Montenegro
Podgorica

Montenegro
MNE
locatie
regeringsleiders
bestuurlijke indeling kaart

PRINSDOM/KONINKRIJK DUKLJA: 1034
PRINSDOM ZETA: 1356 EN 1451
PRINSDOM-BISDOM MONTENEGRO: 1516
PRINSDOM MONTENEGRO: 13 MAART 1852
ONAFHANKELIJK: 13 JULI 1878
KONINKRIJK MONTENEGRO: 28 AUGUSTUS 1910
BIJ SERVIË: 5 NOVEMBER 1918
GEÏNTEGREERD IN JOEGOSLAVIË: 1 DECEMBER 1918
KONINKRIJK MONTENEGRO (ITALIAANSE VAZALSTAAT): 18 APRIL 1941
DUITSE BEZETTING: 12 SEPTEMBER 1943 - 15 DECEMBER 1944
ONDERDEEL VAN JOEGOSLAVIË: 29 NOVEMBER 1943
VOLKSREPUBLIEK MONTENEGRO BINNEN JOEGOSLAVIË: 31 JANUARI 1946
SOCIALISTISCH REPUBLIEK MONTENEGRO BINNEN JOEGOSLAVIË: 11 APRIL 1963
REPUBLIEK MONTENEGRO: 3 AUGUSTUS 1991
FEDERALE REPUBLIEK JOEGOSLAVIË MET SERVIË: 27 APRIL 1992
CONFEDERATIE SERVIË-MONTENEGRO: 04 MAART 2003
ONAFHANKELIJKE REPUBLIEK MONTENEGRO: 3 JUNI 2006 (ERKEND OP 8 JUNI 2006)
MONTENEGRO: 22 OKTOBER 2007
voor 1852

 
1852 - 1905

 
1905 - 28-11-1918

17-04-1941 - 15-12-1944
(Italiaanse vazalstaat)
 
31-12-1946 - 1992

1992 - 1994
1994 - 13-07-2004 
13-07-2004 - heden
ga direct naar:   1000      1100      1186      1300      1400      1500      1600      1700      1800      1900      1941
                   Sovjetpresidenten (1943-1991)      Secretarissen CP (1943-1991)      1991      2010     
jaartallen afbeelding na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

