Noord-Macedonië
Skopje

Republiek van Noord-Macedonië
MKD
locatie
regeringsleiders bestuurlijke indeling kaart

ONDERDEEL VAN HET KONINKRIJK DER SERVEN, KROATEN EN SLOVENEN: 1 DECEMBER 1918
ONDERDEEL VAN HET KONINKRIJK JOEGOSLAVIË: 4 OKTOBER 1929
ONDERDEEL VAN SOCIALISTISCH JOEGOSLAVIË: 2 AUGUSTUS 1944
DUITSE BEZETTING: 7 SEPTEMBER 1944 tot 12 NOVEMBER 1944
VOLKSREPUBLIEK MACEDONIË BINNEN JOEGOSLAVIË: 31 JANUARI 1946
SOCIALISTISCHE REPUBLIEK MACEDONIË BINNEN JOEGOSLAVIË: 12 APRIL 1963
REPUBLIEK MACEDONIË: 7 JUNI 1991
NAAMSWIJZIGING NAAR NOORD-MACEDONIË: 12 FEBRUARI 2019
 
31-12-1946 - 11-07-1992 11-07-1992 - 05-10-1995 05-10-1995 - heden
ga direct naar:  1950      1960      1970      1980      1990      Leiders CP      Onafhankelijk Macedonië      2000      2010      2020
jaartallen afbeelding na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

Op 2 augustus 1944 wordt het gebied Macedonië als socialistische republiek onderdeel van Joegoslavië, kortstondig bezet door de Duitsers (blauw). Daarna volgen de staatshoofden van Macedonië binnen de socialistische republiek Joegoslavië:
1944-1946 Metodija Andonov Čento, geboren op 17 augustus 1902 te Prilep en overleden op 24 juli 1957 te Prilep.

Partijloos
President van het Presidium van de Antifascistische Raad van Nationale Bevrijding van Macedonië:
02-08-1945 - 15-04-1945
President van het Presidium van de Volksvergadering:
15-04-1945 - 15-03-1946
1944 Heinz Scheurlen, geboren op 24 april 1895 te Stuttgart, Duitsland en overleden op 27 april 1971 te Stuttgart, Duitsland.

Militair
Duits Militair Commandant in Macedonië:
07-09-1944 - 25-10-1944
1944 Karl Hubert Lanz, geboren op 22 mei 1896 te Entringen, Duitsland en overleden op 12 augustus 1982 te München, Duitsland.

Militair
Duits Bevelvoerend Generaal van het 22ste Berg Legerkorps:
26-10-1944 - 12-11-1944
1946 Dimitar Josifov Nestorov, geboren op 10 juni 1890 te Struga en overleden op 7 februari 1968 te Niš.

Partijloos, later ADI
Interim President van het Presidium van de Volksvergadering:
15-03-1946 - 17-04-1946
1946-1951 Bogoja Naumov Fotev, geboren op 14 augustus 1900 te Agios Germanos, Griekenland en overleden op 27 januari 1993 te Bistrica.

KPM
President van het Presidium van de Volksvergadering:
17-04-1946 - 04-01-1951
1951 Vidoe Smilevski, geboren op 14 augustus 1915 te Nikiforovo en overleden op 8 september 1979 te Skopje.

KPM
President van het Presidium van de Volksvergadering:
04-01-1951 - 15-10-1951
1951-1953 Strahil Gigov, geboren op 16 september 1909 te Veles en overleden op 19 mei 1999 te Skopje.

KPM, sinds 1952 SKM
President van het Presidium van de Volksvergadering:
15-10-1951 - 02-02-1953
1953 Dimitar Stojanov-Mire, geboren op 10 oktober 1910 te Prilep en overleden op 4 september 1991 te Skopje.

SKM
President van de Nationale Vergadering:
03-02-1953 - 19-12-1953
1953-1962 Lazar Panev Koliševski, geboren op 12 februari 1914 te Sveti Nikola en overleden op 6 juli 2000 te Skopje.

