Nederland
Amsterdam

Koninkrijk der Nederlanden

NLD  
locatie
staatshoofden provincies kaart

Ministers zonder portefeuille

Klik  HIER  om terug te keren naar het overzicht van de regeringsleiders en ministeries.
ga direct naar:    1950    1960    1970    1980    1990    2000    2010    2020
jaartallen  afbeelding  na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

Nederland kende sinds het begin van de Tweede Wereldoorlog het begrip Minister zonder Portefeuille, wat zoveel betekent als een minister zonder omschreven verantwoordelijkheden of een minister die niet aan het hoofd staat van een bepaald ministerie. Hieronder staan deze ministers weergegeven per kabinet.

Kabinet Gerbrandy II:
1941-1945 Edgar Frederik Marie Justin, baron Miechiels van Verduynen, geboren op 2 december 1885 te 's-Gravenhage en overleden op 13 mei 1952 te Londen, Engeland.

Liberaal-partijloos
Minister van Buitenlandse Zaken in ballingschap:
31-12-1941 - 23-02-1945
23-02-1945 - 05-05-1945
1942-1943 Pangeran Adipati Soejono, geboren op 31 maart 1886 te Toeloengagoeng, Indonesië en overleden op 5 januari 1943 te Londen, Engeland.

Partijloos
Minister van Overzeese Gebiedsdelen:
09-06-1942 - 05-01-1943
1943-1944 Jacobus Albertus Wilhelmus Burger, geboren op 20 augustus 1904 te Willemstad, NB en overleden op 19 augustus 1986 te Wassenaar.

SDAP
Minister van Terugkeerbeleid:
11-08-1943 - 31-05-1944
Kabinet Gerbrandy II:
1945 Edgar Frederik Marie Justin, baron Miechiels van Verduynen, geboren op 2 december 1885 te 's-Gravenhage en overleden op 13 mei 1952 te Londen, Engeland.

Liberaal-partijloos
Minister van Buitenlandse Zaken:
05-05-1945 - 24-06-1945

Kabinet Schermerhorn-Drees:
1945-1946 Jan Herman van Roijen, geboren op 10 april 1905 te Istanboel, Turkije en overleden op 16 maart 1991 te Wassenaar.

Liberaal-partijloos
Minister van Buitenlandse Zaken:
24-06-1945 - 01-03-1946
1946 Eelco Nicolaas van Kleffens, geboren op 17 november 1894 te Heerenveen en overleden op 17 juni 1983 te Almoçageme, Portugal.

Partijloos
Minister van Buitenlandse Zaken:
01-03-1946 - 03-07-1946

Kabinet Beel I:
1946-1947 Eelco Nicolaas van Kleffens, geboren op 17 november 1894 te Heerenveen en overleden op 17 juni 1983 te Almoçageme, Portugal.

Partijloos
Minister van Buitenlandse Zaken:
03-07-1946 - 01-07-1947
1947-1948 Lubbertus Götzen, geboren op 10 oktober 1894 te Amsterdam en overleden op 13 juli 1979 te 's-Gravenhage.

Partijloos
Minister van Overzeese Gebiedsdelen:
10-11-1947 - 07-08-1948

Kabinet Drees-Van Schaik:
1948-1951 Josephus Robertus Hendricus van Schaik, geboren op 31 januari 1882 te Breda en overleden op 23 maart 1962 te 's-Gravenhage.

KVP
Minister van Buitenlandse Zaken:
07-08-1948 - 15-03-1951
1948-1951 Lubbertus Götzen, geboren op 10 oktober 1894 te Amsterdam en overleden op 13 juli 1979 te 's-Gravenhage.

Partijloos
Minister van Overzeese Gebiedsdelen:
07-08-1948 - 15-03-1951

Kabinet Drees I:
1951-1952 Franciscus Gerardus Cornelis Josephus Marie Teulings, geboren op 15 november 1891 te 's-Hertogenbosch en overleden op 23 juni 1966 te Vught.

KVP
Minister van Bescherming Bevolking en Burgerlijke Verdediging:
15-03-1951 - 02-09-1952
1951-1952 Augustinus Hendricus Martinus Albregts, geboren op 22 november 1900 te Vught en overleden op 8 juni 1980 te 's-Hertogenbosch.

KVP
Minister zonder Portefeuille, belast met Middenstand, Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en Productiviteitsbevordering:
15-03-1951 - 02-09-1952

Kabinet Drees II:
1952-1956 Joseph Antoine Marie Hubert Luns, sinds zijn 18e: Joseph Marie Antoine Hubert Luns, geboren op 28 augustus 1911 te Rotterdam en overleden op 17 juli 2002 te Brussel, België.