Het sinds de tiende eeuw bekende staatje Duklja, op het huidige gebied van Montenegro, toen probeert zich in de elfde eeuw los te maken van het Byzantijnse Rijk. Het lukte prins Dobroslav Vojislav in 1042. Zijn zoon Mihailo werd echter de eerste koning in 1077. Van 1118 tot 1125 werd het kortstondig heroverd door de Byzantijnen met Grubeša als hun protegé. Het koninkrijk hield stand tot 1186 en valt dan onder Servische heerschappij van Stefan Nemanja.
±900-? Petrislav I Prins van Duklja:
±900 - ?
?-? Predimir Prins van Duklja:
? - ?
?-? Hvalimir I Prins van Duklja:
? - ?
?-? Boleslav Prins van Duklja:
? - ?
?-? Dragislav Prins van Duklja:
? - ?
?-? Svevlad Prins van Duklja:
? - ?
?-? Legec Prins van Duklja:
? - ?
?-? Silvester Prins van Duklja:
? - ?
?-? Tugomir Prins van Duklja:
? - ?
?-971 Hvalimir II Prins van Duklja:
? - 971
971-998 Petrislav II, overleden circa 1000. Prins van Duklja:
971 - 998
998-1016 Jovan Vladimir, geboren circa 990 en overleden op 22 mei 1016 Prespa, Macedonië. Prins van Duklja:
998 - 22-05-1016
1016-1018 Dragomir I, overleden in 1040. Prins van Duklja:
22-05-1016 - 1018
1018-1036 Stefan Dobroslav I Vojislav, geboren in april 990 te Brusno, Slowakije en overleden circa 1052. Prins van Duklja:
1018 - 08-1036
1036-1037 Overheersing Byzantijnse Rijk 08-1036 - 12-1037
1037-1043 Stefan Dobroslav I Vojislav, geboren in april 990 te Brusno, Slowakije en overleden in 1043. Prins van Duklja:
12-1037 - 1043
1043-1054 Gojislav Vojislavljević, geboren in 102?  en overleden in 1054 te Travunija. Prins van Duklja:
1043-1054
1054-1081 Mihailo I Vojislavljević, geboren in 1042 en overleden in 1081. Prins van Duklja:
1054 - 1077
Koning van Duklja:
1077 - 1081
1081-1091 Konstantin Bodin, geboren voor 1072 en overleden in 1099, 1101 of 1108. Koning van Duklja:
  1081 - 1091
1091-1101 Overheersing Byzantijnse Rijk 08-1036 - 12-1037
Mihailo II Vojislav, overleden na 1102. Koning van Duklja:
1101 - 1102
1101-1102 Dobroslav II, overleden circa 1134. Koning van Duklja:
1101 - 1102
1102 Dobroslav III, overleden na 1102. Koning van Duklja: 
1102
1102-1103 Kočopar Branislavljević, overleden na 1114. Koning van Duklja: 
1102 - 1103
1103-1113 Vladimir II, overleden in 1118. Koning van Duklja: 
1103 - 1113
1113-1118 Đorđe, overleden in 1131 of 1135 te Istanboel, Turkije. Koning van Duklja: 
1113 - 1118
1125 - 1127
1118-1125 Grubeša Branislavljević, overleden in 1125. Prins van Duklja: 
1118 - 1125
1125-1127 Đorđe, overleden in 1131 of 1135 te Istanboel, Turkije. Koning van Duklja: 
1113 - 1118
1125 - 1127
1127-1146 Gradinja Branislavljević, overleden in 1146. Koning van Duklja: 
1127 - 1146
1146-1162 Radoslav, overleden in 1162. Koning van Duklja: 
1146 - 1162
1148-1162 Desa Urošević Vojislavljević, geboren voor 1130 en overleden na 1166. Medekoning van Duklja: 
1148 - 1162
1162-1186 Mihailo III Vojislav, overleden in 1186. Koning van Duklja: 
1162 - 01-1186

De eerste Servische overheersing van de vazalstaat Zeta onder Stefan Nemanja.
1186-1190 Stefan I Nemanja, geboren circa 1113 te Podgorica en overleden op 13 februari 1199 te Hilandar, Griekenland. Servische onderkoning van Zeta: 
01-1186 - 1190
1190-1208 Vukan II Nemanjić, geboren voor 1165 en overleden na 1207. Servische onderkoning van Zeta: 
1190 - 05-1208
1208-1243/8 Đorđe Nemanjić, overleden tussen 1243 en 1248. Servische onderkoning van Zeta: 
05-1208 - 1243/8
1243/8-1276 Stefan Uroš I, geboren circa 1223 en overleden op 1 mei 1277 te Sopočani, Servië. Servische onderkoning van Zeta: 
1243/8 - 1276
1276-1281 Stefan II Dragutin, geboren circa 1252 en overleden op 12 maart 1316 Đurđevi stupovi, Servië. Servische onderkoning van Zeta: 
1276 - 1281
1282-1321 Stefan Uroš II Milutin, geboren circa 1253 en overleden op 29 oktober 1321. Servische onderkoning van Zeta: 
1282 - 1321
1321-1331 Stefan Uroš III Dečanski, geboren tussen 1274 en 1285 en overleden op 11 november 1331 te Zvečan, Kosovo. Servische onderkoning van Zeta: 
1321 - 1331
1331-1355 Stefan Uroš IV Dušan 'Silni', geboren circa 1308 en overleden op 20 december 1355 te Devoll, Albanië. Servische onderkoning van Zeta: 
1331 - 1355
1355-1356 Stefan Uroš V 'Nejaki', geboren in 1336 en overleden op 2 of 4 december1371. Servische onderkoning van Zeta: 
1355 - 1356

