498 Moldavië - Chisinau
Moldova - Chişinău

Republica Moldova (Republiek Moldavië)

 MD - MDA  
locatie
premiers kaart

MOLDAVISCHE DEMOCRATISCHE REPUBLIEK: 15 DECEMBER 1917
OPGENOMEN IN ROEMENIË: 9 APRIL 1918
MOLDAVISCHE SOCIALISTISCHE SOVJET REPUBLIEK: 2 AUGUSTUS 1940
ROEMEENSE BEZETTING: 16 JULI 1941
MOLDAVISCHE SOCIALISTISCHE SOVJET REPUBLIEK: 24 AUGUSTUS 1944
REPUBLIEK MOLDAVIË: 27 AUGUSTUS 1991



23-12-1917 - 09-04-1918                09-04-1918 - 28-06-1940                        02-08-1940 - 17-07-1941                          17-07-1941 - 24-08-1944

 
24-08-1944 - 31-01-1952                                   11-04-1952 - 12-05-1990                                   12-05-1990 - heden    

In 1917 wordt de Moldavische Democratische Republiek uitgeroepen in federatie met Rusland en twee maanden later geheel onafhankelijk. Slechts twee maanden daarna wordt het land als Bessarabië bij Roemenië gevoegd. Moldavië blijft tot eind 1918 autonoom:

1917-1918 Ion Inculeṭ (1884-1940)
1918 Constantin Sterea (1865-1936)
1918 Pan Halippa (1883-1979)

In 1940 werden Bessarabië en de Moldavische A.S.S.R.(zie Transnistrië) samengevoegd tot de Moldavische Socialistische Sovjet Republiek. Van 1941 tot 1944 bezette Roemenië de Moldavische S.S.R. De Voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet fungeerde als staatshoofd, maar de Eerste secretaris van de Communistische Partij had de feitelijke macht in het land. Hieronder eerst de voorzitters in blauw, daarna de eerste secretarissen:

1940-1951 Fedor Brovko (1904-1960)
1951-1963 Ion Codiṭa (1899->1963)
1963-1980 Chirill Iliaṣenko (1915-1980)
1980-1985 Ivan Călin (1935-2012)
1985-1989 Alexandru Mocanu (1934)
1989 Ion Ciobanu (1927-2001)
1989-1990 Mírcea Snegur (1940)


1941-1942


Piotr Borodin (1905-1986)

1941

Nicolae Ciupercă (1882-1950)
1941 Petre Vasilescu (?-1959)
1941-1943 Constantin Voiculescu (1889-1955)
1943-1944 Olimpiu Stavrat (1888-1968)

1942-1946

Nichita Salogor (1901-1981)
1946-1950 Nicolae Coval (1904-1970)
1950-1952 Leonid Breznjev (1906-1982)
1952-1954 Dimitrie Gladchi (1911-1959)
1954-1961 Zinovie Serdiuk (1903-1982)
1961-1980 Ivan Bodiul (1918-2013)
1980-1989 Simion Grossu (1934)
1989-1991 Petru Lucinschi (1940)
1991 Grigore Eremei (1935)

In 1991 weet de Sovjetrepubliek Moldavië zich onafhankelijk te verklaren met als staatshoofd een president, welke al ruim een half jaar in functie was bij het uitroepen van de onafhankelijkheid:

1990-1997 Mírcea Snegur (1940)
1997-2001 Petru Lucinschi (1940)
2001-2009 Vladimir Voronin (1941)
2009-2010 Mihai Ghimpu (1951)
2010 Vlad Filat (1969)
2010-2012 Marian Lupu (1966)
2012-2016 Nicolae Timofti (1948)
2016- ? Igor Dodon (1975)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

afbeelding  na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode  
Ion Constantin Inculeṭ, geboren op 5 april 1884 te Răzeni en overleden op 18 november 1940 te Boekarest, Roemenië.

SRP
President van de Nationale Rijksdag:
04-12-1917 - 12-04-1918
Constantin Gheorghe Sterea, geboren op 1 juni 1865 te Ciripcău en overleden op 26 juni 1936 te Bucov, Roemenië.

PNL
President van de Nationale Rijksdag:
12-04-1918 - 08-12-1918
Pantelimon Nicolae Halippa, geboren op 1 augustus 1883 te Cubolta en overleden op 30 april 1979 te Boekarest, Roemenië.

MNP
President van de Nationale Rijksdag:
08-12-1918 - 10-12-1918
Fedor Grigorovici Brovko, geboren op 16 mei 1904 te Popencu en overleden op 24 januari 1960 te Chişinău.

PCM
Voorzitter van het Voorlopige Revolutionaire Comité:
02-08-1940 - ??-02-1941
Voorzitter Presidium van de Opperste Sovjet:
??-02-1941 - 28-06-1941
Voorzitter Presidium van de Opperste Sovjet in ballingschap:
28-06-1941 - 24-08-1944
Voorzitter Presidium van de Opperste Sovjet:
24-08-1944 - 29-03-1951
Ion Sergeievici Codiṭa, geboren op 1 mei 1899 te Corjova en overleden na 1963.

