Joegoslavië
Belgrado

Koninkrijk
 
Joegoslavië
Belgrado

Republiek
locatie
regeringsleiders kaart

KONINKRIJK DER SERVEN, SLOVENEN & KROATEN: 1 DECEMBER 1918
KONINKRIJK JOEGOSLAVIË: 4 OKTOBER 1929
OPHEFFING EN INLIJVING BIJ DUITSE RIJK: 17 APRIL 1941
FEDERALE VOLKSREPUBLIEK JOEGOSLAVIË: 29 NOVEMBER 1945
SOCIALISTISCHE FEDERALE REPUBLIEK JOEGOSLAVIË: 7 APRIL 1963
FEDERALE REPUBLIEK JOEGOSLAVIË: 27 APRIL 1992
UNIE VAN SERVIË & MONTENEGRO: 4 FEBRUARI 2003
OPHEFFING FEDERATIE: 5 JUNI 2006

01-12-1918 - 17-04-1941 29-11-1943 - 31-01-1946 31-01-1946 - 27-04-1992 27-04-1992 - 04-06-2006
Uit de oorspronkelijke federatie ontstaan uiteindelijk zeven nieuwe staten: in 1991 Slovenië, Kroatië en Macedonië, in 1992 Bosnië-Herzegovina en in 2006 Montenegro en Servië. Kosovo roept in 2008 de onafhankelijkheid uit, maar de staat wordt nog niet wereldwijd erkend.
ga naar:

Bosnië-Herzegovina

Kosovo

Kroatië

Noord-Macedonië


Montenegro

Servië

Slovenië
ga direct naar:                Leiders CP      1950      1960      1970      1980      1990                                       
Socialistisch Joegoslavië      1950      1960      1970      1980      1990
Republiek Joegoslavië & Unie Servië en Montenegro     
jaartallen afbeelding na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

In 1918 wordt het Koninkrijk der Serven, Kroaten en Slovenen uitgeroepen met Petar I van Servië als eerste koning. Hoewel het nieuwe koninkrijk in de volksmond al Joegoslavië werd genoemd sinds 1918, kreeg het pas in 1929 officieel deze naam. Tijdens de ballingschap van Petar II werd het land bestuurd door legercommandanten van de Duitse bezetter (blauw)
1918-1921 Petar I Karađorđević, geboren op 29 juni 1844 te Belgrado en overleden op 16 augustus 1921 te Belgrado. Koning van Joegoslavië:
01-12-1918 - 16-08-1921
1918-1921
1921-1934
Aleksandar I Karađorđević, geboren op 16 december 1888 te Cetinje, Montenegro en vermoord op 9 oktober 1934 te Marseille, Frankrijk. Regent voor Petar I in Joegoslavië:
01-12-1918 - 16-08-1921
Koning van Joegoslavië:
16-08-1921 - 09-10-1934
1934-1945
1941-1945
Petar II Karađorđević, geboren op 6 september 1923 te Belgrado en overleden op 3 november 1970 te Denver, CO, USA. Koning van Joegoslavië:
09-10-1934 - 29-11-1945
Koning van Joegoslavië in ballingschap:
12-04-1941 - 29-11-1945
1934 Nikola Uzunović, geboren op 3 mei 1873 te Niš en overleden op 19 juli 1954 te Belgrado.

JNS
Regent voor Petar II:
09-10-1934 - 11-10-1934
Pavle Karađorđević, geboren op 27 april 1893 te Sint Petersburg, Rusland en overleden op 14 september 1976 te Parijs, Frankrijk.

Partijloos
Lid Voorlopig Regentschap, zelf uitgeroepen als Leider (Vozd) van het land voor Petar II:
11-10-1934 - 27-03-1941
1934-1941 Radenko Stanković, geboren op 26 april 1880 te Lescoviţa, Roemenië en overleden op 5 december 1956 te Belgrado.

Partijloos
Lid Voorlopig Regentschap voor Petar II:
11-10-1934 - 27-03-1941
Ivo N. Perović, geboren in 1882 te Arbanasi, Kroatië en overleden in 1958 te Rijeka.

Partijloos
Lid Voorlopig Regentschap voor Petar II:
11-10-1934 - 27-03-1941
1941 Danilo Kalafatović, geboren op 27 oktober 1875 te Konarevo en overleden in 1946 te Moosburg an der Isar, Duitsland.