Na de Servische overheersing ontstaat er op de plaats van het huidige Montenegro uit het voormalige vazalstaatje Zeta, het Prinsdom Zeta, welke vanaf circa 1430 al vaker Montenegro (Crna Gora) dan Zeta wordt genoemd. In 1499 vervalt het aan het Ottomaanse Rijk. Tot 1516 behoudt Zeta zijn status als prinsdom met uitzondering van 1421 tot 1435 als het in Servische handen valt. De Prinsen en Servische despoten:
1356-1362 Balša I Balšić, overleden in 1362. Prins van Zeta:
1356 - 1362
1362-1372 Stracimir Balšić, overleden op 15 januari 1372 of 1373. Prins van Zeta:
1362 - 1372
1362-1378 Đurađ I Balšić, overleden op 13 januari 1378 of 1379 te Shkodër, Albanië. Prins van Zeta:
1362 - 13-01-1378
1362-1385 Balša II Balšić, overleden op 18 september 1385 te Savra, Albanië. Prins van Zeta:
1362 - 18-09-1385
1385-1403 Đurađ II Stracimirović, overleden in april 1403 te Ulcinj. Prins van Zeta:
30-09-1385 - 03-1403
1403-1421 Balša III, geboren in 1387 en overleden op 28 april 1421 te Belgrado, Servië. Prins van Zeta:
04-1403 - 10-05-1421
1421-1427 Stefan III Lazarević, geboren in 1374 te Kruševac en overleden op 19 juli 1427 te Mladenovac, Servië. Servisch Gouverneur van Zeta:
28-04-1421 - 1427
1427-1435 Đurađ III Branković, geboren in 1375 of 1377 en overleden op 24 december 1456. Servisch Gouverneur van Zeta/Montenegro:
1427 - 1435
1435-1451 Gojčin Crnojević, geboren in 1398 te Budva en overleden in 1451. Groot Vojvod van Montenegro:
1435 - 1451
1451-1465 Stefan I Crnojević, geboren in 1426 te Zeta en overleden in 1465 te Zeta. Groot Vojvod van Montenegro:
1451 - 01-1465
1465-1479 Ivan I Crnojević, overleden in 1490 te Cetinje. Groot Vojvod van Montenegro:
01-1465 - 1479
1479-1481 Overheersing Ottomaans Rijk 1479 - 1481
1481-1490 Ivan I Crnojević, overleden in 1490 te Cetinje. Groot Vojvod van Montenegro:
1481 - 07-1490
1490-1496 Đurađ IV Crnojević, overleden in 1504 of 1514 te Anatolië, Turkije. Groot Vojvod van Montenegro:
07-1490 - 11-1496
1496-1499 Stefan II Crnojević, overleden in 1499. Groot Vojvod van Montenegro:
1496 - 1499
1499-1515 Ivan II Crnojević Groot Vojvod van Montenegro:
1499 - 1515
1515-1516 Đurađ V Crnojević, overleden na 1516 waarschijnlijk te Venetië, Italië. Groot Vojvod van Montenegro:
1515 - 1516

