19-09-1941 - 06-12-1941
1941-1943 Paul Bader, geboren op 20 juli 1883 te Lahr, Duitsland en overleden 28 februari 1971 te Emmendingen, Duitsland.

Militair
Duits Gevolmachtigd Commandant Generaal en Commandant in Servië:
07-12-1941 - 16-03-1942
Duits Militair Commandant in Servië:
17-03-1942 - 19-08-1943
1943-1944 Hans-Gustav Felber, geboren op 8 juli 1889 te Wiesbaden, Duitsland en overleden op 8 maart 1962 te Frankfurt am Main, Duitsland.

Militair
Duits Militair Commandant Uidoost en Militair Commandant in Servië:
20-08-1943 - 26-09-1944
Commandant van de Legerafdeling:
26-09-1944 - 20-10-1944

Na de Tweede wereldoorlog ontstond binnen Joegoslavië de Socialistische Republiek Servië  met een eigen leider tot 1991. De feitelijke macht lag echter bij de leider van de Communistische Partij. Deze volgen na dit blok.
1944-1953 Siniša Stanković, geboren op 26 maart 1892 te Zaječar en overleden op 24 februari 1974 te Belgrado.

KPS, sinds 1952 SKS
President van de Antifascistische Raad van Volksbevrijding van Servië:
12-11-1944 - 07-04-1945
President van het Presidium van de Volksvertegenwoordiging:
07-04-1945 - ??-03-1953
1953   Onbekende President. President van de Nationale Vergadering:
??-03-1953 - 16-12-1953
1953-1957 Petar Stambolić, geboren op 12 juli 1912 te Brezova en overleden op 21 september 2007 te Belgrado.

SKS
President van de Nationale Vergadering:
16-12-1953 - 06-04-1957
1957-1963 Jovan Veselinov 'Žarko', geboren op 20 januari 1906 te Kumane en overleden op 8 februari 1982 te Belgrado.

SKS
President van de Nationale Vergadering:
06-04-1957 - 26-06-1963
1963-1967 Dušan Petrović 'Šane', geboren op 28 juni 1914 te Kragujevac en overleden op 21 juli 1977 te Belgrado.

SKS
President van de Nationale Vergadering:
26-06-1963 - 06-05-1967
1967-1969 Miloš Minić, geboren op 28 augustus 1914 te Preljin en overleden op 5 september 2003 te Belgrado.

SKS
President van de Nationale Vergadering:
06-05-1967 - 06-05-1969
1969-1974 Dragoslav Draža Marković, geboren op 28 juni 1920 te Popović en overleden op 20 april 2005 te Belgrado.

SKS
President van de Nationale Vergadering:
06-05-1969 - 19-04-1974
1974 Živan Vasiljević, geboren op 26 december 1920 te Planinica en overleden op 26 september 2007 te Belgrado.

SKS
President van de Nationale Vergadering:
19-04-1974 - 06-05-1974
1974-1978 Dragoslav Draža Marković, geboren op 28 juni 1920 te Popović en overleden op 20 april 2005 te Belgrado.

SKS
President van het Presidentschap:
06-05-1974 - 05-05-1978
1978-1982 Dobrivoj Vidić 'Baja', geboren op 24 december 1918 te Čačak en overleden op 3 maart 1992 te Belgrado.

SKS
President van het Presidentschap:
05-05-1978 - 05-05-1982
1982-1984 Nikola Ljubičić, geboren op 4 april 1916 te Karan en overleden op 11 april 2005 te Belgrado. President van het Presidentschap:
05-05-1982 - 15-05-1984
1984-1986 Dušan Čkrebić, geboren op 7 augustus 1927 te Niš.

SKS
President van het Presidentschap:
15-05-1984 - 05-05-1985
1985-1987 Ivan Stambolić, geboren op 5 november 1936 te Brezova en overleden op 25 augustus 2000 te Fruška Gora.

SKS
President van het Presidentschap:
05-05-1985 - 14-12-1987
1987-1989 Petar Gračanin Perica, geboren 22 juni 1923 te Jagodina en overleden op 27 juni 2004 te Belgrado.

SKS
President van het Presidentschap:
14-12-1987 - 20-03-1989
1989 Ljubiša Igić, geboren in mei 1941.

SKKS
Interim President van het Presidentschap:
20-03-1989 - 08-05-1989
1989-1991 Slobodan Milošević, geboren 20 augustus 1941 te Požarevac en overleden op 11 maart 2006 te Den Haag, Nederland.

SKS, sinds 1990 SPS
President van het Presidentschap:
08-05-1989 - 11-01-1991

De feitelijke machthebbers van Servië waren niet de voornoemde staatshoofden, maar de leiders van de Communistische Partij.
1941-1948 Blagoje Nešković, geboren op 11 februari 1907 te Kragujevac en overleden op 11 november 1984 te Belgrado. Secretaris van het Provinciaal Comité van de Communistische Partij van Joegoslavië voor Servië:
1941 - 1945
Secretaris van het Centraal Comité van de Communistische Partij van Servië:
1945 - ??-09-1948
1948-1957 Petar Stambolić, geboren op 12 juli 1912 te Brezova en overleden op 21 september 2007 te Belgrado. Secretaris van het Centraal Comité van de Communistische Partij van Servië:
??-09-1948 - ??-03-1957
1957-1966 Jovan Veselinov 'Žarko', geboren op 20 januari 1906 te Kumane en overleden op 8 februari 1982 te Belgrado.

