Litouwen
Vilnius

Republiek Litouwen
LTU
locatie
regeringsleiders
bestuurlijke indeling kaart


ONAFHANKELIJKSVERKLARING: 11 DECEMBER 1917
ONAFHANKELIJK: 16 FEBRUARI 1918
LITOUWSE SOCIALISTISCHE SOVJET REPUBLIEK: 21 JULI 1940
DUITSE BEZETTING: 22 JUNI 1941
LITOUWSE SOCIALISTISCHE SOVJET REPUBLIEK: 13 JULI 1944
HERSTELDE ONAFHANKELIJKHEID: 11 MAART 1990

 
30-09-1917 - 18-04-1918
18-04-1918 - 25-08-1940
30-07-1940 - 15-07-1953
15-07-1953 - 18-11-1988 18-11-1988 - 08-07-2004 08-07-2004 - heden
 ga direct naar: Duitse overheersing      Sovjetstaatshoofden      Eerste Secretarissen van de CP      Onafhankelijkheid 1990
jaartallen  afbeelding  na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

Litouwen werd na de Eerste Wereldoorlog een onafhankelijk koninkrijk met een Duitse hertog als koning. Dit was echter van korte duur. Na de capitulatie van Duitsland in 1918 riep Smetona de Republiek uit, deze hield stand tot 1940.
1917-1918 Antanas Smetona, geboren op 10 augustus 1874 te Užulėnis en overleden op 9 januari 1944 te Cleveland, OH, VS.

TPP
Voorzitter van de Litouwse Regionale Raad:
18-09-1917 - 16-02-1918
Voorzitter van de Litouwse Regionale Staatsraad:
16-02-1918 - 09-07-1918
1918 Mindaugas II, geboren Wilhelm Karl Florestan Gero Crescentius, hertog van Urach en graaf van Württemberg, geboren op 30 mei 1864 te Monaco en overleden op 24 maart 1928 te Rapallo, Italië. Koning:
09-07-1918 - 02-11-1918
1918-1920 Antanas Smetona, geboren op 10 augustus 1874 te Užulėnis en overleden op 9 januari 1944 te Cleveland, OH, VS.

TPP
Voorzitter van de Nationale Litouwse Presidentiële Raad:
02-11-1918 - 06-04-1919
President:
06-04-1919 - 19-06-1920
1920-1926 Aleksandras Stulginskis, geboren op 26 februari 1885 te Kutaliai en overleden op 22 september 1969 te Kaunas.

LUS
Voorzitter van de Afgevaardigde Vergadering:
19-06-1920 - 21-12-1922
President:
21-12-1922 - 08-06-1926
1926 Kazys Grinius, geboren op 17 december 1866 te Selema en overleden op 4 juni 1950 te Chicago, IL, VS.

LSDP
President:
08-06-1926 - 18-12-1926
1926 Jonas Staugaitis, geboren op 20 mei 1868 te Omentiškiai en overleden op 18 januari 1952 te Kaunas.

LKDP
Interim President:
18-12-1926 - 19-12-1926
1926 Aleksandras Stulginskis, geboren op 26 februari 1885 te Kutaliai en overleden op 22 september 1969 te Kaunas.

LUS
Interim President:
19-12-1926 - 19-12-1926
1926-1940 Antanas Smetona, geboren op 10 augustus 1874 te Užulėnis en overleden op 9 januari 1944 te Cleveland, OH, VS.

TPP
President:
19-12-1926 - 16-06-1940
1940 Antanas Merkys, geboren op 1 februari 1887 te Bajorai en overleden op 5 maart 1955 te Malenkuose, Rusland.

LTS
Interim President:
16-06-1940 - 17-06-1940
1940 Justas Paleckis, geboren op 22 januari 1899 te Telšiai en overleden op 26 januari 1980 te Vilnius.

LKP
Interim President:
17-06-1940 - 25-08-1940
(internationaal niet erkend)

In 1940 werd het land opgeslokt door de Sovjet Unie, Paleckis wordt staatshoofd, de macht ligt echter bij de Eerste Secretaris van de Communistische Partij, Sniečkus. Een jaar later vallen de Duitsers het land binnen en maakt het van 1941-1944 deel uit van het Derde Rijk. Paleckis blijft staatshoofd in ballingschap gedurende deze overheersing evenals Sniečkus Eerste Secretaris in ballingschap blijft.
1940-1941
1941-1944
Justas Paleckis, geboren op 22 januari 1899 te Telšiai en overleden op 26 januari 1980 te Vilnius.

LKP
Voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet:
25-08-1940 - 24-06-1941
Voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet in ballingschap:
24-06-1941 - 13-07-1944
       
1940-1941
1941-1944
Antanas Sniečkus, geboren op 7 januari 1903 te Būbleliai en overleden op 22 januari 1974 te Druskininkai. Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
25-08-1940 - 24-06-1941
Eerste Secretaris van de Communistische Partij in ballingschap:
24-06-1941 - ??-10-1944
       
1941 Wilhelm Josef Franz, Ritter von Leeb, geboren op 5 september 1876 te Landsberg am Lech, Duitsland en overleden op 29 april 1956 te Füssen, Duitsland.

Militair
Chef-commandant van de Duitse Legergroep Noord:
24-06-1941 - 04-07-1941
1941 Franz von Roques, geboren op 1 september 1877 te Treysa, Duitsland en overleden op 7 augustus 1967 te Treysa, Duitsland.