SKM
President van de Nationale Vergadering:
19-12-1953 - 26-06-1962
1962-1963 Ljupčo Arsov, geboren op 10 mei 1910 te Štip en overleden op 18 november 1986 te Skopje.

SKM
President van de Nationale Vergadering:
26-06-1962 - 24-06-1963
1963-1967 Vidoe Smilevski, geboren op 14 augustus 1915 te Nikiforovo en overleden op 8 september 1979 te Skopje.

SKM
President van de Nationale Vergadering:
25-06-1963 - 12-05-1967
1967-1968 Mito Hadživasilev Jasmin, geboren op 21 december 1922 te Kavadarci en overleden op 1 augustus 1968 te Brela, Kroatië.

SKM
President van de Nationale Vergadering:
12-05-1967 - 01-08-1968
1968 Zlatko Biljanovski Michajlo, geboren op 25 januari 1920 te Pusta Reka en overleden op 8 maart 2009 te Skopje.

SKM
Interim President van de Nationale Vergadering:
01-08-1968 - 23-09-1968
1968-1974 Nikola Minčev, geboren op 2 november 1915 te Kavadarci en overleden op 6 april 1997 te Skopje.

SKM
President van de Nationale Vergadering:
23-09-1968 - 08-05-1974
1974-1979 Vidoe Smilevski, geboren op 14 augustus 1915 te Nikiforovo en overleden op 8 september 1979 te Skopje.

SKM
President van het Presidentschap:
08-05-1974 - 08-09-1979
1979-1982 Ljupčo Arsov, geboren op 10 mei 1910 te Štip en overleden op 18 november 1986 te Skopje.

SKM
President van het Presidentschap:
09-09-1979 - 31-10-1979
President van het Presidentschap:
31-10-1979 - 28-04-1982
1982-1983 Angel Čemerski Januš, geboren op 31 maart 1923 te Kavadarci en overleden op 18 november 2005 te Skopje.

SKM
President van het Presidentschap:
28-04-1982 - 04-05-1983
1983-1984 Blagoja Taleski, geboren op 17 januari 1924 te Prilep en overleden op 26 maart 2001 te Skopje.

SKM
President van het Presidentschap:
04-05-1983 - 03-05-1984
1984-1985 Tome Bukleski Maćuli, geboren op 21 oktober 1921 te Kičevo.

SKM
President van het Presidentschap:
03-05-1984 - 26-04-1985
1985-1986 Vančo Apostolski, geboren op 22 december 1925 te Štip en overleden op 8 september 2008 te Skopje.

SKM
President van het Presidentschap:
26-04-1985 - 28-04-1986
1986 Mateja Matevski, geboren op 13 maart 1929 te İstanbul, Turkije en overleden op 6 juni 2018 te Skopje.

SKM
Interim President van het Presidentschap:
28-04-1986 - 30-04-1986
1986-1988 Dragoljub Stavrev, geboren op 28 juni 1932 te Skopje en overleden op 23 december 2003 te Skopje.

SKM
President van het Presidentschap:
30-04-1986 - 28-04-1988
1988-1990 Jezdimir Bogdanski, geboren op 17 december 1930 te Kumanovo en overleden op 30 oktober 2007 te Kumanovo.

SKM
President van het Presidentschap:
28-04-1988 - 04-05-1990
1990-1991 Vladimir Mitkov, geboren op 20 oktober 1931 te Kavadarci.

SKM
President van het Presidentschap:
04-05-1990 - 27-01-1991
1991 Kiro Blagoje Gligorov, geboren op 3 mei 1917 te Štip en overleden op 1 januari 2012 te Skopje.

