Laos
Vientiane

Democratische Volksrepubliek Laos
LAO
locatie
regeringsleiders bestuurlijke indeling kaart

FRANS PROTECTORAAT LAOS: 3 OKTOBER 1893
JAPANSE OVERHEERSING: 10 MAART TOT 27 AUGUSTUS 1945
VERENIGD KONINKRIJK VAN LAOS ONDER FRANKRIJK: 15 SEPTEMBER 1945
KONINKRIJK LAOS BIJ FRANKRIJK BEHORENDE STAAT: 19 JULI 1949
ONAFHANKELIJK KONINKRIJK LAOS: 22 OKTOBER 1953
DEMOCRATISCHE VOLKSREPUBLIEK LAOS: 2 DECEMBER 1975
 
1893 - 08-04-1945 (Frans protectoraat) 08-04-1945 - 23-04-1946 (Luang Prabang) 16-10-1945 - 23-04-1946 (Laos)
23-04-1946 - 11-05-1947 (Frans) 11-05-1947 - 02-12-1975 02-12-1975 - heden
ga direct naar:     1900     1910     1920     1930     1940     1950     1960     1970     1980     1990     2000     2010     2020     Partijleiders 
jaartallen afbeelding na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

De koninkrijken van Laos werden in 1893 een Frans protectoraat als onderdeel van Frans Indochina, met de Franse viceconsul sinds 1887 van Luang Phra Bang als eerste vertegenwoordiger van het Franse staatshoofd. Van 1895 tot 1899 had zowel Neder-Laos als Boven-Laos een commandant-superieur (blauw) en van 1895-1896 vielen neder en Boven Laos onder een resident-superieur. Na 1899 was de Franse vertegenwoordiger definitief een resident-superieur voor beide verenigde gebiedengebieden:
1887-1895 Auguste Jean Marie Pavie, geboren op 31 mei 1847 te Dinan, Frankrijk en overleden op 7 juni 1925 te Thourie, Frankrijk. Viceconsul van Frans Indochina:
1887 - 03-10-1893
Viceconsul van Laos:
03-10-1893 - 05-06-1894
Commissaris-Generaal van Laos:
05-06-1894 - ??-04-1895
1895-1899 Marie Auguste Armand Tournier, geboren in 1852 en overleden in 1930. Commandant Generaal van Neder-Laos:
01-06-1895 - 30-04-1899
1895-1897 Joseph Vacle, geboren in 1857 en overleden in 1907.
Interim Commandant Generaal van Boven-Laos:
01-06-1895 - 09-03-1897
1897-1898 Louis Paul Luce, geboren op 13 april 1856 te Rethel, Frankrijk en overleden in 1931. Interim Commandant Generaal van Boven-Laos:
10-03-1897 - 11-10-1898
1898-1899 Joseph Vacle, geboren in 1857 en overleden in 1907.
Interim Commandant Generaal van Boven-Laos:
11-10-1898 - ??-04-1899
1895-1896 Léon Jules Pol Boulloche, geboren 19 april 1859 te Parijs, Frankrijk en overleden op 19 maart 1922 te Parijs, Frankrijk. Resident-Superieur van Laos:
??-09-1895 - ??-30-1896
1899-1903 Marie Auguste Armand Tournier, geboren in 1852 en overleden in 1930. Resident-Superieur:
30-04-1899 - 12-02-1903
1903-1906 Georges Marie Joseph Mahé, geboren 14 april 1860 te Caen, Frankrijk en overleden in 1926. Interim Resident-Superieur:
12-02-1903 - 11-05-1906
1906-1907 Louis Saturnin Édouard Laffont, geboren op 19 augustus 1853 te Belpech, Frankrijk en overleden op 19 oktober 1930 te Toulouse, Frankrijk. Interim Resident-Superieur:
11-05-1906 - 01-04-1907
1907-1912 Georges Marie Joseph Mahé, geboren 14 april 1860 te Caen, Frankrijk en overleden in 1926. Resident-Superieur:
01-04-1907 - 09-01-1912
1910-1911 Antoine Georges Amédée Ernest Outrey, geboren op 11 april 1863 te Istanboel, Turkije en overleden op 7 oktober 1941 te Saint-Germain-le-Guillaume, Frankrijk. Interim Resident-Superieur voor Mahé:
24-08-1910 - 27-07-1911
1912-1913 Louis Antoine Aubry de la Noë, geboren op 14 juli 1862 te Bordeaux, Frankrijk en overleden in 1942. Interim Resident-Superieur:
09-01-1912 - 04-07-1913
1913 Claude Léon Lucien Garnier, geboren in 1863 en overleden na 1918. Interim Resident-Superieur:
04-07-1913 - 09-10-1913
1913-1914 Jean Baptiste Édouard Bourcier Saint-Chaffray, geboren op 24 juni 1870 te Chania, Kreta, Griekenland en overleden in 1941.