Militair
Interim Regent voor Petar II:
15-04-1941 - 17-04-1941
Srđan 'Sasha' Budisavljević, geboren op 8 december 1884 te Požega, Kroatië en overleden op 20 februari 1968 te Zagreb, Kroatië.

Partijloos
Lid Voorlopig Regentschap voor Petar II:
05-03-1945 - 29-11-1945
1945 Dušan Sernec, geboren op 8 juli 1882 te Maribor, Slovenië en overleden op 15 december 1952 te Ljubljana, Slovenië.

Partijloos
Lid Voorlopig Regentschap voor Petar II:
05-03-1945 - 29-11-1945
Ante Mandić, geboren op 2 juli 1881 te Triëst, Italië en overleden op 15 november 1959 te Lovran, Kroatië.

Partijloos
Lid Voorlopig Regentschap voor Petar II:
05-03-1945 - 29-11-1945

De leiders van de Communistische Partij waren na de oorlog de feitelijke machthebbers van Joegoslavië, hieronder weergegeven. Van 1966 tot 1980 regeerden de secreterissen (blauw) onder president Tito.
1938-1980 Josip Broz 'Tito', geboren op 7 mei 1892 te Kumrovac, Kroatië en overleden op 4 mei 1980 te Ljubljana, Slovenië.
Interim Secretaris-Generaal van het Centraal Comité van de Communistische Partij van Joegoslavië:
??-05-1938 - ??-03-1939
Secretaris-Generaal van het Centraal Comité van de Communistische Partij van Joegoslavië:
??-03-1939 - ??-10-1966
President van de Liga van Communisten van Joegoslavië:
??-10-1966 - 04-05-1980
1966-1969 Mijalko Todorović Plavi, geboren op 25 september 1913 te Dragušica en overleden op 3 maart 1999 te Belgrado.
Secretaris van het Uitvoerend Comité van het Centrale Comité van de Liga van Communisten van Joegoslavië:
??-10-1966 - ??-03-1969
1972-1978 Stane Dolanc, geboren op 16 november 1925 te Hrastnik, Slovenië en overleden op 13 december 1999 te Ljubljana, Slovenië.
Secretaris van het Uitvoerend Bureau van het Presidentschap van de Liga van Communisten van Joegoslavië:
??-01-1972 - 1974
Secretaris van het Uitvoerend Bureau van het Centrale Comité van de Liga van Communisten van Joegoslavië:
1974 - 19-10-1978
1978-1979 Branko Mikulić, geboren op 10 juni 1928 te Gornji Vakuf-Uskpolje, Bosnië en Herzegovina en overleden op 12 april 1994 te Sarajevo, Bosnië en Herzegovina.
President van het Presidentschap van het Centrale Comité van de Liga van Communisten van Joegoslavië, interim voor Tito:
19-10-1978 - 23-10-1979
1979-1980
1980
Stefan Doronsjki, geboren op 26 september 1919 te Krčedin en overleden op 14 augustus 1981 te Belgrado.
President van het Presidentschap van het Centrale Comité van de Liga van Communisten van Joegoslavië, interim voor Tito:
23-10-1979 - 04-05-1980
President van het Presidentschap van het Centrale Comité van de Liga van Communisten van Joegoslavië:
04-05-1980 - 20-10-1980
1980-1981 Lazar Mojsov, geboren op 19 december 1920 te Negotino, Macedonië en overleden op 25 augustus 2011 te Belgrado.