In 1499 vervalt Montenegro aan het Ottomaans Rijk en de bisschop Vavil maakt in 1516 van het gebied een prinsdom-bisdom met aan het hoofd een prins-bisschop, een titel die overgaat van oom op neef. Deze opmerkelijke erfopvolging ontstond, omdat de bisschop geen huwelijk mag aangaan. De prins-bisschoppen:
1516-1520 Vavil Prins-bisschop:
1516 - 1520
1520-1530 German II Prins-bisschop:
1520 - 1530
1530-1532 Pavle Prins-bisschop:
1530 - 1532
1532-1540 Vasilije I Prins-bisschop:
1532 - 1540
1540 Nikodim Prins-bisschop:
1540 - 1540
1540-1559 Romil Prins-bisschop:
1540 - 1559
1559-1561 Makarije Prins-bisschop:
1559 - 1561
1561-1569 Ruvim I Prins-bisschop:
1561 - 1569
1569-1579 Pahomije II Komanin Prins-bisschop:
1569 - 1579
1579-1582 Gerasim Prins-bisschop:
1579 - 1582
1582-1591 Venijamin Prins-bisschop:
1582 - 1591
Nikanor Prins-bisschop:
1591 - 1593
1591-1593 Stefan Prins-bisschop:
1591 - 1593
1593-1640 Ruvim II Boljević-Njegos Prins-bisschop:
1593 - 1640
1640-1649 Mardarije I Kornečanin Prins-bisschop:
1640 - 1649
1649-1659 Visarion I Prins-bisschop:
1649 - 1659
1659-1673 Mardarije II Kornečanin Prins-bisschop:
1659 - 1673
1673-1685 Ruvim III Boljević Veljekrajski, overleden in 1685. Prins-bisschop:
1673 - 1685
1685 Vasilije II Velikrasić Prins-bisschop:
1685 - 1685
1685-1692 Visarion II Bajica, overleden in 1692 Prins-bisschop:
1685 - 1692
1694-1697 Sava I Kaluđerović Prins-bisschop:
1694 - 1697
1697-1735 Danilo I Šćepčev Petrović-Njegoš, geboren circa 1670 te Njeguši en overleden op 11 januari 1735 te Podmaine. Prins-bisschop:
??-06-1697 - 22-01-1735
1735-1781 Sava II Petrović-Njegoš, geboren op 18 januari 1702 te Njeguši en overleden op 9 maart 1781. Prins-bisschop:
22-01-1735 - 09-03-1781
1750-1766 Vasilije III Petrović-Njegoš, geboren in 1709 te Njeguši en overleden op 10 maart 1766 te Sint Petersburg, Rusland. Regent voor Sava II:
??-??-1750 - 21-03-1766
1781-1782 Arsenije Plamenac, geboren circa 1700 en overleden op 15 mei 1784 te Montenegro. Regent:
09-03-1781 - ??-03-1782
1782-1830 Petar I Petrović-Njegoš, geboren in 1747 te Njeguši en overleden op 30 oktober 1830 te Cetinje. Prins-bisschop:
??-03-1782 - 30-10-1830
1830-1851 Petar II Petrović-Njegoš, geboren op 13 november 1813 te Njeguši en overleden op 31 oktober 1851 te Cetinje. Prins-bisschop:
30-10-1830 - 31-10-1851
1851-1852 Pero Tomov Petrović-Njegoš, geboren in 1811 en overleden in 1854. Regent:
01-11-1851 - 13-01-1852
1852 Danilo II Petrović-Njegoš, geboren op 25 mei 1826 te Njeguši en overleden op 13 augustus 1860 te Kotor. Prins-bisschop:
13-01-1852 - 13-03-1852

In 1852 proclameert prins-bisschop Danilo II het gebied tot een vorstendom binnen het Ottomaanse Rijk en in 1878 wordt Montenegro onafhankelijk. In 1910 roept Nikola I het land uit tot Koninkrijk Montenegro. Hij is de eerste en laatste koning, omdat Montenegro in 1918 opgaat in het Koninkrijk Servië en later Joegoslavië (zie Servië). Van 1918 tot 1929 blijft de Petrović-Njegoš dynastie in ballingsschap echter de Koninklijke titel voeren; tot 1921 in Frankrijk, daarna in Italië:
1852-1860 Danilo II Petrović-Njegoš, geboren op 25 mei 1826 te Njeguši en overleden op 13 augustus 1860 te Kotor. Prins:
13-03-1852 - 13-08-1860
1860-1918 Nikola I Mirkov Petrović-Njegoš, geboren op 7 oktober 1841 te Njeguši en overleden op 1 maart 1921 te Antibes, Frankrijk. Prins:
13-08-1860 - 28-08-1910
Koning:
28-08-1910 - 26-11-1918
(in ballingschap sinds 25-01-1916)
1918-1921 Nikola I Mirkov Petrović-Njegoš, geboren op 7 oktober 1841 te Njeguši en overleden op 1 maart 1921 te Antibes, Frankrijk. Koning in ballingschap na annexatie Joegoslavië:
26-11-1918 - 01-03-1921
1921 Danilo I Aleksandar Petrović-Njegoš, geboren op 29 juni 1871 te Cetinje en overleden op 24 september 1939 te Wenen, Oostenrijk. Koning in ballingschap:
01-03-1921 - 07-03-1921
1921-1929 Mihailo I Petrović-Njegoš, geboren op 14 september 1908 te Podgorica en overleden op 24 maart 1986 te Parijs, Frankrijk. Koning in ballingschap:
07-03-1921 - 14-09-1929
1921-1923 Milena Vukotić, geboren op 4 mei 1847 te Čevo en overleden op 16 maart 1923 te Cap d'Antibes, Frankrijk. Koningin-regentes in ballingschap voor Mihailo I:
07-03-1921 - 16-03-1923
1921-1929 Anto Mićunov Gvozdenović, geboren op 26 januari 1853 te Vući Do en overleden op 2 september 1935 te Vući Do. Regent in ballingschap voor Mihailo I:
07-03-1921 - 14-11-1929