KPL
Interim Resident-Superieur:
09-10-1913 - ??-02-1914
1914    vacant  ??-02-1914 - 31-05-1914 
1914-1918 Claude Léon Lucien Garnier, geboren in 1863 en overleden na 1918. Interim Resident-Superieur:
31-05-1914 - 03-05-1918
1918-1931 Jules Georges Théodore Bosc, geboren in 1871 en overleden in 1959. Resident-Superieur:
03-05-1918 - 21-03-1931
1921-1923 Joël Daroussin, geboren in 1870 en overleden in 1951. Interim Resident-Superieur voor Bosc:
26-04-1921 - ??-01-1923
1925-1926 Jean-Jacques Dauplay, geboren in 1878 en overleden in 1943.
Interim Resident-Superieur voor Bosc:
7-05-1925 - ??-01-1926
1928
1931
Paul Raimond Octane Le Boulanger, geboren in 1884 en overleden op 21 november 1931. Interim Resident-Superieur voor Bosc:
21-05-1928 - 12-12-1928
Interim Resident-Superieur:
21-03-1931 - 12-05-1931
1931 Pierre André Michel Pagès, geboren op 5 september 1893 en overleden op 12 december 1980. Resident-Superieur:
(25 maart 1931 gekozen, maar trad niet in functie)
1931 Yves Charles Châtel, geboren op 24 maart 1865 te Rennes, Frankrijk en overleden op 13 oktober 1944 te Lissabon, Portugal Resident-Superieur:
12-05-1931 - 04-06-1931
1931 Paul Raimond Octane Le Boulanger, geboren in 1884 en overleden op 21 november 1931. Interim Resident-Superieur:
04-06-1931 - 21-11-1931
1931-1932 Jules Nicolas Thiebaut, geboren in 1884 en overleden in 1935. Interim Resident-Superieur:
21-11-1931 - 11-02-1932
1932-1933 Aristide Eugène Le Fol, geboren in 1878 en overleden in 1967. Resident-Superieur:
11-02-1932 - 16-12-1933
1933-1934 Adrien Anthony Maurice Roques, geboren in 1891 en overleden in 1971. Interim Resident-Superieur:
16-12-1933 - 01-01-1934
1934 Louis Frédéric Eckert, geboren in 1878 en overleden na 1934. Interim Resident-Superieur:
01-01-1934 - 10-07-1934
1934 Adrien Anthony Maurice Roques, geboren in 1891 en overleden in 1971. Interim Resident-Superieur:
10-07-1934 - 04-08-1934
1934-1938 Eugène Henri Roger Eutrope, geboren op 30 maart 1881 te Cayenne, Frankrijk en overleden in 1953. Resident-Superieur:
04-08-1934 - 05-04-1938
1934-1935 Frédéric Claire Guillaume Louis Marty, geboren op 14 maart 1883 te Toulouse, Frankrijk en overleden op 14 mei 1959 te Cahors, Frankrijk. Interim Resident-Superieur voor Eutrope:
25-11-1934 - 13-10-1935
1938-1940 André Touzet, geboren in 1883 en overleden in 1956. Resident-Superieur:
05-04-1938 - 16-11-1940
1940-1941 Adrien Anthony Maurice Roques, geboren in 1891 en overleden in 1971. Interim Resident-Superieur:
16-11-1940 - 29-12-1941
1941-1945 Louis Antoine Marie Brasey, geboren op 31 mei 1891 te Marseille, Frankrijk en overleden in 1957 te Valensole, Frankrijk. Resident-Superieur:
29-12-1941 - ??-08-1945

In 1945 wordt, na enkele maanden van Japanse overheersing,  het Verenigd Koninkrijk van Laos uitgeroepen:
1945 Masanori Sako, geen gegevens bekend.

