Letland
Riga

Republiek Letland
LVA
locatie
regeringsleiders
provincies kaart


ONAFHANKELIJK: 18 NOVEMBER 1918
SOVJET-REPUBLIEK: 25 AUGUSTUS 1940
DUITSE OVERHEERSING: 1 JULI 1941 - 13 OKTOBER 1944
ONAFHANKELIJK: 21 AUGUSTUS 1991

 
11-11-1918 - 25-08-1940
15-01-1919 - 29-05-1919
(in oppositie)
25-08-1940 - 17-01-1953
17-01-1953 -04-05-1990
04-05-1990 - heden
ga direct naar:   1920   1930       Sovjetrepubliek (1940-44)       Duitse bezetting       Letland in ballingschap
Sovjetrepubliek (Voorzitters Presidium Hoogste Sovjet   Eerste Secretarissen CP)       Republiek Letland
jaartallen afbeelding na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

Letland werd in 1918 onafhankelijk van Rusland na een Duitse bezettingsperiode. Čakste wordt Voorzitter van de Volksraad in 1918, Voorzitter van de Constitutionele Vergadering in 1920 en in 1922 de eerste president. In 1919 leidde Stučka met Russische steun en goedkeuring de Letse Socialistische Republiek, maar deze viel al na enkele maanden uiteen.
1918-1919 Jānis Čakste, geboren op 14 september 1859 te Lielsesava en overleden op 14 maart 1927 te Rīga.

LZS
Voorzitter van de Letse Volksraad:
18-11-1918 - 03-01-1919
(in absentia)
  Marģers Skujenieks, geboren op 22 juni 1886 te Rīga en overleden op 12 juli 1941 te Moskou, Rusland.

LSDSP
Interim President voor Čakste:
18-11-1918 - 03-01-1919 
1918-1919 Gustavs Zemgals, geboren op 12 augustus 1871 te Dukste en overleden op 6 januari 1939 te Rīga.

LRDP
Interim President voor Čakste:
18-11-1918 - 03-01-1919
       
1919 Pēteris Stučka, geboren op 26 juli 1865 te Koknese en overleden op 25 januari 1932 te Moskou, Rusland.

RKP, sinds 1919 LKP
Voorzitter van de Sovjet Regering van de Letse Socialistische Sovjet Republiek:
03-01-1919 - 22-05-1919
 
       
1919-1925 Jānis Čakste, geboren op 14 september 1859 te Lielsesava en overleden op 14 maart 1927 te Rīga.

LZS
Voorzitter van de Letse Volksraad:
22-05-1919 - 01-05-1920
(in absentia tot 13-07-1919)
Voorzitter van de Constitutionele Vergadering:
01-05-1920 - 07-11-1922
Staatspresident:
18-11-1922 - 03-11-1925
  Marģers Skujenieks, geboren op 22 juni 1886 te Rīga en overleden op 12 juli 1941 te Moskou, Rusland.

LSDSP
Interim President voor Čakste:
22-05-1919 - 13-07-1919 
1919 Gustavs Zemgals, geboren op 12 augustus 1871 te Dukste en overleden op 6 januari 1939 te Rīga.

LRDP
Interim President voor Čakste:
22-05-1919 - 13-07-1919
1925 Pauls Kalniņš, geboren op 3 maart 1872 te Vilce en overleden op 26 augustus 1945 te Lustenau, Oostenrijk.

LSDSP
Interim Staatspresident:
03-11-1925 - 10-11-1925
1925-1927 Jānis Čakste, geboren op 14 september 1859 te Lielsesava en overleden op 14 maart 1927 te Rīga.

LZS
Staatspresident:
10-11-1925 - 14-03-1927 
1927 Pauls Kalniņš, geboren op 3 maart 1872 te Vilce en overleden op 26 augustus 1945 te Lustenau, Oostenrijk.

LSDSP
Interim Staatspresident:
14-03-1927 - 08-04-1927
1927-1930 Gustavs Zemgals, geboren op 12 augustus 1871 te Dukste en overleden op 6 januari 1939 te Rīga.

DC
Staatspresident:
08-04-1927 - 08-04-1930 
1930 Pauls Kalniņš, geboren op 3 maart 1872 te Vilce en overleden op 26 augustus 1945 te Lustenau, Oostenrijk.