SKS
Secretaris van het Centraal Comité van de Communistische Partij van Servië:
??-03-1957 - ??-10-1966
President van het Centraal Comité van de Liga der Communisten van Servië:
??-10-1966 - 04-11-1966
1966-1968 Dobrivoje Radosavljević Bobi, geboren op 25 januari 1915 te Knjaževac en overleden op 4 april 1984 te Belgrado. President van het Centraal Comité van de Liga der Communisten van Servië:
04-11-1966 - ??-02-1968
1968 Petar Stambolić, geboren op 12 juli 1912 te Brezova en overleden op 21 september 2007 te Belgrado. President van het Centraal Comité van de Liga der Communisten van Servië:
??-02-1968 - ??-11-1968
1968-1972 Marko Nikezić, geboren op 13 juni 1921 te Belgrado en overleden op 6 januari 1991 te Belgrado. President van het Centraal Comité van de Liga der Communisten van Servië:
??-11-1968 - 26-10-1972
1972-1982 Tihomir Vlaškalić, geboren op 1 januari 1923 te Kula en overleden op 27 december 1993. President van het Centraal Comité van de Liga der Communisten van Servië:
26-10-1972 - ??-05-1982
1982-1984 Dušan Čkrebić, geboren op 7 augustus 1927 te Niš. President van het Presidentschap van het Centraal Comité van de Liga der Communisten van Servië:
??-05-1982 - 17-05-1984
1984-1986 Ivan Stambolić, geboren op 5 november 1936 te Brezova en overleden op 25 augustus 2000 te Fruška Gora. President van het Presidentschap van het Centraal Comité van de Liga der Communisten van Servië:
17-05-1984 - ??-05-1986
1986-1989 Slobodan Milošević, geboren 20 augustus 1941 te Požarevac en overleden op 11 maart 2006 te Den Haag, Nederland. President van het Presidentschap van het Centraal Comité van de Liga der Communisten van Servië:
??-05-1986 - 24-05-1989
1989-1990 Bogdan Trifunović, geboren 28 december 1933 te Turija en overleden op 25 juli 2007 te Belgrado. President van het Presidentschap van het Centraal Comité van de Liga der Communisten van Servië:
24-05-1989 - 16-07-1990

Servië is sinds 1991 een onafhankelijke republiek binnen Joegoslavië. Na het uiteenvallen van Joegoslavië in 1992, vormde Servië tot 2006 een bond met Montenegro, welke in dat jaar evenals Servië onafhankelijk werd. De presidenten van Servië binnen Joegoslavië (1991-2003), binnen de Unie van Servië en Montenegro (2003-2006) en van het huidige Servië (2206-heden):
1991-1997 Slobodan Milošević, geboren 20 augustus 1941 te Požarevac en overleden op 11 maart 2006 te Den Haag, Nederland. President:
11-01-1991 - 23-07-1997
1997 Dragan Tomić, geboren in 1936 te Priština, Kosovo. Interim President:
23-07-1997 - 29-12-1997
1997-2002 Milan Milutinović, geboren op 19 december 1942 te Belgrado. President:
29-12-1997 - 29-12-2002
2002-2004 Nataša Mićić, geboren op 2 november 1965 te Titovo Užice. Interim President:
30-12-2002 - 27-01-2004
2004 Velimir Simonović, geboren in 1928 te Staro Bučje en overleden 12 december 2016 te Belgrado. Interim President:
27-01-2004 - 04-02-2004
2004 Dragan Maršićanin, geboren op 26 januari 1950 te Belgrado. Interim President:
04-02-2004 - 03-03-2004
2004 Vojislav Mihailović, geboren op 3 september 1951 te Belgrado. Interim President:
03-03-2004 - 04-03-2004
2004 Predrag Marković, geboren op 7 december 1955 te Čepur. Interim President:
04-03-2004 - 11-07-2004
2004-2012 Boris Tadić, geboren op 15 januari 1958 te Sarajevo. President:
11-07-2004 - 05-04-2012
2012 Slavica Đukić Dejanović, geboren op 4 juli 1951 te Rača. Interim President:
05-04-2012 - 31-05-2012
2012 Zaharije Trnavčević, geboren op 2 februari 1926 te Šabac en overleden op 13 januari 2016 te Belgrado. Interim President:
31-05-2012 - 31-05-2012
2012-2017 Tomislav Nikolić, geboren op 15 februari 1952 te Kragujevac. President:
31-05-2012 - 31-05-2017
2017- ? Aleksandar Vučić, geboren op 5 maart 1970 te Belgrado. President:
31-05-2017 - heden