Nieuw-Zeeland
Wellington

Nieuw-Zeeland
NZL
locatie
regeringsleiders bestuurlijke indeling kaart

BRITS PROTECTORAAT: 30 JANUARI 1840
DOMINION NIEUW-ZEELAND: 26 SEPTEMBER 1907
NIEUW-ZEELAND: 1 JANUARI 1987
 
   
  06-02-1840 - 06-12-1902  06-12-1902 - heden  
ga direct naar: gouverneurs     1850     1875     1900     gouverneurs-generaal     1925     1950     1975     2000     2020
jaartallen afbeelding na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

In 1840 werd Nieuw-Zeeland een Brits protectoraat met aan het hoofd de Britse Monarch tot op de dag van vandaag. Vanaf 1832/1834 waren het Busby en McDonnell die als Britse residenten de scepter zwaaiden totdat het een protectoraat werd met Hobson als luitenant-gouverneur een jaar later als gouverneur. Hieronder eerst de monarchen van het Verenigd Koninkrijk, gevolgd door de residenten en gouverneurs:
1840-1901 Alexandrina Victoria, geboren op 24 mei 1819 te Londen, Verenigd Koninkrijk en overleden op 22 januari 1901 te East Cowes. Koningin:
30-01-1840 - 22-01-1901
1901-1910 Albert Edward VII, geboren op 9 november 1841 te Londen, Verenigd Koninkrijk en overleden op 6 mei 1910 te Londen, Verenigd Koninkrijk. Koning:
22-01-1901 - 06-05-1910
1910-1936 George V Frederick Ernest Albert, geboren op 3 juni 1865 te Londen, Verenigd Koninkrijk en overleden op 20 januari 1936 te Sandringham, Verenigd Koninkrijk. Koning:
31-05-1910 - 20-01-1936
1936 Edward VIII Albert Christian George Andrew Patrick David, geboren op 23 juni 1894 te Londen, Verenigd Koninkrijk en overleden op 28 mei 1972 te Parijs, Frankrijk. Koning:
20-01-1936 - 11-12-1936
1936-1952 Alfred Frederick Arthur George VI, geboren op 14 december 1895 te Sandringham, Verenigd Koninkrijk en overleden op 6 februari 1952 te Sandringham, Verenigd Koninkrijk. Koning:
11-12-1936 - 06-02-1952
1952- ? Elizabeth II Alexandra Mary, geboren op 21 april 1926 te Londen, Verenigd Koninkrijk. Koningin:
06-02-1952 - heden
       
1832-1840 James Busby, geboren op 7 februari 1802 te Edinburgh, Verenigd Koninkrijk en overleden op 15 juli 1871 te Anerley, Verenigd Koninkrijk. Brits Resident:
??-03-1832 - 30-01-1840
1834-1840 Thomas McDonnell Snr., geboren in 1788 te Antrim, Ierland en overleden op 13 september 1864 te Onehunga. Brits Co-resident:
1834 - 30-01-1840
1840-1842 William Hobson, geboren op 26 september 1792 te Waterford, Ierland en overleden op 10 september 1842 te Auckland. Luitenant-Gouverneur:
30-01-1840 - 03-01-1841
Gouverneur:
03-01-1841 - 10-09-1842
1842-1843 Willoughby Shortland, geboren op 30 september 1804 Plymouth, Verenigd Koninkrijk en overleden op 7 oktober 1869 te Courtlands, Verenigd Koninkrijk. Interim Gouverneur:
10-09-1842 - 26-12-1843
1843-1845 Robert FitzRoy, geboren op 5 juli 1805 te Ampton, Verenigd Koninkrijk en overleden op 30 april 1865 te Upper Norwood, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur:
26-12-1843 - 18-11-1845
1845-1853 Sir George Edward Grey, geboren op 14 april 1812 te Lissabon, Portugal en overleden op 19 september 1898 te Londen, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur:
18-11-1845 - 31-12-1853
1853-1854   vacant 31-12-1853 - 03-01-1854
1854-1855 Sir Robert Henry Wynyard, geboren op 24 december 1802 te Windsor, Verenigd Koninkrijk en overleden op 6 januari 1864 te Bath, Verenigd Koninkrijk. Interim Gouverneur:
03-01-1854 - 06-09-1855
1855-1861 Sir Thomas Robert Gore Browne, geboren op 3 juli 1807 te Aylesbury, Verenigd Koninkrijk en overleden op 17 april 1887 te Londen, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur:
06-09-1855 - 03-10-1861
1861 Sir Robert Henry Wynyard, geboren op 24 december 1802 te Windsor, Verenigd Koninkrijk en overleden op 6 januari 1864 te Bath, Verenigd Koninkrijk. Interim Gouverneur:
