498 Moldavië - Chisinau
Moldova - Chişinău

Republica Moldova (Republiek Moldavië)

 MD - MDA  
locatie
staatshoofden kaart

MOLDAVISCHE DEMOCRATISCHE REPUBLIEK: 15 DECEMBER 1917
OPGENOMEN IN ROEMENIË: 9 APRIL 1918
MOLDAVISCHE SOCIALISTISCHE SOVJET REPUBLIEK: 2 AUGUSTUS 1940
ROEMEENSE BEZETTING: 16 JULI 1941
MOLDAVISCHE SOCIALISTISCHE SOVJET REPUBLIEK: 24 AUGUSTUS 1944
REPUBLIEK MOLDAVIË: 27 AUGUSTUS 1991


In 1917 wordt de Moldavische Democratische Republiek uitgeroepen in federatie met Rusland en twee maanden later geheel onafhankelijk. Slechts twee maanden daarna wordt het land als Bessarabië bij Roemenië gevoegd. Moldavië blijft tot eind 1918 autonoom met als regeringsleider de voorzitter van de Raad van het Algemene Directoraat:

1917-1918 Pantelimon Erhan (1884-1971)
1918 Daniel Ciugureanu (1885-1950)
1918 Petru Cazacu (1873-1956)

In 1940 werden Bessarabië en de Moldavische A.S.S.R.(zie Transnistrië) samengevoegd tot de Moldavische Socialistische Sovjet Republiek. Van 1941 tot 1944 bezette Roemenië de Moldavische S.S.R. Regeringsleider was tot 1946 de voorzitter van de Raad van Volkscommissarissen, daarna de voorzitter van de Raad van Ministers:

1940-1945 Tichon Konstantinov (1898-1957)
1945-1946 Nicolae Coval (1904-1970)
1946 Gherasim Rudi (1907-1982)

1946-1958

Gherasim Rudi (1907-1982)
1958-1970 Aleksandr Diorditsa (1911-1996)
1970-1976 Petru Pascari (1929)
1976-1980 Simion Grossu (1934)
1980-1985 Ion Ustian (1939)
1985-1990 Ivan Călin (1935-2012)
1990 Petru Pascari (1929)

In 1991 weet de Sovjetrepubliek Moldavië zich onafhankelijk te verklaren met een premier als regeringsleider:

1990-1991 Mírcea Druc (1941)
1991-1992 Valeriu Muravschi (1949-2020)
1992-1997 Andrei Sangheli (1946)
1997-1999 Ion Ciubuc (1943-2018)
1999 Serafim Urechean (1950)
1999 Ion Sturza (1960)
1999 Vladimir Voronin (1941)
1999-2001 Dumitru Braghiṣ (1957)
2001-2008 Vasile Tarlev (1963)
2008-2009 Zinaida Greceanîi (1956)
2009 Vitali Pîrlog (1974)
2009-2013 Vlad Filat (1969)
2013-2015 Iurie Leancă (1963)
2015 Chiril Gaburici (1976)
2015 Natalia Gherman (1969)
2015 Valeriu Streleţ (1970)
2015-2016 Gheorghe Brega (1951)
2016-2019 Pavel Filip (1966)
2019 Maia Sandu (1972)
2019- ? Ion Chicu (1972)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

afbeelding  na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode  
Pantelimon Vasilovici Erhan, geboren in 1884 te Tănătari en overleden in 1971 te Boekarest, Roemenië.

SRP
Voorzitter Raad van het Algemene Directoraat:
04-12-1917 - 24-01-1918
Daniel Ciugureanu, geboren in 1885 te Ṣirăuṭi en overleden op 16 mei 1950 te Turda, Roemenië.

MNP
Voorzitter Raad van het Algemene Directoraat:
24-01-1918 - 09-04-1918
Petru Cazacu, geboren op 6 oktober 1873 te Chişinău en overleden in augustus 1956 te Boekarest, Roemenië.

Partijloos
Voorzitter Raad van het Algemene Directoraat:
09-04-1918 - 12-12-1918
Tichon Antonovitsj Konstantinov, geboren op 13 augustus 1898 te Gorosjoje, Rusland en overleden op 20 januari 1957 te Chişinău.

PCM
Voorzitter van de Raad van Volkscommissarissen:
02-08-1940 - 28-06-1941-1941
Voorzitter van de Raad van Volkscommissarissen in
ballingschap:
28-06-1941 - 24-08-1944
Voorzitter van de Raad van Volkscommissarissen:
24-08-1944 - 17-04-1945
Nicolae Grigorovici Coval, geboren op 19 december 1904 te Camenca, Transnistrië en overleden op 15 januari 1970 te Chişinău.