KVP
Minister van Buitenlandse Zaken:
02-09-1952 - 13-10-1956
1952-1956 Adrianus Cornelis de Bruijn, geboren op 5 november 1887 te Utrecht en overleden op 19 september 1968 te 's-Gravenhage.

RKSP/KVP
Minister zonder Portefeuille, belast met Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie:
02-09-1952 - 13-10-1956

Kabinet  Cals:
1965-1966 Theodorus Hendrikus Bot, geboren op 20 juli 1911 te Dordrecht en overleden op 24 september 1984 te 's-Gravenhage.

KVP
Minister voor Hulp aan Ontwikkelingslanden:
14-04-1965 - 22-11-1966

Kabinet  Zijlstra:
1966-1967 Theodorus Hendrikus Bot, geboren op 20 juli 1911 te Dordrecht en overleden op 24 september 1984 te 's-Gravenhage.

KVP
Minister voor Hulp aan Ontwikkelingslanden:
22-11-1966 - 05-04-1967

Kabinet  De Jong:
1967-1971 Berend Jan Udink, geboren op 12 februari 1936 te Deventer en overleden op 24 mei 2016 te Goedereede.

CHU
Minister voor Hulp aan Ontwikkelingslanden:
05-04-1967 - 06-07-1971

Kabinet Biesheuvel I:
1971-1972 Cornelis Boertien, geboren op 26 juli 1927 te Enschede en overleden op 30 mei 2002 te Vlissingen.

ARP/CDA
Minister voor Ontwikkelingssamenwerking:
06-07-1971 - 09-08-1972
1971-1972 Jonkheer Maurits Louis de Brauw, geboren op 14 september 1925 te 's-Gravenhage en overleden op 12 november 1984 te Leiden.

VVD, DS'70
Minister voor Wetenschapsbeleid en het Wetenschappelijk Onderwijs:
06-07-1971 - 20-07-1972
1972 Christiaan van Veen, geboren op 19 december 1922 te Barneveld en overleden op 9 november 2009 te 's-Gravenhage.

CHU/CDA
Minister voor Wetenschapsbeleid en het Wetenschappelijk Onderwijs:
21-07-1972 - 09-08-1972

Kabinet Biesheuvel II:
1972-1973 Cornelis Boertien, geboren op 26 juli 1927 te Enschede en overleden op 30 mei 2002 te Vlissingen.

ARP/CDA
Minister voor Ontwikkelingssamenwerking:
09-08-1972 - 11-05-1973
1972-1973 Christiaan van Veen, geboren op 19 december 1922 te Barneveld en overleden op 9 november 2009 te 's-Gravenhage.

CHU/CDA
Minister voor Wetenschapsbeleid en het Wetenschappelijk Onderwijs:
09-08-1972 - 11-05-1973

Kabinet Den Uyl:
1973-1977 Johannes Pieter Pronk, geboren op 16 maart 1940 te Scheveningen.

PvdA
Minister voor Ontwikkelingssamenwerking:
11-05-1973 - 19-12-1977
1973-1977 Fokele Hendrik Pieter Trip, geboren op 10 oktober 1921 te Amersfoort en overleden op 26 januari 1990 te Amsterdam.

PPR
Minister belast met het Wetenschapsbeleid:
11-05-1973 - 19-12-1977

Kabinet Van Agt I:
1977-1981 Jan de Koning, geboren op 31 augustus 1926 te Zwartsluis en overleden op 9 oktober 1994 te Leiden.

CDA
Minister voor Ontwikkelingssamenwerking:
19-12-1977 - 11-09-1981
1977-1979 Marinus Wilhelmus Johanna Maria Peijnenburg, geboren op 29 januari 1928 te Geldrop en overlden op 1 april 1979 te Rotterdam.

KVP
Minister voor Wetenschapsbeleid:
19-12-1977 - 01-04-1979
1979 Leendert Ginjaar, geboren op 28 mei 1928 te Leiden en overleden op 17 september 2003 te Goes.

VVD
Minister voor Wetenschapsbeleid:
03-04-1979 - 04-05-1979
1979-1981 Anthonius Arnoldus Theodorus Maria van Trier, geboren op 7 februari 1926 te Oss en overleden op 26 november1983 te Eindhoven.