Militair
Japans Commandant:
10-03-1945 - 22-08-1945
1945 Ishibashi, geen gegevens bekend.

Militair
Japanse Hoogste Kanselier:
05-04-1945 - 22-08-1945
       
1945 Sisavang Vong, ook Sisavang Phoelivong, geboren op 14 juli 1885 te Luang Phrabang en overleden op 29 oktober 1959 te Luang Phrabang. Koning:
15-09-1945 - 20-10-1945
1945-1946 Prins Phetsarath Rattanavongsa, geboren op 19 januari 1890 te Luang Prabang en overleden op 14 oktober 1959 te Luang Prabang.

LI
Staatshoofd:
20-10-1945 - 23-04-1946
1946-1959 Sisavang Vong, ook Sisavang Phoelivong, geboren op 14 juli 1885 te Luang Phrabang en overleden op 29 oktober 1959 te Luang Phrabang. Koning:
23-04-1946 - 29-10-1959
1946-1949 Prins Phetsarath Rattanavongsa, geboren op 19 januari 1890 te Luang Prabang en overleden op 14 oktober 1959 te Luang Prabang.

LI
Staatshoofd in ballingschap:
28-11-1946 - 25-10-1949
1959
1959-1975
Savang Vatthana, geboren op 13 november 1907 te Luang Phrabang en waarschijnlijk overleden op 13 mei 1978, maart 1980 of 1984 te Sam Neua. Regent voor Vong:
21-08-1959 - 29-10-1959
Regent:
29-10-1959 - 04-11-1959
Koning:
04-11-1959 - 02-12-1975

In 1975 werd Laos een presidentiële Volksrepubliek. De president heeft echter niet per definitie de feitelijke macht. Deze ligt bij de leider van de Revolutionaire Volkspartij sinds 1955. De partijleider is echter wel vaak de president, hoewel de regeringsdata van de partijleiders niet één op één corresponderen met die van de president, vandaar in blauw de regeringsdata van de partijleiders:
1975-1991 Prins Soephanoevong, geboren op 13 juli 1909 te Luang Prabang en overleden op 9 januari 1995 te Vientiane.

PPPL
President:
03-12-1975 - 15-08-1991
1986-1991 Phoemi Vongvitsjit, geboren op 6 april 1909 te Xieng Khuang en overleden op 7 januari 1994 te Vientiane.

PPPL
Interim President voor Soephanoevong:
31-10-1986 - 15-08-1991
1991-1992
1955-1992
Kaysone Phomvihane, geboren op 13 december 1920 te Na Seng en overleden op 21 november 1992 te Vientiane.

PPPL
President:
15-08-1991 - 21-11-1992
Secretaris-Generaal van het Centrale Comité van de Lao Volkspartij:
22-03-1955 - 29-03-1991
President van het Centrale Comité van de Lao Revolutionaire Volkspartij:
29-03-1991 - 21-11-1992
1992   vacant 21-11-1992 - 25-11-1992 
1992-1998 Noehak Phoemsavanh, geboren op 9 april 1910 te Ban Phalouka en overleden op 9 september 2008 te Vientiane.

PPPL
President:
25-11-1992 - 24-11-1998
1998-2006
1992-2006
Chamtai Siphandon, geboren op 8 februari 1924 te Champasak.

PPPL
President:
24-02-1998 - 08-06-2006
President van het Centrale Comité van de Lao Revolutionaire Volkspartij:
25-11-1992 - 21-03-2006
2006-2016
2006-2016
Tsjoemmaly Sayasone, geboren op 6 maart 1936 te Attapu.

PPPL
President:
08-06-2006 - 19-04-2016
Secretaris-Generaal van het Centrale Comité van de Lao Revolutionaire Volkspartij:
21-03-2006 - 22-01-2016
2016- ?
2016- ?
Boennhang Voratsjith, geboren op 15 augustus 1937 te Na.

PPPL
President:
19-04-2016 - heden
Secretaris-Generaal van het Centrale Comité van de Lao Revolutionaire Volkspartij:
22-01-2016 - heden