03-10-1861 - 04-12-1861
1861-1868 Sir George Edward Grey, geboren op 14 april 1812 te Lissabon, Portugal en overleden op 19 september 1898 te Londen, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur:
04-12-1861 - 05-02-1868
1868-1873 Sir George Ferguson Bowen, geboren op 2 november 1821 te Taughboyne, Ierland en overleden op 21 februari 1899 te Brighton, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur:
05-02-1868 - 19-03-1873
1873 Sir George Alfred Arney, geboren in 1806 of 1810 te Salisbury, Verenigd Koninkrijk en overleden op 7 april 1883 te Torquay, Verenigd Koninkrijk. Interim Gouverneur:
21-03-1873 - 14-06-1873
1873-1874 Sir James Fergusson, 6th Baronet, geboren op 14 maart 1832 te Edinburgh, Verenigd Koninkrijk en overleden op 14 januari 1907 te Kingston, Jamaica. Gouverneur:
14-06-1873 - 03-12-1874
1874-1879 George Augustus Constantine Phipps, 2nd Marquess of Normanby, Earl of Mulgrave, geboren op 23 juli 1819 te Londen, Verenigd Koninkrijk en overleden op 3 april 1890 te Brighton, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur:
03-12-1874 - 21-02-1879
1879 Sir James Prendergast, geboren op 10 december 1826 te Londen, Verenigd Koninkrijk en overleden op 21 februari 1921 te Wellington. Interim Gouverneur:
21-02-1879 - 27-03-1879
1879-1880 Sir Hercules George Robert Robinson, 1st Baron Rosmead, geboren op 19 december 1824 te Rosmead, Ierland en overleden op 28 oktober 1897 te Londen, Verenigd Koninkrijk. Interim Gouverneur:
27-03-1879 - 17-04-1879
Gouverneur:
17-04-1879 - 09-09-1880
1880 Sir James Prendergast, geboren op 10 december 1826 te Londen, Verenigd Koninkrijk en overleden op 21 februari 1921 te Wellington. Interim Gouverneur:
09-09-1880 - 29-11-1880
1880-1882 Arthur Charles Hamilton-Gordon, 1st Baron Stanmore, geboren op 26 november 1829 te Londen, Verenigd Koninkrijk en overleden op 30 januari 1912 te Londen, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur:
29-11-1880 - 24-06-1882
1882-1883 Sir James Prendergast, geboren op 10 december 1826 te Londen, Verenigd Koninkrijk en overleden op 21 februari 1921 te Wellington. Interim Gouverneur:
24-06-1882 - 20-01-1883
1883-1889 Sir William Francis Drummond Jervois, geboren op 10 september 1821 te Cowes, Verenigd Koninkrijk en overleden op 17 augustus 1897 te Bitterne, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur:
20-01-1883 - 23-03-1889
1889 Sir James Prendergast, geboren op 10 december 1826 te Londen, Verenigd Koninkrijk en overleden op 21 februari 1921 te Wellington. Interim Gouverneur:
23-03-1889 - 02-05-1889
1889-1892 William Hillier Onslow, 4th Earl of Onslow, geboren op 7 maart 1853 te Old Alresford, Verenigd Koninkrijk en  overleden op 23 oktober 1911 te Hendon, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur:
02-05-1889 - 25-02-1892
1892 Sir James Prendergast, geboren op 10 december 1826 te Londen, Verenigd Koninkrijk en overleden op 21 februari 1921 te Wellington. Interim Gouverneur:
25-02-1892 - 06-06-1892
1892-1897 David Boyle, 7th Earl of Glasgow, geboren op 31 mei 1833 te Edinburgh, Verenigd Koninkrijk en overleden op 13 december 1915 te Fairlie, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur:
07-06-1892 - 08-02-1897
1897 Sir James Prendergast, geboren op 10 december 1826 te Londen, Verenigd Koninkrijk en overleden op 21 februari 1921 te Wellington. Interim Gouverneur:
08-02-1897 - 09-08-1897
1897-1904 Uchter John Mark Knox, 5th Earl of Ranfurly, geboren op 14 augustus 1856 te Guernsey, Verenigd Koninkrijk en overleden op 1 oktober 1933 vermoedelijk te Dungannon, Ierland. Gouverneur:
10-08-1897 - 20-06-1904
1904-1910 William Lee Plunket, 5th Baron Plunket, geboren op 19 december 1864 te Dublin, Ierland en overleden op 24 januari 1920 te Londen, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur:
