Ierland
Dublin

Ierse Republiek
IRL
locatie
staatshoofden bestuurlijke indeling kaart

regeringsleiders
ga direct naar:   1920   1930   1940   1950   1960   1970   1980   1990   2000   2010   2020
jaartallen  afbeelding  na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

In 1916 werd in Ierland de republiek uitgeroepen, met als voorlopig leider de voorzitter van het parlement. Birrell was op dat moment de Eerste Secretaries voor Ierland namens Groot-Brittannië. Deze vertegenwoordigers bleven aan tot oktober 1922:
1907-1916 Augustine Birrell, geboren op 19 januari 1850 te Wavertree, Engeland en overleden op 20 november 1933 te Londen, Engeland.

Liberaal
Eerste Secretaris voor Ierland:
23-01-1907 - 31-07-1916
1916 Patrick Henry Pearse (Pádraig Anraí Mac Piarais), geboren op 10 november 1879 te Dublin en overleden op 3 mei 1916 te Dublin.

IRB
Voorzitter van de Voorlopige Regering:
24-04-1916 - 29-04-1916
1916-1918 Henry Edward Duke, 1e baron Merrivale, geboren op 5 november 1855 en overleden op 20 mei 1939.

Conservatief
Eerste Secretaris voor Ierland:
31-07-1916 - 05-05-1918
1918-1919 Edward Shortt, geboren op 10 maart 1862 te Newcastle upon Tyne, Engeland en overleden op 10 november 1935 te Kensington, Engeland.

Liberaal
Eerste Secretaris voor Ierland:
05-05-1918 - 10-01-1919
1919-1920 James Ian Stewart Macpherson, 1e baron Strathcarron, geboren op 14 mei 1880 te Strone, Schotland en overleden op 14 augustus 1937 te Londen, Engeland.

Liberaal
Eerste Secretaris voor Ierland:
10-01-1919 - 02-04-1920
1920-1922 Sir Hamar Greenwood, 1ste burggraaf Greenwood, geboren op 7 februari 1870 te Whitby, ON, Canada en overleden op 10 september 1948 te Londen, Engeland.

Liberaal
Eerste Secretaris voor Ierland:
02-04-1920 - 19-10-1922
1922 vacant 19-10-1922 - 06-12-1922

Begin 1922 trad de Voorzitter van het Voorlopig Parlement aan als regeringsleider, gevolgd door de Presidenten van de Uitvoerende Raad onder de Gouverneurs-Generaal:
1922 Michael Collins (Mícheál Ó Coileáin), geboren op 16 oktober 1890 te Sam's Cross en overleden op 22 augustus 1922 te Béal na Bláth.

SF
Voorzitter van de Voorlopige Regering:
16-01-1922 - 22-08-1922
1922
1922-1932
William Thomas Cosgrave (Liam Tomás Mac Cosgair), geboren op 17 januari 1860 te Castlerea en overleden op 12 juli 1949 te Dublin.

CG
Voorzitter van de Voorlopige Regering voor Collins:
12-07-1922 - 22-08-1922
Interim Voorzitter van de Voorlopige Regering:
22-08-1922 - 25-08-1922
Voorzitter van de Voorlopige Regering:
25-08-1922 - 06-12-1922

President van de Uitvoerende Raad:
06-12-1922 - 09-03-1932
1932-1937 Edward George 'Éamon' de Valera (Éamonn Seoirse de Bhailéara), geboren op 14 oktober 1882 te New York en overleden op 29 augustus 1975 te Dublin.

FF
President van de Uitvoerende Raad:
09-03-1932 - 29-12-1937

Bij de afscheiding van Groot-Brittannië kreeg Ierland een premier (Taoiseach):
1937-1948 Edward George 'Éamon' de Valera (Éamonn Seoirse de Bhailéara), geboren op 14 oktober 1882 te New York en overleden op 29 augustus 1975 te Dublin.

FF
Premier:
29-12-1937 - 18-02-1948
1948-1951 John Aloysius Costello (Seán Alabhaois Mac Coisdealbha), geboren op 20 juni 1891 te Dublin en overleden op 5 januari 1976 te Dublin.

FG
Premier:
18-02-1948 - 13-06-1951
1951-1954 Edward George 'Éamon' de Valera (Éamonn Seoirse de Bhailéara), geboren op 14 oktober 1882 te New York en overleden op 29 augustus 1975 te Dublin.