LSDSP
Interim Staatspresident:
08-04-1930 - 11-04-1930 
1930-1936 Alberts Kviesis, geboren op 22 december 1881 te Tērvete en overleden op 9 augustus 1944 te Rīga.

LZS, sinds 1934 Partijloos
Staatspresident:
11-04-1930 - 11-04-1936
(De macht ligt al sinds 1934 bij premier Ulmanis)
1936-1940 Kārlis Vilhelms Augusts Ulmanis, geboren op 4 september 1877 te Bērze en overleden op 20 september 1942 te Krasnovodsk, Turkmenistan.

Partijloos
Staatspresident [Leider van de Natie]:
11-04-1936 - 21-07-1940
(al sinds 1934 dictator van het land
1940 Augusts Kirhenšteins, geboren op 18 september 1872 te Mazsalaca en overleden op 3 november 1963 te Rīga.

Partijloos
Interim Staatspresident:
21-07-1940 - 25-08-1940
(niet internationaal erkend)

Op 21 juli 1940 werd Letland ingelijfd door de Sovjet Unie als Letse Socialistische Sovjet Republiek, hoewel Kirhenšteins nog ruim een maand president van de Letse Republiek is. Kirhenšteins wordt ook het eerste staatshoofd van de Sovjetrepubliek, Kalnbērziņš de Eerste Secretaris van de Communistische Partij, de feitelijke leider (blauw). Een jaar later op 1 juli vallen de Duitsers het land binnen en ontvluchten het staatshoofd en de secretaris het land om na het vertrek van de Duitsers terug te keren.
1940-1944 Augusts Kirhenšteins, geboren op 18 september 1872 te Mazsalaca en overleden op 3 november 1963 te Rīga.

LKP
Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet:
25-08-1940 - 01-07-1941
Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet in ballingschap:
01-07-1941 -13-10-1944
1940-1944 Jānis Kalnbērziņš, geboren op 17 september 1893 te Katlakalns en overleden op 4 februari 1986 te Rīga. Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Letse Communistische Partij:
25-08-1940 - 01-07-1941
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Letse Communistische Partij in ballingschap:
01-07-1941 - 13-10-1944
       
1941 Wilhelm Josef Franz, Ritter von Leeb, geboren op 5 september 1876 te Landsberg am Lech, Duitsland en overleden op 29 april 1956 te Füssen, Duitsland.

Militair
Chef-commandant van de Duitse Legergroep Noord:
01-07-1941 - 04-07-1941
1941 Franz von Roques, geboren op 1 september 1877 te Treysa, Duitsland en overleden op 7 augustus 1967 te Treysa, Duitsland.

Militair
Commandant van het Duitse Leger Regio Noord:
05-07-1941 - 01-09-1941
1941-1944 Otto-Heinrich Drechsler, geboren op 1 april 1895 te Lübz, Duitsland en overleden op 5 mei 1945 te Mölln, Duitsland.

NSDAP
Generaalcommissaris voor Letland:
01-09-1941 - 12-08-1944
1944 Hans-Otto Anton Maria von Borcke, geboren Parnemann, geboren op 26 maart 1910 te Osterwick, Duitsland en overleden in 1989.

NSDAP
Interim Generaalcommissaris voor Letland:
12-08-1944 - 13-10-1944
 

Voordat de rest van de Sovjet kopstukken worden genoemd, hier nog de Interim Presidenten in ballingschap van de Republiek Letland.
1940-1944   vacant 17-06-1940 - 08-09-1944
1944-1945 Pauls Kalniņš, geboren op 3 maart 1872 te Vilce en overleden op 26 augustus 1945 te Lustenau, Oostenrijk.

LSDSP
Interim President:
08-09-1944 - 26-08-1945
1945-1969 Jāzeps Rancāns, geboren op 25 oktober 1886 te Nautrēni en overleden op 2 december 1969 te Grand Rapids, MI, USA.

LKZKP
Interim President:
27-08-1945 - 02-12-1969
 
1969-1991   vacant 02-12-1969 - 21-08-1991

Voorzitters van het presidium van de Hoogste Sovjet, de de facto staatshoofden van Letland tijdens de Sovjet periode na de Duitse bezetting:
1944-1952 Augusts Kirhenšteins, geboren op 18 september 1872 te Mazsalaca en overleden op 3 november 1963 te Rīga.