Tijdens de Tweede Wereldoorlog ontstaat in 1941 uit Joegoslavië de marionetstaat van Italië: het Koninkrijk Montenegro. De zoon van de laatste koning weigert echter de troon, evenals twee prinsen uit het Russische Huis Romanov, waarna het land bestuurd word door Italiaanse gouverneurs, gevolgd door de Duitse bezetters van 1943 tot 1944:
1941 Alessandro Pirzio Biroli, geboren op 23 juli 1877 te Bologna, Italië en overleden op 20 mei 1962 te Rome, Italië. Italiaans Commandant:
17-04-1941 - 29-04-1941
1941 Serafino, graaf Mazzolini, geboren op 9 juni 1890 te Arcevia, Italië en overleden op 23 februari 1945 te san Felice del Benaco, Italië. Burgercommissaris:
29-04-1941 - 22-05-1941
Hoge Commissaris:
22-05-1941 - 23-07-1941
1941-1943 Alessandro Pirzio Biroli, geboren op 23 juli 1877 te Bologna, Italië en overleden op 20 mei 1962 te Rome, Italië. Gouverneur:
23-07-1941 - 13-07-1943
1943 Curio, graaf Barbasetti di Prun, geboren op 12 mei 1885 te Orsara, Italië en overleden op 4 december 1953. Gouverneur:
13-07-1943 - 20-09-1943
       
1943-1944 Theodor Geib, geboren op 15 september 1885 te Landau, Duitsland en overleden op 26 november 1944 te Freiburg, Duitsland. Duits Gevolmachtigd Generaal:
20-09-1943 - 31-05-1944
1944 Wilhelm Keiper, geboren op 3 januari 1893 te Trzebieszewo, Polen en overleden op 1 november 1957 te Bad Cannstatt, Duitsland. Duits Gevolmachtigd Generaal:
01-06-1944 - 15-12-1944

Na het vertrek van de Duitsers behoort het land weer tot Joegoslavië als Volksrepubliek en sinds 1963 als Socialistische Republiek Montenegro, met onderstaand de afgevaardigde presidenten, daarna volgen de Secretarissen van de Communistische Partij.
1943-1946 Nikola Miljanić, geboren in 1892 te Cetinje en overleden op 20 oktober 1957 te Mexico.

Partijloos
President van de Anti-Fascistische Raad van de Volksbevrijding van Montenegro en Boka:
15-11-1943 - 13-07-1944
President van de Montenegrijnse Anti-Fascistische Vergadering van de Volksbevrijding:
13-07-1944 - 21-11-1946
1946-1950 Miloš Rašović, geboorte en overlijden onbekend.

KPJ, sinds 1948 KPCG
President van het Presidium van de Constitutionele Vergadering:
21-11-1946 - 01-01-1947
President van het Presidium van de Volksvergadering:
01-01-1947 - 06-11-1950
1950-1953 Nikola Kovačević, geboren in 1890 te Nuda en overleden in 1967 te Podgorica.

KPCG, sinds 1952 SKCG
President van het Presidium van de Volksvergadering:
06-11-1950 - 04-02-1953
President van de Volksvergadering:
04-02-1953 - 15-12-1953
1953-1962 Blažo Jovanović, geboren op 28 maart 1907 te Velje Brdo en overleden op 4 februari 1976 te Igalo.