SKJ
President van het Presidentschap van het Centrale Comité van de Liga van Communisten van Joegoslavië:
20-10-1980 - 20-10-1981
1981-1982 Dušan Dragosavac, geboren op 1 december 1919 te Vrebac, Kroatië en overleden op 21 december 2014 te Zagreb, Kroatië.
President van het Presidentschap van het Centrale Comité van de Liga van Communisten van Joegoslavië:
20-10-1981 - 29-06-1982
1982-1983 Mitja Ribičič, geboren op 29 mei 1919 te Triëst, Italië en overleden op 28 november 2013 te Ljubljana, Slovenië.
President van het Presidentschap van het Centrale Comité van de Liga van Communisten van Joegoslavië:
29-06-1982 - 30-06-1983
1983-1984 Dragoslav Draža Marković, geboren op 28 juni 1920 te Popović en overleden op 20 april 2005 te Belgrado. President van het Presidentschap van het Centrale Comité van de Liga van Communisten van Joegoslavië:
30-06-1983 - 26-06-1984
1984-1985 Ali Šukrija, geboren op 12 september 1919 te Mitrica en overleden op 6 januari 2005 te Belgrado.
President van het Presidentschap van het Centrale Comité van de Liga van Communisten van Joegoslavië:
26-06-1984 - 25-06-1985
1985-1986 Vidoje Žarković, geboren op 10 juni 1927 te Nedajno, Montenegro en overleden op 29 september 2000 te Belgrado. President van het Presidentschap van het Centrale Comité van de Liga van Communisten van Joegoslavië:
25-06-1985 - 28-06-1986
1986-1987 Milanko Renovica, geboren op 19 oktober 1928 te Baltići en overleden op 2 november 2013 te Praag, Tsjechië.
President van het Presidentschap van het Centrale Comité van de Liga van Communisten van Joegoslavië:
28-06-1986 - 30-06-1987
1987-1988 Boško Krunić, geboren op 21 oktober 1929 te Prhovo en overleden op 22 januari 2017 te Novi Sad.
President van het Presidentschap van het Centrale Comité van de Liga van Communisten van Joegoslavië:
30-06-1987 - 30-06-1988
1988-1989 Stipe Šuvar, geboren op 17 februari 1936 e Zagvozd, Kroatië en overleden op 29 juni 2004 te Zagreb, Kroatië.
President van het Presidentschap van het Centrale Comité van de Liga van Communisten van Joegoslavië:
30-06-1988 - 17-05-1989
1989-1990 Milan Pančevski, geboren op 16 mei 1935 te Debar, Macedonië en overleden op 9 januari 2019 te Skopje.
President van het Presidentschap van het Centrale Comité van de Liga van Communisten van Joegoslavië:
17-05-1989 - 17-05-1990

Na de Tweede Wereldoorlog wordt Joegoslavië een Socialistische Federale Republiek en tot aan de afscheiding van Kroatië, Slovenië, Macedonië en Bosnië-Herzegovina in 1992. Hieronder de staatshoofden in naam. De feitelijke macht lag bij de leider van de Communistische Partij van Joegoslavië. Deze staan hierboven.
1943
1943-1945
Ivan Ribar, geboren op 21 januari 1881 te Vukmanić en overleden op 11 juni 1968 te Zagreb.

KPJ
President van de Antifascistische Raad van Nationale Bevrijding van Joegoslavië:
29-11-1943 - 04-12-1943
President van het Presidentschap van de Voorlopige Volksvertegenwoordiging:
04-12-1943 - 29-11-1945
1945 Josip Vidmar, geboren op 1 oktober 1895 te Ljubljana, Slovenië en overleden op 11 april 1992 te Ljubljana, Slovenië.

NF
President van het Presidentschap van de Volksvertegenwoordiging:
29-11-1945 - 01-12-1945
1945-1953 Ivan Ribar, geboren op 21 januari 1881 te Vukmanić en overleden op 11 juni 1968 te Zagreb.

KPJ, sinds 1952 SKJ
President van het Presidentschap van de Afgevaardigde Vergadering:
01-12-1945 - 31-01-1946
President van het Presidium van de Nationale Vergadering:
31-01-1946 - 14-01-1953
1953-1980 Josip Broz 'Tito', geboren op 7 mei 1892 te Kumrovac, Kroatië en overleden op 4 mei 1980 te Ljubljana, Slovenië.

SKJ
President:
14-01-1953 - 04-05-1980
1980 Lazar Koliševski, geboren op 12 februari 1914 te Sveti Nikola en overleden op 6 juli 2000 te Skopje, Macedonië.

SKJ
President van het Presidentschap:
04-05-1980 - 14-05-1980
1980-1981 Cvijetin Mijatović, geboren op 8 januari 1913 te Lopare, Bosnië en Herzegovina en overleden in november 1993 te Belgrado.

SKJ
President van het Presidentschap:
15-05-1980 - 15-05-1981
1981-1982 Sergej Kraigher, geboren op 30 mei 1914 te Postojna, Slovenië en overleden op 18 januari 2001 te Ljubljana, Slovenië.