Militair
Commandant van het Duitse Leger Regio Noord:
05-07-1941 - 01-09-1941
1941-1944 Theodor Adrian von Renteln, geboren op 15 september 1897 te Godsi, Georgië en overleden in 1946 in de Sovjet Unie.

NSDAP
Commissaris-generaal voor Litouwen:
01-09-1941 - 13-07-1944

In 1944 wordt de Sovjet republiek Litouwen weer van kracht met de Voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet als het collectieve staatshoofd en in grijs de Eerste Secretaris van de Communistische Partij, de eigenlijke machthebber.
1944-1967 Justas Paleckis, geboren op 22 januari 1899 te Telšiai en overleden op 26 januari 1980 te Vilnius.

LKP
Voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet:
13-07-1944 - 15-04-1967
1967-1975 Motiejus Šumauskas, geboren op 2 oktober 1905 te Kaunas en overleden op 28 mei 1982 te Vilnius.

LKP
Voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet:
15-04-1967 - 24-12-1975
1975-1985 Antanas Barkauskas, geboren op 7 januari 1917 te Paparčiai en overleden op 17 oktober 2008 te Vilnius.

LKP
Voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet:
24-12-1975 - 18-11-1985
1985-1987 Ringaudas Bronislovas Songaila, geboren op 20 maart 1929 te Klaipėda.

LKP
Voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet:
18-11-1985 - 07-12-1987
1987-1990 Vytautas Astrauskas, geboren op 30 september 1930 te Šiauliai.

LKP
Voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet:
07-12-1987 - 15-01-1990
1990 Algirdas Mykolas Brazauskas, geboren op 22 september 1932 te Rokiškis en overleden op 26 juni 2010 te Vilnius.

LKP, sinds 1989 LDDP, daarna LSDP
Voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet:
15-01-1990 - 11-03-1990

Hoewel de Voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet staatshoofd is, is net als voor de Duitse overheersing, de Eerste Secretaris van de Communistische Partij de eigenlijke machthebber.
1944-1974 Antanas Sniečkus, geboren op 7 januari 1903 te Būbleliai en overleden op 22 januari 1974 te Druskininkai. Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
??-10-1944 - 22-01-1974
1974 Valerijus Charazovas, geboren op 1 november 1918 te Tomskas. Interim Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
22-01-1974 - 18-02-1974
1974-1987 Petras Griškevičius, geboren op 19 juli 1924 te Kriaunos en overleden op 14 november 1987 te Vilnius. Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
18-02-1974 - 14-11-1987
1987 Nikolajus Mitkinas, geboren Nikolaj Andrejevitsj Mitkin, geboren op 13 mei 1929 te Ivina, Rusland en waarschijnlijk overleden in 1998. Interim Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
14-11-1987 - 01-12-1987
1987-1988 Ringaudas Bronislovas Songaila, geboren op 20 maart 1929 te Klaipėda.

LKP
Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
01-12-1987 - 20-10-1988
1988-1990 Algirdas Mykolas Brazauskas, geboren op 22 september 1932 te Rokiškis en overleden op 26 juni 2010 te Vilnius.

LKP, sinds 1989 LDDP, daarna LSDP
Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
20-10-1988 - 07-12-1989
Eerste Secretaris van de Onafhankelijke Communistische Partij:
07-12-1989 - 08-12-1990
1989-1991 Mykolas Burokevičius, geboren op 27 oktober 1927 te Alytus en overleden op 20 januari 2016 te Vilnius.

CPSU
Secretaris Generaal van de door de Sovjet Unie gesteunde Communistische Partij:
23-12-1989 - 04-03-1990
Eerste Secretaris van de door de Sovjet Unie gesteunde Communistische Partij:
04-03-1990 - 24-08-1991

Litouwen maakte zich als eerste Baltische staat weer los van de Sovjet Unie in 1990 en wordt een presidentiële republiek:
1990-1992 Vytautas Landsbergis, geboren op 18 oktober 1932 te Kaunas.

LPS
Voorzitter van de Opperste Vergadering:
11-03-1990 - 25-11-1992
1992-1998 Algirdas Mykolas Brazauskas, geboren op 22 september 1932 te Rokiškis en overleden op 26 juni 2010 te Vilnius.

LKP, sinds 1989 LDDP, daarna LSDP
Interim President:
25-11-1992 - 25-02-1993
President:
25-02-1993 - 25-02-1998
1998-2003 Valdas Adamkus, geboren Valdemaras Adamkevičius, geboren op 3 november 1926 te Kaunas.

Partijloos
President:
25-02-1998 - 26-02-2003
2003-2004 Rolandas Paksas, geboren op 10 juni 1956 te Telšiai.

LLP
President:
26-02-2003 - 06-04-2004
2004 Artūras Paulauskas, geboren op 23 augustus 1953 te Vilnius.

NS
Interim President:
06-04-2004 - 12-07-2004
2004-2009 Valdas Adamkus, geborenValdemaras Adamkevičius, geboren op 3 november 1926 te Kaunas.

Partijloos
President:
12-07-2004 - 12-07-2009
2009-2019 Dalia Grybauskaitė, geboren op 1 maart 1956 te Vilnius.

Partijloos
President:
12-07-2009 - 12-07-2019
2019- ? Gitanas Nausėda, geboren op 19 mei 1964 te Klaipėda.

Partijloos
President:
12-07-2019 - heden