Luxemburg
Luxemburg

Groothertogdom Luxemburg
LUX
locatie
staatshoofden
districten & kantons kaart

regeringsleiders
ga direct naar:   1870    1880    1890    1900    1910    1920    1930    1940    1950    1960    1970    1980    1990    2000    2010
jaartallen afbeelding na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

De premiers van Luxemburg sinds het verkregen zelfbestuur in 1848:
1848 Gaspard-Théodore-Ignace de la Fontaine, geboren op 6 januari 1787 te Luxemburg en overleden op 11 februari 1871 te Luxemburg.

Conservatief-liberaal
Premier:
01-08-1848 - 02-12-1848
1848-1853 Jean-Jacques Madelaine Willmar, geboren op 6 maart 1792 te Luxemburg en overleden op 26 november 1866 te Luxemburg.

Liberaal
Premier:
02-12-1848 - 22-09-1853
1853-1860 Charles-Mathias Simons, geboren op 27 maart 1802 te Bitburg, Duitsland en overleden op 5 oktober 1874 te Luxemburg.

Conservatief-liberaal
Premier:
22-09-1853 - 26-09-1860
1860-1867 Marie Victor, baron de Tornaco, geboren op 7 juli 1805 te Arlon, België en overleden op 26 september 1875 te Voort, België.

Liberaal
Premier:
26-09-1860 - 03-12-1867
1867-1874 Lambert Joseph Emmanuel Servais, geboren op 11 april 1811 te Mersch en overleden op 17 juni 1890 te Bad Neuheim, Duitsland.

Liberaal
Premier:
03-12-1867 - 26-12-1874
1874-1885 Félix, baron de Blochausen, geboren op 5 maart 1834 te Birtringen en overleden op 15 november 1915 te Birtringen.

Liberaal
Premier:
26-12-1874 - 23-02-1885
1885-1888 Jules Georges Édouard Thilges, geboren op 17 februari 1817 te Clervaux en overleden op 9 juli 1904 te Luxemburg.

Liberaal
Premier:
23-02-1885 - 24-09-1888
1888-1915 Paul Eyschen, geboren op 9 september 1841 te Diekirch en overleden op 11 oktober 1915 te Luxemburg.

Liberaal, sinds 1904 LL
Premier:
24-09-1888 - 12-10-1915
1915 Mathias Mongenast, geboren op 12 juli 1843 te Diekirch en overleden op 10 januari 1926 te Luxemburg.

LL
Interim Premier:
12-10-1915 - 06-11-1915
1915-1916 Hubert Loutsch, geboren op 18 november 1878 te Mondercange en overleden op 24 oktober 1946 te Brussel, België.

PD
Premier:
06-11-1915 - 24-02-1916
1916-1917 Victor Thorn, geboren op 31 januari 1844 te Esch-sur-Alzette en overleden op 15 september 1930 te Luxemburg.

LL
Premier:
24-02-1916 - 19-06-1917
1917-1918 Léon Kauffmann, geboren op 16 augustus 1869 te Luxemburg en overleden op 25 maart 1952 te Luxemburg.

LL
Premier:
19-06-1917 - 28-09-1918
1918-1925 Émile Reuter, geboren op 2 augustus 1874 te Bofferdange en overleden op 14 februari 1973 te Luxemburg.

PD
Premier:
28-09-1918 - 19-03-1925
1925-1926 Pierre Prüm, geboren op 9 juli 1886 te Troivierges en overleden op 1 februari 1950 te Clervaux.

PNI
Premier:
19-03-1925 - 15-07-1926
1926-1937 Joseph Bech, geboren op 17 februari 1887 te Diekirch en overleden op 8 maart 1975 te Luxemburg.

PD, later PCS-CSV
Premier:
15-07-1926 - 05-11-1937
 
1937-1940 Pierre Dupong, geboren op 11 januari 1885 te Heisdorf en overleden op 23 december 1953 te Luxemburg.

PD, sinds 1944 PCS-CSV
Premier:
05-11-1937 - 10-05-1940

Toen in 1940 de Duitser Luxemburg binnenvielen werd voordat de regering uitweek Wehree aangesteld als voorzitter van de Regeringscommissie. Ruim zeven maanden later werd hij terzijde geschoven en werd het land door de bezetter geannexeerd. Dupong bleef premier in ballingschap en kwam eind 1944 terug naar Luxemburg:
1940 Albert Wehrer, geboren op 30 januari 1895 te Luxemburg en overleden op 31 oktober 1967 te Luxemburg.

Partijloos
Voorzitter Regeringscommissie:
10-05-1940 - 22-10-1940
1940-1944   Duitse annexatie 22-10-1940 - 23-09-1944
1940-1944
1944-1953
Pierre Dupong, geboren op 11 januari 1885 te Heisdorf en overleden op 23 december 1953 te Luxemburg.

PD, sinds 1944 PCS-CSV
Premier:
05-11-1937 - 10-05-1940
Premier in ballingschap:
10-05-1940 - 23-09-1944
Premier:
23-09-1944 - 23-12-1953
1953-1958 Joseph Bech, geboren op 17 februari 1887 te Diekirch en overleden op 8 maart 1975 te Luxemburg.

PD, later PCS-CSV
Interim Premier:
23-12-1953 - 29-12-1953
Premier:
29-12-1953 - 29-03-1958
1958-1959 Pierre Frieden, geboren op 28 oktober 1892 te Mertert en overleden op 23 februari 1959 te Zürich, Zwitserland.

PCS-CSV
Premier:
29-03-1958 - 23-02-1959
1959 Joseph Bech, geboren op 17 februari 1887 te Diekirch en overleden op 8 maart 1975 te Luxemburg.

PD, later PCS-CSV
Interim Premier:
23-02-1959 - 02-03-1959
1959-1974 Pierre Werner, geboren op 29 december 1913 te Saint-André-lez-Lille en overleden op 24 juni 2002 Luxemburg.

PCS-CSV
Premier:
02-03-1959 - 17-06-1974
16-07-1979 - 20-07-1984
1974-1979 Gaston Egmont Thorn, geboren op 3 september 1928 te Luxemburg en overleden op 26 augustus 2007 te Luxemburg.

PD-DP
Premier:
17-06-1974 - 16-07-1979
1979-1984 Pierre Werner, geboren op 29 december 1913 te Saint-André-lez-Lille en overleden op 24 juni 2002 Luxemburg.

PCS-CSV
Premier:
02-03-1959 - 17-06-1974
16-07-1979 - 20-07-1984
1984-1995 Jacques Santer, geboren op 18 mei 1937 te Wasserbillig.

PCS-CSV
Premier:
20-07-1984 - 20-01-1995
1995-2013 Jean-Claude Juncker, geboren op 9 december 1954 te Rédange-sur-Attert.

PCS-CSV
Premier:
20-01-1995 - 04-12-2013
2013- ? Xavier Bettel, geboren op 3 maart 1973 te Luxemburg.

PD-DP
Premier:
04-12-2013 - heden