SKJ
President van het Presidentschap:
16-05-1981 - 15-05-1982
1982-1983 Petar Stambolić, geboren op 12 juli 1912 te Brezova en overleden op 21 september 2007 te Belgrado.

SKJ
President van het Presidentschap:
16-05-1982 - 15-05-1983
1983-1984 Mika Špiljak, geboren op 28 november 1916 te Odra Sisačka, Kroatië en overleden op 18 mei 2007 te Zagreb, Kroatië.

SKJ
President van het Presidentschap:
16-05-1983 - 16-05-1984
1984-1985 Veselin Đuranović, geboren op 17 mei 1925 te Danilovgrad, Montenegro en overleden op 30 augustus 1997 te Martinići, Montenegro.

SKJ
President van het Presidentschap:
16-05-1984 - 15-05-1985
1985-1986 Radovan Vlajković, geboren op 18 november 1922 te Budjanovci en overleden op 12 november 2001 te Novi Sad.

SKJ
President van het Presidentschap:
16-05-1985 - 15-05-1986
1986-1987 Sinan Hasani, geboren op 14 mei 1922 te Požaranje en overleden op 28 augustus 2010 te Belgrado.

SKJ
President van het Presidentschap:
16-05-1986 - 15-05-1987
1987-1988 Lazar Mojsov, geboren op 19 december 1920 te Negotino, Macedonië en overleden op 25 augustus 2011 te Belgrado.

SKJ
President van het Presidentschap:
16-05-1987 - 15-05-1988
1988-1989 Raif Dizdarević, geboren op 9 december 1926 te Fojnica, Bosnië en Herzegovina.

SKJ
President van het Presidentschap:
16-05-1988 - 15-05-1989
1989-1990 Janez Drnovšek, geboren op 17 mei 1950 te Celje, Slovenië en overleden op 23 februari 2008 te Zaplana, Slovenië. President van het Presidentschap:
16-05-1989 - 15-05-1990
1990-1991 Borisav Jović, geboren op 19 oktober 1928 te Nikšić.

SPS
President van het Presidentschap:
16-05-1990 - 15-05-1991
1991 Sejdo Bajramović, geboren in 1927 te Zuja en overleden in 1993 te Belgrado. Interim President van het Presidentschap:
16-05-1991 - 01-07-1991
1991 Stjepan Mesić, geboren op 24 december 1934 te Orahovica, Kroatië.

HDZ
President van het Presidentschap:
01-07-1991 - 05-12-1991
1991-1992 Branko Kostić, geboren op 28 augustus 1939 te Rvaši, Montenegro en overleden op 20 augustus 2020 te Podgorica, Montenegro.

DPS
Interim President van het Presidentschap voor Mesić:
03-10-1991 - 05-12-1991
President van het Presidentschap:
05-12-1991 -15-06-1992

In 1992 wordt het afgeslankte Joegoslavië een Federale Republiek, welke in 2003 resulteert in de Unie van Servië en Montenegro tot 2006. In dat jaar gaan Montenegro en Servië door als onafhankelijke staten.
1992-1993 Dobrosav Ćosić, geboren op 29 december 1921 te Velika Drenova en overleden op 18 mei 2014 te Belgrado.

Partijloos
President van Joegoslavië:
15-06-1992 - 01-06-1993
1993 Miloš Radulović, geboren op 22 februari 1929 te Spuž, Montenegro.

DPS
Interim President van Joegoslavië:
01-06-1993 - 25-06-1993
1993-1997 Zoran Lilić, geboren op 27 augustus 1953 te Brza Palanka.

SPS
President van Joegoslavië:
25-06-1993 - 25-06-1997
1997 Srđa Božović, geboren op 26 maart 1955 te Podgorica, Montenegro.

DPS
Interim President van Joegoslavië:
25-06-1997 - 23-07-1997
1997-2000 Slobodan Milošević, geboren 20 augustus 1941 te Požarevac en overleden op 11 maart 2006 te Den Haag, Nederland.

SPS
President van Joegoslavië:
23-07-1997 - 07-10-2000
2000-2003 Vojislav Koštunica, geboren op 24 maart 1944 te Belgrado.

DSS+DOS
President van Joegoslavië:
07-10-2000 - 07-03-2003
       
2003-2006 Svetozar Marović, geboren op 31 maart 1955 te Kotor, Montenegro.

DPS
President van de Unie van Servië en Montenegro:
07-03-2003 - 04-06-2006