Letland
Riga

Republiek Letland
LVA
locatie
staatshoofden
provincies kaart


regeringsleiders

ga direct naar:   1920   1930       Sovjetrepubliek en Duitse bezetting(1940-44)       Letland in ballingschap
Sovjetrepubliek (1944-90)       Republiek Letland
jaartallen afbeelding na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

Letland werd in 1918 onafhankelijk van Rusland na een Duitse bezettingsperiode. Ulmanis wordt de eerste regeringsleider in dat jaar wordt Voorzitter van de Volksraad in 1918, Voorzitter van de Constitutionele Vergadering in 1920 en in 1922 de eerste president. In 1919 leidde Stučka met Russische steun en goedkeuring de Letse Socialistische Republiek, maar deze viel al na enkele maanden uiteen.
1918-1919 Kārlis Vilhelms Augusts Ulmanis, geboren op 4 september 1877 te Bērze en overleden op 20 september 1942 te Krasnovodsk, Turkmenistan.

LZS
Minister President van de Voorlopige Regering:
18-11-1918 - 03-01-1919
       
1919
1919-1920
Pēteris Stučka, geboren op 26 juli 1865 te Koknese en overleden op 25 januari 1932 te Moskou, Rusland.

RKP, sinds 1919 LKP
Voorzitter van de Voorlopige Sovjet Regering van de Letse Socialistische Sovjet Republiek:
03-01-1919 - 15-01-1919
Voorzitter van de Sovjet Regering van de Letse Socialistische Sovjet Republiek:
15-01-1919 - 22-05-1919
(Rebellerend tot 03-01-1920)
       
1919 Kārlis Vilhelms Augusts Ulmanis, geboren op 4 september 1877 te Bērze en overleden op 20 september 1942 te Krasnovodsk, Turkmenistan.

LZS
Minister President van de Voorlopige Regering in oppositie tegen de Sovjetrepubliek:
03-01-1919 - 26-04-1919
1919 Hans Joachim Paul Adolph, baron von Manteuffel-Szoege, geboren op 19 januari 1894 te Kapsēdes en overleden op 22 mei 1919 te Rīga.

Militair
Voorzitter van de Letse Volksraad:
18-11-1918 - 03-01-1919
(in absentia)
1919 Andrievs Niedra, geboren op 8 februari 1871 te Tirza en overleden op 25 september 1942 te Rīga.

Partijloos
Minister President van de Voorlopige Regering in oppositie tegen de Sovjetrepubliek:
26-04-1919 - 27-06-1919
1919 Oskars Borovskis, geboren in 1872 en overleden in 1945.

Partijloos
Interim Minister President van de Voorlopige Regering in oppositie tegen de Sovjetrepubliek:
26-04-1919 - 11-05-1919
1919-1921 Kārlis Vilhelms Augusts Ulmanis, geboren op 4 september 1877 te Bērze en overleden op 20 september 1942 te Krasnovodsk, Turkmenistan.

LZS
Minister President:
27-06-1919 - 18-06-1921
1921-1923 Zigfrīds Anna Meierovics, geboren op 5 feburari 1887 te Durbe en overleden op 22 augustus 1925 te Tukums.

LZS
Minister President:
18-06-1921 - 27-01-1923
1923 Jānis Pauļuks, geboren op 24 november 1865 te Lielsesava en overleden op 21 juni 1937 te Bauska.

Partijloos
Minister President:
27-01-1923 - 28-06-1923
1923-1924 Zigfrīds Anna Meierovics, geboren op 5 feburari 1887 te Durbe en overleden op 22 augustus 1925 te Tukums.

LZS
Minister President:
28-06-1923 - 27-01-1924
1924 Voldemārs Zāmuēls, geboren op 22 mei 1872 te Dzērbene en overleden op 16 januari 1948 te Ravensburg, Duitsland.

DC
Interim Staatspresident:
27-01-1924 - 17-12-1924
1924-1925 Hugo Celmiņš, geboren op 30 oktober 1877 te Lubāna en overleden op 30 juli 1941 te Moskou, Rusland.

LZS
Minister President:
17-12-1924 - 23-12-1925
1925-1926 Kārlis Vilhelms Augusts Ulmanis, geboren op 4 september 1877 te Bērze en overleden op 20 september 1942 te Krasnovodsk, Turkmenistan.

LZS
Minister President:
23-12-1925 - 06-05-1926
1926 Arturs Alberings, geboren op 26 december 1876 te Rūjiena en overleden op 26 april 1934 te Letland.

LZS
Minister President:
06-05-1926 - 18-12-1926
1926-1928 Marģers Skujenieks, geboren op 22 juni 1886 te Rīga en overleden op 12 juli 1941 te Moskou, Rusland.

LSDSP
Minister President:
18-12-1926 - 23-01-1928
1928 Pēteris Juraševskis, geboren op 4 april 1872 te Sesavas en overleden op 10 januari 1945 te Jelgavā.