Partijloos
President van het Presidentschap:
27-01-1991 - 18-09-1991

Tijdens het bestuur van bovenstaande staatshoofden was de feitelijke leider de secretaris van de communistische partij van Macedonië binnen Joegoslavië. Deze was op provinciaal niveau al in functie sinds 1941:
1941-1963 Lazar Panev Koliševski, geboren op 12 februari 1914 te Sveti Nikola en overleden op 6 juli 2000 te Skopje. Secretaris van het Provinciale Comité van de Communistische Partij van Joegoslavië voor Macedonië:
??-10-1941 - 1943
Secretaris van het Centraal Comité van de Communistische Partij van Macedonië:
1943 - 07-11-1952
Secretaris van het Centraal Comité van de Communistische Liga van Macedonië:
07-11-1952 - ??-07-1963
1963-1969 Krste Crvenkovski, geboren op 16 juli 1921 te Prilep en overleden op 21 juli 2001 te Skopje. Secretaris van het Centraal Comité van de Communistische Liga van Macedonië:
??-07-1963 - ??-10-1966
President van het Centraal Comité van de Communistische Liga van Macedonië:
??-10-1966 - ??-03-1969
1969-1982 Angel Čemerski Januš, geboren op 31 maart 1923 te Kavadarci en overleden op 18 november 2005 te Skopje.
President van het Centraal Comité van de Communistische Liga van Macedonië:
??-03-1969 - ??-05-1982
1982-1984 Krste Markovski, geboren op 25 februari 1925 te Nikiforovo. President van het Presidentschap van het Centrale Comité van de Liga van Communisten van Macedonië:
??-05-1982 - 05-05-1984
1984-1986 Milan Pančevski, geboren op 16 mei 1935 te Debar en overleden op 9 januari 2019 te Skopje.
President van het Presidentschap van het Centrale Comité van de Liga van Communisten van Macedonië:
05-05-1984 - ??-06-1986
1986-1989 Jakov Lazarovski, geboren op 18 oktober 1936 te Oktisi. President van het Presidentschap van het Centrale Comité van de Liga van Communisten van Macedonië:
??-06-1986 - 27-11-1989
1989-1991 Petar Gošev, geboren op 5 september 1948 te Pirava. President van het Presidentschap van het Centrale Comité van de Liga van Communisten van Macedonië:
27-11-1989 - 21-04-1991

In 1991 verklaart Macedonië zich onafhankelijk van Joegoslavië en de laatste president van het presidentschap wordt de eerste president van het land. In 2019 wordt na de naamswijziging van het land naar Noord-Macedonië, Ivanov diens eerste president:
1991-1999 Kiro Blagoje Gligorov, geboren op 3 mei 1917 te Štip en overleden op 1 januari 2012 te Skopje.

Partijloos
President:
18-09-1991 - 19-11-1999
1995 Stojan Andov, geboren op 30 november 1935 te Kavadarci.

LP
Interim President voor Gligorov:
04-10-1995 - 17-11-1995
1999 Savo Klimovski, geboren op 13 juni 1947 te Skopje.

DA
Interim President:
19-11-1999 - 15-12-1999
1999-2004 Boris Trajkovski, geboren op 25 juni 1956 te Monospitovo en overleden op 26 februari 2004 te Mostar, Bosnië. Verongelukt bij een vliegramp.

VMRO-DPMNE
President:
15-12-1999 - 26-02-2004
2004 Ljupčo Jordanovski, geboren op 13 februari 1953 te Štip en overleden op 7 oktober 2010 te Skopje.

SDSM
Interim President:
26-02-2004 - 12-05-2004
2004-2009 Branko Crvenkovski, geboren op 12 oktober 1962 te Sarajevo, Bosnië.

SDSM/ZMZ
President:
12-05-2004 - 12-05-2009
2009-2019 Gjorge Ivanov, geboren op 2 mei 1960 te Valandovo.

VMRO-DPMNE
President van Macedonië:
12-05-2009 - 12-02-2019
President van Noord-Macedonië:
12-02-2019 - 12-05-2019
2019- ? Stevo Pendarovski, geboren op 3 april 1963 te Skopje.

SDSM
President:
12-05-2019 - heden