Saoedi-Arabië
Riaad

Koninkrijk Saoedi-Arabië
SAU
locatie
regeringsleiders bestuurlijke indeling kaart

EERSTE SAOEDISCHE STAAT (DIRIYAH): 1744
TWEEDE SAOEDISCHE STAAT (EMIRAAT VAN NEDZJD): 1824
(SULTANAAT VAN NEDZJD EN AFHANKELIJKE GEBIEDEN): 22 AUGUSTUS 1921
(KONINKRIJK VAN NEDZJD, HEDZJAZ EN AFHANKELIJKE GEBIEDEN): 29 JANUARI 1927
EMIRAAT VAN DZJEBEL SJAMMAR: 1836 TOT 2 NOVEMBER 1921
KONINKRIJK HEDZJAZ: 10 JUNI 1916 TOT 22 SEPTEMBER 1932

DERDE SAOEDISCHE STAAT (KONINKRIJK SAOEDI-ARABIË): 23 SEPTEMBER 1932
 
Nedzjd tot 1750 Nedzjd ±1750 - 1818, ±1842 - 1891 Nedzjd 1902 - 1921 Nedzjd 1921 - 1926 Nedzjd 1926 - 22-09-1932
Dzjebel Sjammar 1835 - 02-11-1921 Hedzjaz 10-06-1916 - 30-05-1917 Hedzjaz 30-05-1917 - 1920 Hedzjaz 1920 - 18-01-1926 Hedzjaz 18-01-1926 - 22-09-1932
22-09-1932 - 1934 1934 - 30-03-1938 30-03-1938 - 15-03-1973 15-03-1973 - heden
ga direct naar:     1820     Nedzjd     1830     1840     1850     1860     1870     1880     1890     1900     1910     1920     1930
Dzjebel Sjammar     1850     1860     1870     1880     1890     1900     1910     1920     Hedzjaz
Saoedi-Arabië     1940     1950     1960     1970     1980     1990     2000     2010     2020    
jaartallen afbeelding na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

Het huidige koninkrijk Saoedi-Arabië ontstond oorspronkelijk in het Emiraat Diriyah in centraal Arabië in 1744 als Eerste Saoeidische Staat. De familie Saoed regeerde al sinds 1727 de nederzetting Diriyah. De staat hield stand tot 1818 toen het werd ingelijfd door het Ottomaanse Rijk. Misrahi onderbrak in 1820 kortstondig de overheersing van de Ottomanen, waarna in 1824 Turki met het Emiraat Nedzjd de Tweede Saoedische Staat uitriep. Sinds 1887 regeren de gouverneurs van Dzjebel Sjammar tot Abdoel Aziz het Emiraat Nedzjd hersteld in 1902:
1727-1765 Moehammed I ibn Saoed ibn Mohammed ibn Moechrin Al Maridi, geboren in 1685 te Ad Diriyah en overleden in 1765. Leider van Diriyah:
1727 - 1744
Emir van Diriyah:
1744 - 1765
1765-1803 Abdoel Aziz I ibn Moehammed ibn Saoed, geboren in 1721 en vermoord op 2 oktober 1803 te Al-Diriyah. Emir van Diriyah:
1765 - 02-10-1803
1803-1814 Saoed I ibn Abdoel Aziz Al Saoed, geboren in 1748 en overleden op 1 mei 1814. Emir van Diriyah:
02-10-1803 - 01-05-1814
1814-1818 Abdallah I ibn Saoed Al Saoed, overleden op 17 december 1818 te Istanboel, Turkije. Emir van Diriyah:
01-05-1814 - 11-09-1818
1818-1820   Ottomaanse overheersing 11-09-1818 - ??-03-1820
1820 Moesrahi ibn Saoed Al Saoed, overleden in of kort na 1820. Emir van Diriyah:
??-03-1820 - ??-12-1820
1820-1823   Ottomaanse overheersing ??-12-1820 - 1823