DC
Minister President:
23-01-1928 - 01-12-1928
1928-1931 Hugo Celmiņš, geboren op 30 oktober 1877 te Lubāna en overleden op 30 juli 1941 te Moskou, Rusland.

LZS
Minister President:
01-12-1928 - 25-03-1931
1931 Kārlis Vilhelms Augusts Ulmanis, geboren op 4 september 1877 te Bērze en overleden op 20 september 1942 te Krasnovodsk, Turkmenistan.

LZS
Minister President:
25-03-1931 - 05-12-1931
1931-1933 Marģers Skujenieks, geboren op 22 juni 1886 te Rīga en overleden op 12 juli 1941 te Moskou, Rusland.

LSDSP
Minister President:
05-12-1931 - 23-03-1933
1933-1934 Ādolfs Bļodnieks, geboren op 24 juli 1889 te Tukums en overleden op 21 maart 1962 te New York, NY, USA.
LJSP
Minister President:
23-03-1933 - 17-03-1934
1934-1940 Kārlis Vilhelms Augusts Ulmanis, geboren op 4 september 1877 te Bērze en overleden op 20 september 1942 te Krasnovodsk, Turkmenistan.

LZS
Minister President:
17-03-1934 - 21-06-1940
1940 Augusts Kirhenšteins, geboren op 18 september 1872 te Mazsalaca en overleden op 3 november 1963 te Rīga.

Partijloos
Minister President:
21-06-1940 - 25-08-1940

Toen op 21 juli 1940 de Sovjetrepubliek werd uitgeroepen werd Lācis regeringsleider, maar een jaar later moest hij wijken voor de door de Duitse overheerser aangestelde  directoraat. In augustus 1944 keerde Lācis terug uit ballingschap.
1940-1944 Vilis Lācis, geboren op 12 mei 1904 te Mangali en overleden op 6 februari 1966 te Rīga.

LKP
Voorzitter van de Raad van Volkscommissarissen:
25-08-1940 - ??-07-1941
Voorzitter van de Raad van Volkscommissarissen in ballingschap:
??-07-1941 - ??-08-1944
       
Teodors Zvejnieks, geboren op 24 maart 1884 te Valles en overleden op 4 juni 1955 te Lund, Zweden.

Partijloos
Lid Hoogste Interim Directoraat:
25-07-1941 - 21-08-1941
Jānis Skujevics, geboren op 7 juli 1892 te Tērvete en overleden op 4 augustus 1991 te Almelia(?), Engeland.

Partijloos
Lid Hoogste Interim Directoraat:
25-07-1941 - 21-08-1941
Aleksandrs Bulle, geboren op 13 juni 1892 te en overleden op 20 december 1967 te Stockholm, Zweden.

Partijloos
Lid Hoogste Interim Directoraat:
25-07-1941 - 21-08-1941
Aleksandrs Ķuze, geboren op 24 juli 1881 te Zaubes en overleden op 14 mei 1969 te Manchester, Engeland.

Partijloos
Lid Hoogste Interim Directoraat:
25-07-1941 - 21-08-1941
1941 Juris Zankevics, geboren op 4 december 1884 te Svitenes en overleden op 27 augustus 1954 te Berchtesgaden, Duitsland.

Partijloos
Lid Hoogste Interim Directoraat:
25-07-1941 - 21-08-1941
Oskars Sīlis, geboren in 1888 en overleden in 1950.

Partijloos
Lid Hoogste Interim Directoraat:
25-07-1941 - 21-08-1941
Teodors Šteinbergs, geboorte en overlijden onbekend.

Partijloos
Lid Hoogste Interim Directoraat:
25-07-1941 - 21-08-1941
Jānis Celms, geboren op 19 maart 1895 te Skrīveru en overleden op 30 december 1960 te Portland, OR, USA.

Partijloos
Lid Hoogste Interim Directoraat:
25-07-1941 - 21-08-1941
Pēteris Vanags, geboren op 7 juli 1883 te Lazdonas en overleden op 21 juli 1944 te Dreiliņu.

Partijloos
Lid Hoogste Interim Directoraat:
25-07-1941 - 21-08-1941
1941-1944 Oskars Jēkabs Dankers, geboren op 26 maart 1883 te Irlava en overleden op 11 april 1965 te Grand Rapids, MI, USA.

Partijloos
Interim Directeur Generaal der Letse Zelfregering:
01-09-1941 - 07-05-1942
Directeur Generaal der Letse Zelfregering:
07-05-1942 - 16-03-1944
Eerste Directeur Generaal der Letse Zelfregering:
16-03-1944 - ??-07-1944
(In juli 1944 naar Duitsland gevlucht en op 27 september dat jaar uit zijn functie ontheven)
1944 Mārtiņš Prīmanis, geboren op 24 januari 1878 te Ādaži en overleden op 11 december 1950 te Ratingen, Duitsland.

Partijloos
Interim Eerste Directeur Generaal der Letse Zelfregering voor Dankers:
??-07-1944 - 27-09-1944

De regeringsleiders in ballingschap van de Republiek Letland van 1940 tot 1991.
1940-1963 Kārlis Reinholds Zariņš, geboren op 4 december 1879 te Ipiķu en overleden op 29 april 1963 te Londen, Engeland.