PCM
Voorzitter Presidium van de Opperste Sovjet:
29-03-1951 - 05-04-1963
Chirill Fedorovici Iliaṣenko, geboren op 27 mei 1915 te Lipeṭcoe, Oekraïne en overleden op 21 april 1980 te Chişinău.

PCM
Voorzitter Presidium van de Opperste Sovjet:
05-04-1963 - 10-04-1980
Ivan Petrovici Călin, geboren op 10 maart 1935 te Plopi, Transnistrië en overleden op 2 januari 2012 te Chişinău.

PCM
Voorzitter Presidium van de Opperste Sovjet:
10-04-1980 - 24-12-1985
Alexandru Alexandrovici Mocanu, geboren op 22 oktober 1934 te Chişinău.

PCM
Voorzitter Presidium van de Opperste Sovjet:
24-12-1985 - 12-07-1989
Ion Constantin Ciobanu, geboren op 27 november 1927 te Budăi en overleden in 2001.

PCM
Voorzitter Presidium van de Opperste Sovjet:
12-07-1989 - 29-07-1989
Mírcea Ion Snegur, geboren op 17 januari 1940 te Trifăneşti.

PCM, sinds 1991 partijloos
Voorzitter Presidium van de Opperste Sovjet:
29-07-1989 - 27-04-1990
Voorzitter van de Opperste Sovjet:
27-04-1990 - 03-09-1990
President:
03-09-1990 - 15-01-1997
Piotr Grigorovici Borodin, geboren op 6 juni 1905 en overleden in 1986. Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
14-08-1940 - 28-06-1941
Eerste Secretaris van de Communistische Partij in ballingschap:
28-06-1941 - 11-02-1942
Nicolae Ciupercă, geboren op 20 april 1882 te Râmnicu Sărat, Roemenië en overleden op 25 mei 1950 te Văcărești, Roemenië.

Militair
Roemeense Commandant:
05-07-1941 - 26-07-1941
Petre Vasilescu, overleden op 4 november 1959 te Gherla, Roemenië.

Militair
Militaire Gouverneur:
26-07-1941 - 01-08-1941
Constantin Voiculescu, geboren op 23 februari 1890 te Tămădău, Roemenië en overleden op 17 september 1955 te Gherla, Roemenië.

Militair
Gouverneur-Generaal:
01-08-1941 - ??-04-1943
Olimpiu Stavrat, geboren in 1888 en overleden in 1968.

Militair
Gouverneur-Generaal:
??-04-1943 - 22-08-1944
Nichita Leontevici Salogor, geboren op 2 augustus 1901 te Oekraïne en overleden op 24 juni 1981 te Chişinău. Eerste Secretaris van de Communistische Partij in ballingschap:
13-02-1942 - 24-08-1944
Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
24-08-1944 - 05-01-1946
Nicolae Grigorovici Coval, geboren op 19 december 1904 te Camenca, Transnistrië en overleden op 15 januari 1970 te Chişinău. Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
05-06-1946 - 26-07-1950
Leonid Iljitsj Breznjev, geboren op 19 december 1906 te Kamenskoje, Oekraïne en overleden op 10 november 1982 te Moskou Rusland. Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
26-07-1950 - 25-10-1952
Dimitrie Spiridonovici Gladchi, geboren op 19 oktober 1911 te Martanosja, Oekraïne en overleden op 27 oktober 1959 te Chişinău. Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
25-10-1952 - 08-02-1954
Zinovie Tomofeevici Serdiuk, geboren op 15 november 1903 te Arboezinka, Oekraïne en overleden op 8 augustus 1982 te Moskou, Rusland. Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
08-02-1954 - 29-05-1961
Ivan Ivanovici Bodiul, geboren op 3 januari 1918 te Aleksandrovca, Oekraïne en overleden op 27 januari 2013 te Moskou, Rusland. Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
29-05-1961 - 22-12-1980
Simion Cusmici Grossu, geboren op 18 maart 1934 te Satul Nou, Roemenië. Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
22-12-1980 - 16-11-1989
Petru Chiril Lucinschi, geboren op 27 januari 1940 te Rădulenii Vechi.

Partijloos
Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
16-11-1989 - 05-02-1991
President:
15-01-1997 - 07-04-2001
Grigore Isidorovici Eremei, geboren op 22 april 1935 te Tîrnova. Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
05-02-1991 - 23-08-1991
Vladimir Nicolae Voronin, geboren op 25 mei 1941 te Corjova.

PCRM
President:
07-04-2001 - 11-09-2009
Mihai Toader Ghimpu, geboren op 19 november 1951 te Coloniţa.

PL
Interim President:
11-09-2009 - 28-12-2010
Vladimir Vasile Filat, geboren op 6 mei 1969 te Lăpuşna.

PLDM
Interim President:
28-12-2010 - 30-12-2010
Marian Ilie Lupu, geboren op 20 juni 1966 te Bălţi.

PDM
Interim President:
30-12-2010 - 23-03-2012
Nicolae Vasile Timofti, geboren op 22 december 1948 te Ciutuleşti.

Partijloos
President:
23-03-2012 - 23-12-2016
Igor Nicolae Dodon, geboren op 18 februari 1975 te Sadova.

Partijloos
President:
23-12-2016 - heden