20-06-1904 - 08-06-1910
1910 Sir Robert Stout, geboren op 28 september 1844 te Lerwick, Verenigd Koninkrijk en overleden op 19 juli 1930 te Wellington. Bewindvoerder:
08-06-1910 - 22-06-1910
1910-1912 John Poynder Dickson-Poynder, 1th Baron Islington, geboren op 31 oktober 1966 te Isle of Wight, Verenigd Koninkrijk en overleden op 6 december 1936 te Londen, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur:
22-06-1910 - 03-12-1912
1912 Sir Robert Stout, geboren op 28 september 1844 te Lerwick, Verenigd Koninkrijk en overleden op 19 juli 1930 te Wellington. Interim Gouverneur:
03-12-1912 - 19-12-1912
1912-1917 Arthur William de Brito Savile Foljambe, 2nd Earl of Liverpool, geboren op 27 mei 1870 te Eastbourne, Verenigd Koninkrijk en overleden op 15 mei 1941 te Lincoln, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur:
19-12-1912 - 28-06-1917

In 1917 wordt gouverneur De Brito de eerst vertegenwoordiger van de monarch als gouverneur-generaal, hoewel het land tien jaar daarvoor al een dominion werd binnen het Britse Rijk:
1917-1920 Arthur William de Brito Savile Foljambe, 2nd Earl of Liverpool, geboren op 27 mei 1870 te Eastbourne, Verenigd Koninkrijk en overleden op 15 mei 1941 te Lincoln, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur-Generaal:
28-06-1917 - 08-07-1920
1920 Sir Robert Stout, geboren op 28 september 1844 te Lerwick, Verenigd Koninkrijk en overleden op 19 juli 1930 te Wellington. Bewindvoerder:
08-07-1920 - 27-09-1920
1920-1924 John Rushworth Jellicoe, 1st Viscount Jellicoe of Scapa, geboren op 5 december 1859 te Southampton, Verenigd Koninkrijk en overleden op 20 november 1935 te Londen, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur-Generaal:
27-09-1920 - 13-12-1924
1924-1930 Sir Charles Fergusson, 7th Baronet, geboren op 17 januari 1865 te Edinburgh, Verenigd Koninkrijk en overleden op 20 februari 1951 te Kilkerran, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur-Generaal:
13-12-1924 - 08-02-1930
1930 Sir Michael Myers, geboren op 7 september 1873 te Motueka en overleden op 8 april 1950 te Wellington. Bewindvoerder:
08-02-1930 - 19-03-1930
1930-1935 Charles Bathurst, 1st Viscount Bledisloe of Lydney, geboren op 21 september 1867 te Londen, Verenigd Koninkrijk en overleden op 3 juli 1958 te Lydney, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur-Generaal:
19-03-1930 - 15-03-1935
1935 Sir Michael Myers, geboren op 7 september 1873 te Motueka en overleden op 8 april 1950 te Wellington. Bewindvoerder:
15-03-1935 - 12-04-1935
1935-1941 George Vere Arundel Monckton-Arundell, 8th Viscount Galway, geboren op 24 maart 1882 en overleden op 27 maart 1943 te Blyth, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur-Generaal:
12-04-1935 - 03-02-1941
1941 Sir Michael Myers, geboren op 7 september 1873 te Motueka en overleden op 8 april 1950 te Wellington. Bewindvoerder:
03-02-1941 - 22-02-1941
1941-1946 Sir Cyril Lewis Norton Newall, 1st Baron Newall, geboren op 15 februari 1886 te Mussoori, India en overleden op 30 november 1963 te Londen, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur-Generaal:
22-02-1941 - 06-06-1946
1946 Sir Michael Myers, geboren op 7 september 1873 te Motueka en overleden op 8 april 1950 te Wellington. Bewindvoerder:
06-06-1946 - 17-06-1946
1946-1952 Bernard Cyril Freyberg, 1st Baron Freyberg of Wellington, geboren op 21 maart 1889 te Richmond, Verenigd Koninkrijk en overleden op 4 juli 1963 te Windsor, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur-Generaal:
17-06-1946 - 15-08-1952
1952 Sir Humphrey Francis O'Leary, geboren op 12 februari 1886 te Blenheim en overleden op 16 oktober 1953 te Auckland. Bewindvoerder:
15-08-1952 - 02-12-1952