In 1823 rebelleert Toerki tegen de Ottomaanse overheersing en in 1824 riep hij met het Emiraat Nedzjd de Tweede Saoedische Staat uit. Sinds 1887 regeren de gouverneurs van Dzjebel Sjammar tot Abdoel Aziz het Emiraat Nedzjd hersteld in 1902. In 1921 wordt het Sultanaat van Nedzjd en afhankelijke gebieden uitgeroepen en zes jaar daarna het koninkrijk van Hedzjaz, Nedzjd en afhankelijke gebieden.
1823-1824
1824-1834
Toerki ibn Abdallah Al Saoed, geboren in 1755 en overleden op 9 mei 1834. Leider van de opstand:
1823 -1824
Emir van Nedzjd:
1824 - 09-05-1834
1834 Moesjari II ibn Abdoel Rahman Al Saoed, overleden in juni 1834. Emir van Nedzjd:
09-05-1834 - ??-06-1834
1834-1837 Faisal I ibn Turki Al Saoed, geboren in 1785 en overleden op 2 december 1865. Emir van Nedzjd:
18-06-1834 - ??-05-1837
1837-1841 Chalid I ibn Saoed Al Saoed, overleden in 1861. Emir van Nedzjd:
??05-1837 - 1841
1841-1843 Abdallah II ibn Thoenayan Al Saoed, overleden op 13 juli 1843. Emir van Nedzjd:
1841 - 13-07-1843
1843-1865 Faisal I ibn Turki Al Saoed, geboren in 1785 en overleden op 2 december 1865. Emir van Nedzjd:
13-07-1843 - 02-12-1865
1865-1871 Abdallah III ibn Faisal Al Saoed, geboren in 1820 en overleden in 1889 te Riaad. Emir van Nedzjd:
02-12-1865 - 09-04-1871
1871-1875 Saoed II ibn Faisal Al Saoed, overleden in januari 1875. Emir van Nedzjd:
10-04-1871 - ??-01-1875
1875 Abdoel Rahman ibn Faisal Al Saoed, geboren circa 1850 en overleden in 1928. Emir van Nedzjd:
??-01-1875 - ??-08-1875
1875-1887 Abdallah III ibn Faisal Al Saoed, geboren in 1820 en overleden op 27 november 1889 te Riaad. Emir van Nedzjd:
??-08-1875 - 1887
1887 Moehammad II ibn Faisal Al Saoed, overleden in 1887. Emir van Nedzjd:
1887 - 1887
1887-1888 Salim ibn Soebhan Gouverneur van Dzjebel Sjammar:
1887 - 1888
1888-1889 Fachhad ibn Oewaid ibn Roechaiyis Gouverneur van Dzjebel Sjammar:
1888-1889
1889 Abdallah III ibn Faisal Al Saoed, geboren in 1820 en overleden op 27 november 1889 te Riaad. Gouverneur van Dzjebel Sjammar:
1889 - 27-11-1889
1889-1891 Abdoel Rahman ibn Faisal Al Saoed, geboren circa 1850 en overleden in 1928. Gouverneur van Dzjebel Sjammar:
27-11-1889 - ??-01-1891
1891 Moehammad III ibn Saoed ibn Faisal Al Saoed, geboren in 18?? en overleden in 1894. Gouverneur van Dzjebel Sjammar:
1891 -1891
1891-1902 'Adzjlan ibn Moehammad, geboren in 18?? en overleden op 15 januari 1902. Gouverneur van Dzjebel Sjammar:
1891 - 15-01-1902
1902-1932 Abdoel Aziz ibn Abdoel Rahman ibn Faisal ibn Toerki ibn Abdallah, ibn Mohammed ibn Saoed Al Saoed, ook: Ibn Saoed, geboren op 15 januari 1876 te Riaad en overleden op 9 november 1953 te Ta'if. Emir van Nedzjd:
15-01-1902 - 22-08-1902
Sultan van Nedzjd en afhankelijke gebieden:
22-08-1902 - 29-01-1927
Koning van Nedzjd, Hedzjaz en afhankelijke gebieden:
29-01-1927 - 22-09-1932

Twee andere gebieden die belangrijk waren in de geschiedenis van Saoedi-Arabië zijn Dzjebel Sjammar en Hedzjaz. Hieronder de emirs van Dzjebel Sjammar van 1836 totdat ze werden opgeslokt door Nedzjd in 1921:
1836-1847 Abdoellah I ibn Ali Al Rasjid, geboren in 1788 en overleden in april 1847. Emir van Dzjebel Sjammar:
1836 - ??-04-1847
1847-1866 Talal ibn Abdoellah Al Rasjid, geboren circa 1792 en overleden in 1866. Emir van Dzjebel Sjammar:
??-04-1847 - 1866
1866-1869 Mitaab I ibn Abdoellah Al Rasjid, overleden in 1869. Emir van Dzjebel Sjammar:
1866 - 1869
1869-1872 Bandar ibn Talal Al Rasjid, overleden in 1872. Emir van Dzjebel Sjammar:
1869 - 1872
1872-1897 Moehammad I ibn Abdoellah Al Rasjid, overleden op 1 december 1897. Emir van Dzjebel Sjammar:
1872 - 01-12-1897
1897-1906 Abdoel Aziz ibn Mitaab Al Rasjid, geboren in 1870 te Haïl en overleden op 13 april 1906 te Qasim. Emir van Dzjebel Sjammar:
01-12-1897 - 13-04-1906
1906-1907 Mitaab II ibn Abdoel Aziz Al Rasjid, geboren in 1888 en overleden in januari 1907. Emir van Dzjebel Sjammar:
13-04-1906 - ??-01-1907
1907-1908 Soeltan ibn Hammoed al Rasjid, geboren in 1870 en overleden in januari 1908. Emir van Dzjebel Sjammar:
??-01-1907 - ??-01-1908
1908 Saoed I ibn Hammoed al Rasjid, geboren in 1875 en overleden in 1909. Emir van Dzjebel Sjammar:
??-01-1908 - 14-09-1908
1908-1920 Saoed II ibn Abdoel Aziz al Rasjid, geboren in 1897 te Haïl en overleden in maart 1920. Emir van Dzjebel Sjammar:
14-09-1908 - ??-03-1920
1920-1921 Abdoellah II ibn Mitaab Al Rasjid, geboren circa 1906 en overleden in 1947. Emir van Dzjebel Sjammar:
??-05-1920 - 1921
1921 Moehammad II ibn Talal Al Rasjid, overleden in 1954. Emir van Dzjebel Sjammar:
1921 - 02-11-1921