SKCG
President van de Volksvergadering:
15-12-1953 - 14-07-1962
1962-1963 Filip Bajković, geboren op 20 mei 1910 te Caïro, Egypte en overleden op 15 februari 1985 te Belgrado, Servië.

SKCG
President van de Volksvergadering:
14-07-1962 - 05-05-1963
1963-1967 Andrija Mugoša, geboren op 22 december 1910 te Donja Gorica en overleden op 8 april 2006 te Podgorica.

SKCG
President van de Volksvergadering:
05-05-1963 - 05-05-1967
1967-1969 Veljko Milatović, geboren op 5 december 1921 te Nikšić en overleden op 19 oktober 2004 te Herceg Novi.

SKCG
President van de Volksvergadering:
05-05-1967 - 06-10-1969
1969-1974 Vidoje Žarković, geboren op 10 juni 1927 te Nedajno en overleden op 29 september 2000 te Belgrado, Servië.

SKCG
President van de Volksvergadering:
06-10-1969 - 06-05-1974
1974-1982 Veljko Milatović, geboren op 5 december 1921 te Nikšić en overleden op 19 oktober 2004 te Herceg Novi.

SKCG
President van de Presidentschapraad:
06-05-1974 - 07-05-1982
1982-1983 Veselin Đuranović, geboren op 17 mei 1925 te Danilovgrad en overleden op 30 augustus 1997 te Martinići.

SKCG
President van de Presidentschapraad:
07-05-1982 - 07-05-1983
1983-1984 Marko Orlandić, geboren op 28 september 1930 te Seoca en overleden op 20 december 2019 te Podgorica.

SKCG
President van de Presidentschapraad:
07-05-1983 - 07-05-1984
1984-1985 Miodrag Vlahović, geboorte onbekend.

SKCG
President van de Presidentschapraad:
07-05-1984 - 06-05-1985
1985-1986 Branislav Šoškić, geboren op 19 november 1922 te Gusinje.

SKCG
President van de Presidentschapraad:
06-05-1985 - 06-05-1986
1986-1988 Radivoje Brajović, geboren op 11 januari 1935 te Peć.

SKCG
President van de Presidentschapraad:
06-05-1986 - 06-05-1988
1988-1989 Božina Ivanović, geboren op 21 december 1931 te Podgorica en overleden op 10 oktober 2002 te Podgorica.

SKCG
President van de Presidentschapraad:
06-05-1988 - 13-01-1989
1989 Slobodan Simović, geboorte onbekend.

SKCG
Interim President van de Presidentschapraad:
13-01-1989 - 17-03-1989
1989-1990 Branko Kostić, geboren op 28 augustus 1939 te Rvaši en overleden op 20 augustus 2020 te Podgorica.

SKCG
President van de Presidentschapraad:
17-03-1989 - 25-12-1990
1990-1991 Momir Bulatović, geboren op 21 september 1956 te Belgrado, Servië.

SKCG
President van de Presidentschapraad:
25-12-1990 - 03-08-1991

De Secretarissen van de Communistische Partij, , welke de feitelijke macht hadden:
1943-1963 Blažo Jovanović, geboren op 28 maart 1907 te Velje Brdo en overleden op 4 februari 1976 te Igalo.

KPJ, sinds 1948 KPCG, sinds 1952 SKCG
Secretaris van het Provinciaal Comité van de Communistische Partij van Joegoslavië voor Montenegro:
??-05-1943 - 1949
Secretaris van het Centraal Comité van de Communistische Partij van Montenegro:
1949 - 07-11-1952
Secretaris van het Centraal Comité van de Bond van Communisten van Montenegro:
07-11-1952 - 29-06-1963
1963-1968 Đorđije Pajković, geboren op 25 juni 1917 te Lužac en overleden op 17 januari 1980 te Belgrado, Servië.