PCM
Voorzitter van de Raad van Volkscommissarissen:
17-04-1945 - 04-01-1946
Gherasim Jakovlevici Rudi, geboren op 4 maart 1907 te Ṣărăṭei en overleden op 26 juni 1982 te Chişinău.

PCM
Voorzitter van de Raad van Volkscommissarissen:
05-01-1946 - 04-04-1946
Voorzitter van de Raad van Ministers:
04-04-1946 - 23-01-1958
Alexandr Filipovitsj Diorditsa, geboren op 13 september 1911 te Handrabura, Oekraïne en overleden op 1 april 1996 te Moskou, Rusland.

PCM
Voorzitter van de Raad van Ministers:
23-01-1958 - 15-04-1970
Petru Adreevici Pascari, geboren op 22 september 1929 te Stroenṭi.

PCM
Voorzitter van de Raad van Ministers:
24-04-1970 - 01-08-1976
10-01-1990 - 26-05-1990
Simion Cusmici Grossu, geboren op 18 maart 1934 te Satul Nou, Roemenië.

PCM
Voorzitter van de Raad van Ministers:
01-08-1976 - 30-12-1980
Ion Grigorevici Ustian, geboren op 12 september 1939 te Olişcani.

PCM
Voorzitter van de Raad van Ministers:
30-12-1980 - 24-12-1985
Ivan Petrovici Călin, geboren op 10 maart 1935 te Plopi, Transnistrië en overleden op 2 januari 2012 te Chişinău.

PCM
Voorzitter van de Raad van Ministers:
24-12-1985 - 10-01-1990
Mírcea Giorgovici Druc, geboren op 25 juli 1941 te Pociumbăuṭi.

FPM
Premier:
26-05-1990 - 28-05-1991
Valeriu Tudor Fedorovici Muravschi, op 31 juli 1949 te Sirota en overleden op 8 april 2020 te Chişinău.

FPM
Premier:
28-05-1991 - 01-07-1992
Andrei Nicolaevici Sangheli, geboren op 20 juli 1944 te Grinăuṭi.

PDAM
Premier:
01-07-1992 - 24-01-1997
Ion Condratovici Ciubuc, geboren op 29 mei 1943 te Hădărăuṭi en overleden op 29 januari 2018 te Chişinău.

ADR
Premier:
24-01-1997 - 05-02-1999
Serafim Aleksandruvici Urechean, geboren op 2 februari 1950 te Larga.

Partijloos
Interim Premier:
05-02-1999 - 19-02-1999
Ion Sturza, geboren op 9 mei 1960 te Pîrjolteni.

ADR
Interim Premier:
19-02-1999 - 12-03-1999
Premier:
12-03-1999 - 01-12-1999
Vladimir Nicolae Voronin, geboren op 25 mei 1941 te Corjova.

PCRM
Interim Premier:
01-12-1999 - 21-12-1999
Dumitru Petrovici Braghiṣ, geboren op 28 december 1957 te Grătieṣti.

Partijloos
Premier:
21-12-1999 - 19-04-2001
Vasile Pavlovici Tarlev, geboren op 9 oktober 1963 te Baṣcalia.

PCRM
Premier:
19-04-2001 - 31-03-2008
Zinaida Greceanîi, geboren op 7 februari 1956 te Tomsk, Rusland.

PCRM
Premier:
31-03-2008 - 25-09-2009
Vitalie Pîrlog, geboren op 28 juli 1974 te Nisporeni.

PCRM
Interim Premier:
14-09-2009 - 25-09-2009
Vladimir Vasilevici Filat, geboren op 6 mei 1969 te Lăpuşna.

PLDM
Premier:
25-09-2009 - 25-04-2013
Iurie Leancă, geboren op 20 oktober 1963 te Cimişlia.

PLDM
Interim Premier:
25-04-2013 - 31-05-2013
Premier:
31-05-2013 - 18-02-2015
Chiril Gaburici, geboren op 23 november 1976 te Logăneşti.

PLDM
Premier:
18-02-2015 - heden
Natalia Gherman, geboren Snegur, geboren op 20 maart 1969 te Chişinău. Dochter van president Mircea Snegur.

PLDM
Interim Premier:
22-06-2015 - 30-07-2015
Valeriu Streleţ, geboren op 8 maart 1970 te Ţareuca.

ApIE
Premier:
30-07-2015 - 30-10-2015
Gheorghe Brega, geboren op 25 september 1951 te Drepcăuţi.

PL
Interim Premier:
30-10-2015 - 20-01-2016
Pavel Filip, geboren op 10 April 1966 te Pănăşeşti.

PDM
Premier:
20-01-2016 - 08-06-2019
Maia Sandu, geboren op 24 mei 1972 te Risipeni.

PAS
Premier:
08-06-2019 - 14-11-2019
Ion Chicu, geboren op 28 februari 1972 te Pîrjolteni.

Onafhankelijk
Premier:
14-11-2019 - heden