LKP
Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet:
13-10-1944 - 11-04-1952
1952-1959 Kārlis Ozoliņš, geboren op 31 augustus 1905 te Madliens en overleden op 15 augustus 1987.

LKP
Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet:
11-04-1952 - 27-11-1959
1959-1970 Jānis Kalnbērziņš, geboren op 17 september 1893 te Katlakalns en overleden op 4 februari 1986 te Rīga.

LKP
Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet:
27-11-1959 - 05-05-1970
1970-1974 Vitālijs Rubenis, geboren op 26 februari 1914 te Moskou, Rusland en overleden op 2 januari 1994 te Moskou, Rusland.

LKP
Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet:
05-05-1970 - 20-08-1974
1974-1985 Pēteris Strautmanis, geboren op 24 april 1919 te Kuldīgas.

LKP
Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet:
20-08-1974 - 22-06-1985
1985-1988 Jānis Vagris, geboren op 17 oktober 1930 te Dobeles.

LKP
Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet:
22-06-1985 - 06-10-1988
1988-1990 Anatolijs Gorbunovs, geboren op 10 februari 1942 te Pilda.

LKP
Voorzitter van het Presidium van de Hoogste Sovjet:
06-10-1988 - 03-05-1990

Eerste Secretarissen van de Communistische Partij, de de jure staatshoofden van Letland tijdens de Sovjet periode na de Duitse bezetting:
1944-1959 Jānis Kalnbērziņš, geboren op 17 september 1893 te Katlakalns en overleden op 4 februari 1986 te Rīga. Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Letse Communistische Partij:
13-10-1944 - 25-11-1959
1959-1966 Arvīds Pelše, geboren op 7 februari 1899 te Iecava en overleden op 29 mei 1983 te Moskou, Rusland. Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Letse Communistische Partij:
25-11-1959 - 15-04-1966
1966-1984 Augusts Voss, geboren op 30 oktober 1919 te Saltikova, Rusland en overleden op 10 februari 1994 te Moskou, Rusland.
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Letse Communistische Partij:
15-04-1966 - 14-04-1984
1984-1988 Boriss Pugo, geboren op 19 februari 1937 te Tver, Rusland en overleden op 22 augustus 1991 te Moskou, Rusland.
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Letse Communistische Partij:
14-04-1984 - 04-10-1988
1988-1990 Jānis Vagris, geboren op 17 oktober 1930 te Dobeles. Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Letse Communistische Partij:
04-10-1988 - 07-04-1990
(leidende rol van de partij al afgeschaft op 11-01-1990)
1990-1991 Alfrēds Rubiks, geboren op 24 november 1935 te Daugavpils. Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Letse Communistische Partij:
07-04-1990 - 24-08-1991
(leidende rol van de partij al afgeschaft op 11-01-1990)

Op 4 mei 1990 werd Letland weer onafhankelijk van de Sovjet-Unie. Gorbunovs was een dag eerder staatshoofd geworden als Voorzitter van de Hoogste Raad. Op 6 juli 1993 wordt Letland een presidentiële republiek:
1990-1993 Anatolijs Gorbunovs, geboren op 10 februari 1942 te Pilda.

LC
Voorzitter van de Hoogste Raad:
03-05-1990 - 06-07-1993
Interim President:
06-07-1993 - 08-07-1993
1993-1999 Guntis Ulmanis, geboren op 13 september 1939 te Rīga.

LZS
President:
08-07-1993 - 08-07-1999
1999-2007 Vaira Vīķe-Freiberga, geboren op 1 december 1937 te Rīga.

Partijloos
President:
08-07-1999 - 08-07-2007
2007-2011 Valdis Zatlers, geboren op 22 maart 1955 te Rīga.

Partijloos
President:
08-07-2007 - 08-07-2011
2011-2015 Andris Bērziņš, geboren op 10 december 1944 te Nītaure.

Partijloos
President:
08-07-2011 - 08-07-2015
2015-2019 Raimonds Vējonis, geboren op 15 juni 1966 te Ostrovsky, Pskov, Rusland.

Partijloos
President:
08-07-2015 - 08-07-2019
2019- ? Egils Levits, geboren op 30 juni 1955 te Riga.

Partijloos
President:
08-07-2019 - heden