Partijloos
Hoofd Diplomatieke Dienst in Londen, Engeland:
17-06-1940 - 29-04-1963
1963-1970 Arnolds Spekke, geboren op 14 juni 1887 te Vecumnieku en overleden op 27 juli 1972 te Washington, DC, USA.

Partijloos
Hoofd Diplomatieke Dienst in Washington, DC, USA:
29-04-1963 - 01-10-1970
 
1970-1991 Anatols Dinbergs, geboren op 3 maart 1911 te Rīga en overleden op 9 november 1993 te Washington, DC, USA.

Partijloos
Hoofd Diplomatieke Dienst in Washington, DC, USA:
01-10-1970 - 21-08-1991

De regeringsleiders van de Letse Socialistische Sovjet Republiek na de Duitse overheersing:
1944-1959 Vilis Lācis, geboren op 12 mei 1904 te Mangali en overleden op 6 februari 1966 te Rīga.

LKP
Voorzitter van de Raad van Volkscommissarissen:
??-08-1944 - 26-07-1946
Voorzitter van de Raad van Ministers:
26-07-1946 - 27-11-1959
1959-1962 Jānis Peive, geboren op 3 augustus 1906 te Semjontseva, Rusland en overleden op 12 oktober 1976 te Moskou, Rusland.

LKP
Voorzitter van de Raad van Ministers:
27-11-1959 - 23-04-1962
1962-1970 Vitālijs Rubenis, geboren op 26 februari 1914 te Moskou, Rusland en overleden op 2 januari 1994 te Moskou, Rusland.

LKP
Voorzitter van de Raad van Ministers:
23-04-1962 - 05-05-1970
1970-1988 Jurijs Rubenis, geboren op 15 april 1925 te Mogilev, Wit-Rusland en overleden op 14 maart 2004 te Rīga.

LKP
Voorzitter van de Raad van Ministers:
05-05-1970 - 06-10-1988
1988-1990 Vilnis-Edvīns Bresis, geboren op 30 januari 1938 te Jelgava en overleden op 25 oktober 2017.

LKP
Voorzitter van de Raad van Ministers:
06-10-1988 - 07-05-1990

Op 4 mei 1990 werd Letland weer onafhankelijk van de Sovjet-Unie. Godmanis wordt drie dag later de laatste Voorzitter van de Raad van Ministers, Birkavs volgt hem op als minister-president (premier):
1990-1993 Ivars Godmanis, geboren op 27 november 1951 te Rīga.

LTF
Voorzitter van de Raad van Ministers:
07-05-1990 - 20-07-1993
1993-1994 Valdis Birkavs, geboren op 28 juli 1942 te Rīga.

LC
Premier:
20-07-1993 - 15-09-1994
1994-1995 Māris Gailis, geboren op 9 juli 1951 te Rīga.

LC
Premier:
15-09-1994 - 21-12-1995
1995-1997 Andris Šķēle, geboren op 16 januari 1958 te Apē.

Partijloos, later TP
Premier:
21-12-1995 - 07-08-1997
1997-1998 Guntars Krasts, geboren op 16 oktober 1957 te Rīga.

TB-LNNK
Premier:
07-08-1997 - 26-11-1998
1998-1999 Vilis Krištopans, geboren op 13 juni 1954 te Omsk, Rusland.

LC
Premier:
26-11-1998 - 16-07-1999
1999-2000 Andris Šķēle, geboren op 16 januari 1958 te Apē

Partijloos, later TP
Premier:
16-07-1999 - 05-05-2000
2000-2002 Andris Bērziņš, geboren op 4 augustus 1951 te Rīga.

LC
Premier:
05-05-2000 - 07-11-2002
2002-2004 Einars Repše, geboren op 9 december 1961 te Jelgavā.

JL
Premier:
07-11-2002 - 09-03-2004
2004 Indulis Emsis, geboren op 2 januari 1952 te Salacgrīvā.

LZP
Premier:
09-03-2004 - 02-12-2004
2004-2007 Aigars Kalvītis, geboren op 27 juni 1966 te Rīga.

TP
Premier:
02-12-2004 - 20-12-2007
2007-2009 Ivars Godmanis, geboren op 27 november 1951 te Rīga.

LPP-LC
Premier:
20-12-2007 - 12-03-2009
2009-2014 Valdis Dombrovskis, geboren op 5 augustus 1971 te Rīga.

JL, sinds 2011 VP
Premier:
12-03-2009 - 22-01-2014
2014-2016 Laimdota Straujuma, geboren op 24 februari 1951 te Mežvidi.

VP
Premier:
22-01-2014 - 11-02-2016
2016-2019 Māris Kučinskis, geboren op 28 november 1961 te Valmierā.

LP
Premier:
11-02-2016 - 23-01-2019
2019- ? Arturs Krišjānis Kariņš, geboren op 13 december 1964 te Wilmington, DE, USA.

Vienotība
Premier:
23-01-2019 - heden