SKCG
Secretaris van het Centraal Comité van de Communistische Partij:
29-06-1963 - ??-10-1966
President van het Centraal Comité van de Bond van Communisten van Montenegro:
??-10-1966 - 14-12-1968
1968-1977 Veselin Đuranović, geboren op 17 mei 1925 te Danilovgrad en overleden op 30 augustus 1997 te Martinići.

SKCG
President van het Centraal Comité van de Bond van Communisten van Montenegro:
14-12-1968 - 21-03-1977
1977-1982 Vojislav Vojo Srzentić, geboren op 21 juni 1934 te Stonići.

SKCG
President van het Centraal Comité van de Bond van Communisten van Montenegro:
21-03-1977 - 01-07-1982
1982-1984 Dobroslav Ćulafić, geboren op 17 januari 1926 te Andrijevica en overleden op 3 juni 2011 te Podgorica.

SKCG
President van het Presidentschap van het Centraal Comité van de Bond van Communisten van Montenegro:
01-07-1982 - ??-05-1984
1984 Vidoje Žarković, geboren op 10 juni 1927 te Nedajno en overleden op 29 september 2000 te Belgrado, Servië.

SKCG
President van het Presidentschap van het Centraal Comité van de Bond van Communisten van Montenegro:
??-05-1984 - 30-07-1984
1984-1986 Marko Orlandić, geboren op 28 september 1930 te Seoca en overleden op 20 december 2019 te Podgorica.

SKCG
President van het Presidentschap van het Centraal Comité van de Bond van Communisten van Montenegro:
30-07-1984 - ??-05-1986
1986-1989 Miljan Radović, geboren op 25 september 1933 te Žirci.

SKCG
President van het Presidentschap van het Centraal Comité van de Bond van Communisten van Montenegro:
??-05-1986 - 11-01-1989
1989 Veselin Vukotić, geboren in 1949.

SKCG
Interim President van het Presidentschap van het Centraal Comité van de Bond van Communisten van Montenegro:
11-01-1989 - 26-04-1989
1989 Milica Pejanović-Đurišić, geboren op 27 april 1959 te Nikšić.

SKCG
Interim President van het Presidentschap van het Centraal Comité van de Bond van Communisten van Montenegro:
26-04-1989 - 28-04-1989
1989-1991 Momir Bulatović, geboren op 21 september 1956 te Belgrado, Servië en overleden op 30 juni 2019 te Podgorica.

SKCG
President van het Presidentschap van het Centraal Comité van de Bond van Communisten van Montenegro:
28-04-1989 - 22-06-1991

Op 3 augustus 1991 wordt de Republiek Montenegro uitgeroepen. De president van het presidentschap Bulatović blijft het staatshoofd. De titel president neemt hij pas in 1993 aan. Ook tijdens de federale republiek Joegoslavië (1992-2003) en de unie met Servië (2003-2006) houdt Montenegro zijn eigen president. Vujanović wordt vervolgens in 2006 de eerste president van een geheel onafhankelijk Montenegro.
1991-1998 Momir Bulatović, geboren op 21 september 1956 te Belgrado, Servië en overleden op 30 juni 2019 te Podgorica.

DPS
President van de Presidentschapraad:
03-08-1991 -15-01-1993
President:
15-01-1993 - 15-01-1998
1998-2002 Milo Ðukanović, geboren op 15 februari 1962 te Nikšić.

DPS
President:
15-01-1998 - 25-11-2002
2002-2003 Filip Vujanović, geboren op 1 september 1954 te Belgrado, Servië.

DPS
Interim President:
25-11-2002 - 19-05-2003
  Dragan Kujović, geboren in 1948 te Kolašin en overleden op 30 april 2010 te Podgorica.

DPS
Interim President:
19-05-2003 - 22-05-2003
2003 Rifat Rastoder, geboren op 11 juli 1950 te Radmanci.

SDP
Interim President:
19-05-2003 - 22-05-2003
2003-2018 Filip Vujanović, geboren op 1 september 1954 te Belgrado, Servië.

DPS
President:
22-05-2003 - 22-05-2018
2018- ? Milo Ðukanović, geboren op 15 februari 1962 te Nikšić.

DPS
President:
20-05-2018 - heden