FF
Premier:
13-06-1951 - 02-06-1954
1954-1957 John Aloysius Costello (Seán Alabhaois Mac Coisdealbha), geboren op 20 juni 1891 te Dublin en overleden op 5 januari 1976 te Dublin.

FG
Premier:
02-06-1954 - 20-03-1957
1957-1959 Edward George 'Éamon' de Valera (Éamonn Seoirse de Bhailéara), geboren op 14 oktober 1882 te New York en overleden op 29 augustus 1975 te Dublin.

FF
Premier:
20-03-1957 - 23-06-1959
1959-1966 Seán Francis Lemass (Seán Proinsias Lemass), geboren op 15 juli 1899 te Dublin en overleden op 11 mei 1971 te Dublin.

FF
Premier:
23-06-1959 - 10-11-1966
1966-1973 John Mary 'Jack' Lynch (Seán Máire Ó Loinsigh), geboren op 15 augustus 1917 te Shandon en overleden op 20 oktober 1999 te Donnybrook.

FF
Premier:
10-11-1966 - 14-03-1973
1973-1977 William Thomas Cosgrave (Liam Tomás Mac Cosgair), geboren op 13 april 1920 te Dublin en overleden op 4 oktober 2017 te Dún Laoghaire.

FG
Premier:
14-03-1973 - 05-07-1977
1977-1979 John Mary 'Jack' Lynch (Seán Máire Ó Loinsigh), geboren op 15 augustus 1917 te Shandon en overleden op 20 oktober 1999 te Donnybrook.

FF
Premier:
05-07-1977 - 11-12-1979
1979-1981 Charles James Haughey (Cathal Séamus Ó hEochaidh), geboren op 16 september 1925 te Castlebar en overleden op 13 juni 2006 te Kinsealy.

FF
Premier:
11-12-1979 - 30-06-1981
1981-1982 Garret FitzGerald (Gearóid Mac Gearailt), geboren op 9 februari 1926 te Dublin en overleden op 19 mei 2011 te Dublin.

FG
Premier:
30-06-1981 - 09-03-1982
1982  Charles James Haughey (Cathal Séamus Ó hEochaidh), geboren op 16 september 1925 te Castlebar en overleden op 13 juni 2006 te Kinsealy.

FF
Premier:
09-03-1982 - 14-12-1982
1982-1987 Garret FitzGerald (Gearóid Mac Gearailt), geboren op 9 februari 1926 te Dublin en overleden op 19 mei 2011 te Dublin.

FG
Premier:
14-12-1982 - 10-03-1987
1987-1992 Charles James Haughey (Cathal Séamus Ó hEochaidh), geboren op 16 september 1925 te Castlebar en overleden op 13 juni 2006 te Kinsealy.

FF
Premier:
10-03-1987 - 11-02-1992
1992-1994 Albert Reynolds (Ailbhe Mac Ragnhnaill), geboren op 4 november 1932 te Roosky en overleden op 21 augustus 2014 te Dublin.

FF
Premier:
11-02-1992 - 15-12-1994
1994-1997 John Gerard Bruton (Seán Gearailt de Briotún), geboren op 18 mei 1947 te Dunboyne.

FG
Premier:
15-12-1994 - 26-06-1997
1997-2008 Patrick Bartolomew 'Bertie' Ahern (Pádraig Parthalán Ó hEachthaim), geboren op 12 september 1951 te Drumcondra.

FF
Premier:
25-06-1997 - 07-05-2008
2008-2011 Brian Cowen (Brian Ó Comhain), geboren op 10 januari 1960 te Clara.

FF
Premier:
07-05-2008 - 09-03-2011
2011-2017 Enda Kenny (Éanna Ó Coinnigh), geboren op 14 april 1951 te Islandeady.

FG
Premier:
09-03-2011 - 14-06-2017
2017-2020 Leo Eric Varadkar, geboren op 18 januari 1979 te Castleknock.

FG
Premier:
14-06-2017 - 27-06-2020
2020- ? Micheál Martin (Mícheál Ó Máirtín), geboren op 1 augustus 1960 te Turners Cross.

FF
Premier:
27-06-2020 - heden