In 1916 werd Hedzjaz onafhankelijk na jarenlange overheersing door het Ottomaanse Rijk. Tien jaar later werd het land geannexeerd door Nedzjd en werd de basis gelegd voor het huidige Saoedi-Arabië.
1916-1924 Hoesein ibn Ali Al Hasjimi, geboren in 1853 of 1854 te Istanboel, Turkije en overleden op 4 juni 1931 te AMman, Jordanië. Koning van Hedzjaz:
29-10-1916 - 03-10-1924
1924-1925 Ali ibn Hoesein Al Hasjimi, geboren in 1879 te Mekka en overleden op 13 februari 1835 te Bagdad, Irak. Koning van Hedzjaz:
03-10-1924 - 19-12-1925
1926-1932 Abdoel Aziz ibn Abdoel Rahman ibn Faisal ibn Toerki ibn Abdallah, ibn Mohammed ibn Saoed Al Saoed, ook: Ibn Saoed, geboren op 15 januari 1876 te Riaad en overleden op 9 november 1953 te Ta'if. Koning van Hedzjaz:
08-01-1926 - 22-09-1932

In 1932 volgt de eenwording van alle gebieden tot het koninkrijk Saoedi-Arabië; Abdoel Aziz blijft koning van de nieuw gecreëerde staat.
1932-1953 Abdoel Aziz ibn Abdoel Rahman ibn Faisal ibn Toerki ibn Abdallah, ibn Mohammed ibn Saoed Al Saoed, ook: Ibn Saoed, geboren op 15 januari 1876 te Riaad en overleden op 9 november 1953 te Ta'if. Koning van Saoedi-Arabië:
22-09-1932 - 09-11-1953
1953-1964 Saoed ibn Abdoel Aziz Al Saoed, geboren op 15 januari 1902 te Koeweit en overleden op 23 februari 1969 te Athene, Griekenland. Koning:
09-11-1953 - 02-11-1964
1964
1964-1975
Faisal ibn Abdoel Aziz Al Saoed, geboren op 13 maart 1906 te Riaad en vermoord op 25 maart 1975 te Riaad. Regent voor Saoed:
30-03-1964 - 02-11-1964
Koning:
02-11-1964 - 25-03-1975
1975-1982 Chalid ibn Abdoel Aziz Al Saoed, geboren op 13 februari 1913 te Riaad en overleden op 13 juni 1982 te Ta'if. Koning:
25-03-1975 - 13-06-1982
1982-2005 Fahd ibn Abdoel Aziz Al Saoed, geboren op 16 maart 1923 te Riaad en overleden op 1 augustus 2005 te Riaad. Koning:
13-06-1982 - 01-08-2005
1996-2005
2005-2015
Abdoellah ibn Abdoel Aziz Al Saoed, geboren op 1 augustus 1924 te Riaad en overleden op 23 januari 2015 te Riaad. Regent voor Fahd:
01-01-1996 - 21-02-1996
Regent de facto voor Fahd:
21-02-1996 - 01-08-2005
Koning:
01-08-2005 - 23-01-2015
2010-2011 Soeltan ibn Abdoel Aziz Al Saoed, geboren op 5 januari 1928 te Riaad. Regent de facto voor Abdoellah:
22-11-2010 - 23-02-2011
2015- ? Salman ibn Abdoel Aziz Al Saoed, geboren op 31 december 1935 te Riaad. Koning:
23-01-2015 - heden
  Moekrin ibn Salman ibn Abdoel Aziz Al Saoed, geboren op 31 augustus 1985 te Riaad. Kroonprins