1952-1957 Charles Willoughby Moke Norrie, 1st Baron Norrie, geboren op 26 september 1893 te Brompton, London, Verenigd Koninkrijk en overleden op 25 mei 1977 te Wantage, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur-Generaal:
02-12-1952 - 25-07-1957
1957 Sir Harold Eric Barrowclough, geboren op 23 juni 1894 te Masterton en overleden op 4 maart 1972 te Auckland. Bewindvoerder:
25-07-1957 - 09-09-1957
1957-1962 Charles John Lyttelton, 10th Viscount Cobham, geboren op 8 augustus 1909 te Kensington, Verenigd Koninkrijk en overleden op 20 maart 1977 te Marylebone, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur-Generaal:
05-09-1957 - 13-09-1962
1962 Sir Harold Eric Barrowclough, geboren op 23 juni 1894 te Masterton en overleden op 4 maart 1972 te Auckland. Bewindvoerder:
13-09-1962 - 09-11-1962
1962-1967 Sir Bernard Edward Fergusson, Baron Ballantrae, geboren op 9 mei 1911 te Ayrshire, Verenigd Koninkrijk en overleden op 28 november 1980 te Londen, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur-Generaal:
09-11-1962 - 20-10-1967
1967 Sir Herbert Richard Churton Wild, geboren op 20 september 1912 te Blenheim en overleden op 22 mei 1978 te Wellington. Bewindvoerder:
20-10-1967 - 01-12-1967
1967-1972 Sir Arthur Espie Porritt, Baron Porritt, geboren op 10 augustus 1900 te Wanganui en overleden op 1 januari 1994 te Londen, Verenigd Koninkrijk. Gouverneur-Generaal:
01-12-1967 - 07-09-1972
1972 Sir Herbert Richard Churton Wild, geboren op 20 september 1912 te Blenheim en overleden op 22 mei 1978 te Wellington. Bewindvoerder:
07-09-1972 - 27-09-1972
1972-1977 Sir Edward Denis Blundell, geboren op 29 mei 1907 te Wellington en overleden op 24 september 1984 te Townsville, Australië. Gouverneur-Generaal:
27-09-1972 - 05-10-1977
1977 Sir Herbert Richard Churton Wild, geboren op 20 september 1912 te Blenheim en overleden op 22 mei 1978 te Wellington. Bewindvoerder:
05-10-1977 - 26-10-1977
1977-1980 Sir Keith Jacka Holyoake, geboren op 11 februari 1904 te Pahiatua en overleden op 8 december 1983 te Wellington. Gouverneur-Generaal:
26-10-1977 - 25-10-1980
1980 Sir Ronald Keith Davison, geboren op 16 november 1920 te Kaponga. Bewindvoerder:
25-10-1980 - 06-11-1980
1980-1985 Sir David Stuart Beattie, geboren op 29 februari 1924 te Sydney, Australië en overleden op 4 februari 2001 te Wellington. Gouverneur-Generaal:
06-11-1980 - 22-11-1985
1985-1990 Sir Paul Alfred Reeves, geboren op 6 december 1932 te Wellington en overleden op 14 augustus 2011 te Auckland. Gouverneur-Generaal:
22-11-1985 - 20-11-1990
1990-1996 Dame Catherine Anne Tizard, geboren MacLean, geboren op 4 april 1931 te Wellington. Gouverneur-Generaal:
20-11-1990 - 21-03-1996
1996-2001 Sir Michael Hardie Boys, geboren op 6 oktober 1931 te Wellington. Gouverneur-Generaal:
21-03-1996 - 21-03-2001
2001 Dame Sian Seerpoohi Elias, geboren op 13 maart 1949 te Londen, Verenigd Koninkrijk. Bewindvoerder:
22-03-2001 - 04-04-2001
2001-2006 Dame Sylvia Rose Cartwright, geboren Poulter, geboren op 7 november 1943 te Dunedin. Gouverneur-Generaal:
04-04-2001 - 04-08-2006
2006 Dame Sian Seerpoohi Elias, geboren op 13 maart 1949 te Londen, Verenigd Koninkrijk. Bewindvoerder:
04-08-2006 - 23-08-2006
2006-2011 Sir Anand Satyanand, geboren op 22 juli 1944 te Auckland. Gouverneur-Generaal:
23-08-2006 - 23-08-2011
2011 Dame Sian Seerpoohi Elias, geboren op 13 maart 1949 te Londen, Verenigd Koninkrijk. Bewindvoerder:
23-08-2011 - 31-08-2011
2011-2016 Sir Jeremiah Mateparae, geboren op 14 november 1954 te Wanganui. Gouverneur-Generaal:
31-08-2011 - 31-08-2016
2016 Dame Sian Seerpoohi Elias, geboren op 13 maart 1949 te Londen, Verenigd Koninkrijk. Bewindvoerder:
31-08-2016 - 28-09-2016
2016- ? Dame Patricia Lee Reddy, geboren op 17 mei 1954 te Matamata. Gouverneur-Generaal:
28-09-2016 - heden