CDA
Minister voor Wetenschapsbeleid:
04-05-1979 - 11-09-1981

Kabinet Van Agt II:
1981-1982 Cornelis Pieter van Dijk, geboren op 25 juli 1931 te Rotterdam en overleden op 29 december 2008 te Rotterdam.

CDA
Minister voor Ontwikkelingssamenwerking:
11-09-1981 - 29-05-1982
 

Kabinet Van Agt III:
1982 Cornelis Pieter van Dijk, geboren op 25 juli 1931 te Rotterdam en overleden op 29 december 2008 te Rotterdam.

CDA
Minister voor Ontwikkelingssamenwerking:
29-05-1982 - 04-11-1982
 

De kabinetten Lubbers I:
1982-1986 Eegje Marjolein Schoo, geboren op 10 juni 1944 te Amsterdam.

KVP/CDA
Minister voor Ontwikkelingssamenwerking:
04-11-1982 - 14-07-1986

De kabinetten Lubbers II:
1986-1989 Pieter Bukman, geboren op 7 februari 1934 te Delft.

CDA
Minister voor Ontwikkelingssamenwerking:
14-07-1986 - 15-09-1989

De kabinetten Lubbers III:
1989-1994 Johannes Pieter Pronk, geboren op 16 maart 1940 te Scheveningen.

PvdA
Minister voor Ontwikkelingssamenwerking:
07-11-1989 - 22-08-1994

Het kabinet Kok I:
1994-1998 Johannes Pieter Pronk, geboren op 16 maart 1940 te Scheveningen.

PvdA
Minister voor Ontwikkelingssamenwerking:
22-08-1994 - 03-08-1998

Het kabinet Kok II
:
1998-2002 Eva Leonie Herfkens, geboren op 9 januari 1952 te 's-Gravenhage.

PvdA
Minister voor Ontwikkelingssamenwerking:
03-08-1998 - 22-07-2002
1998-2002 Roger Henri Ludovic Maria van Boxtel, geboren op 8 februari 1954 te Tilburg.

D66
Minister voor Grote Steden- en Integratiebeleid:
03-08-1998 - 22-07-2002

Het kabinet Balkenende I:
2002-2003 Hilbrand Pier Anne Nawijn, geboren op 8 augustus 1948 te Kampen.

ARP/CDA, LPF, PvN, LHN
Minister voor Vreemdelingenzaken en Integratie:
22-07-2002 - 27-05-2003

Het kabinet Balkenende II:
2003-2006 Anna Maria Agnes van Ardenne, geboren van der Hoeven, geboren op 21 januari 1950 te Maasland.

CDA
Minister voor Ontwikkelingssamenwerking:
27-05-2003 - 07-07-2006
2003-2006 Maria Cornelia Frederika Verdonk, geboren op 18 oktober 1955 te Utrecht.

PPR, PSP, VVD, LV, TON
Minister voor Vreemdelingenzaken en Integratie:
27-05-2003 - 07-07-2006
2003-2005 Thomas Carolus de Graaff, geboren op 11 juni 1957 te Amsterdam.

D66
Minister voor Bestuurlijke Vernieuwing en Koninkrijksrelaties:
27-05-2003 - 25-03-2005
2005-2006 Alexander Pechtold, geboren op 16 december 1965 te Delft.

D66
Minister voor Bestuurlijke Vernieuwing en Koninkrijksrelaties:
31-03-2005 - 29-06-2006

Kabinet Balkenende III:
2006-2007 Anna Maria Agnes van Ardenne, geboren van der Hoeven, geboren op 21 januari 1950 te Maasland.

CDA
Minister voor Ontwikkelingssamenwerking:
07-07-2006 - 22-02-2007
2006-2007 Maria Cornelia Frederika Verdonk, geboren op 18 oktober 1955 te Utrecht.

PPR, PSP, VVD, LV, TON
Minister voor Vreemdelingenzaken en Integratie:
07-07-2006 - 13-12-2006
(Vreemdelingenzaken bij Justitie)
Minister voor Integratie, Jeugdbescherming, Preventie en Reclassering:
13-12-2006 - 22-02-2007
2006-2007 Atzo Nicolaï, geboren op 22 februari 1960 te Delft.

VVD
Minister voor Bestuurlijke Vernieuwing en Koninkrijksrelaties:
07-07-2006 - 22-02-2007

Kabinet Balkenende IV:
2007-2010 André Rouvoet, geboren op 4 januari 1962 te Hilversum.

ChristenUnie
Minister voor Jeugd en Gezin :
22-02-2007 - 14-10-2010
2007-2010 Albert Gerard Koenders, geboren op 28 mei 1958 te Arnhem.

PvdA
Minister voor Ontwikkelingssamenwerking:
22-07-2007 - 23-02-2010
2010 Maxime Jacques Marcel Verhagen, geboren op 14 september 1956 te Maastricht.

CDA
Minister voor Ontwikkelingssamenwerking:
23-02-2010 - 14-10-2010
2007-2008 Catharina Pieternella Vogelaar, geboren op 23 december 1949 te Steenbergen, Noord-Brabant en overleden op 7 oktober 2019 te Utrecht.

CPN, PvdA
Minister voor Wonen, Wijken en Integratie:
22-02-2007 - 14-11-2008
2008-2010 Eberhard Edzard van der Laan, geboren op 28 juni 1955 te Leiden en overleden op 5 oktober 2017 te Amsterdam.

PvdA
Minister voor Wonen, Wijken en Integratie:
14-11-2008 - 23-02-2010
2010 Eimert van Middelkoop, geboren op 14 februari 1949 te Berkel en Rodenrijs.

ChristenUnie
Minister voor Wonen, Wijken en Integratie:
23-02-2010 - 14-10-2010

Het kabinet Rutte I:
2010-2012 Gerardus Bernardus Maria Leers, geboren op 12 juni 1951 te Kerkrade.

PvdA, CDA
Minister voor Immigratie, Integratie en Asiel:
14-10-2010 - 05-11-2012

Het kabinet Rutte II:
2012-2017 Elisabeth Maria Josepha Ploumen, geboren op 12 juli 1962 te Maastricht.

GroenLinks, PvdA
Minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking:
05-11-2012 - 26-10-2017
2012-2015 Stephanus Abraham Blok, geboren op 10 december 1964 te Emmeloord.

VVD
Minister voor Wonen en Rijksdienst:
05-11-2012 - 10-03-2015
2015 Ronald Hans Anton Plasterk, geboren op 12 april 1957 te 's-Gravenhage.

PvdA
Interim Minister voor Wonen en Rijksdienst:
10-03-2015 - 20-03-2015
2015-2017 Stephanus Abraham Blok, geboren op 10 december 1964 te Emmeloord.

VVD
Minister voor Wonen en Rijksdienst:
20-03-2015 - 27-01-2017
2017 Ronald Hans Anton Plasterk, geboren op 12 april 1957 te 's-Gravenhage.

PvdA
Minister voor Wonen en Rijksdienst:
27-01-2017 - 26-10-2017

Het kabinet Rutte III:
2017- ? Arie Slob, geboren op 16 november 1961 te Nieuwerkerk aan den IJssel.

GPV, vanaf 2000 ChristenUnie
Minister voor Basis- en Voortgezet Onderwijs en Media (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap):
26-10-2017 - heden
2017- ? Sigrid A. M. Kaag, geboren op 2 november 1961 te Rijswijk, ZH.

D66
Minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking (Buitenlandse Zaken):
26-10-2017 - heden
2017-2020 Bruno Johannes Bruins, geboren op 10 juli 1963 te Arnhem.

VVD
Minister voor Medische Zorg en Sport (Volksgezondheid, Welzijn en Sport):
26-10-2017 - 19-03-2020
2020 Maarten Johannes van Rijn, geboren op 7 februari 1956 te Rotterdam.

Persoonlijke titel (PvdA)
Minister voor Medische Zorg en Sport (Volksgezondheid, Welzijn en Sport):
23-03-2020 - 09-07-2020
2020- ? Tamara van Ark, geboren op 11 augustus 1974 te 's-Gravenhage.

VVD
Minister voor Medische Zorg en Sport (Volksgezondheid, Welzijn en Sport):
23-03-2020 - 09-07-2020
2017- ? Sander Dekker, geboren op 9 februari 1975 te 's-Gravenhage.

VVD
Minister voor Rechtsbescherming (Justitie en Veiligheid):
26-10-2017 - heden
2019-2020 Stientje van Veldhoven, geboren Van der Meer, geboren op 22 juni 1973 te Utrecht.

D66
Minister voor Milieu en Wonen (Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat):
01-11-2019 - 14-04-2019
(wegens ziekte Ollongren)
2019-2020 Anna Theodora Bernardina Bijleveld, geboren Schouten, geboren op 17 maart 1962 te IJsselmuiden.

CDA
Minister voor de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties):
01-11-2019 - 14-04-2020
(wegens ziekte Ollongren)