Ierland
Dublin

Ierse Republiek
IRL
locatie
regeringsleiders bestuurlijke indeling kaart

IERSE REPUBLIEK UITGEROEPEN: 24 APRIL 1916
ONAFHANKELIJK: 21 JANUARI 1919
IERSE VRIJSTAAT: 6 DECEMBER 1922
IERLAND (ÉIRE): 29 DECEMBER 1937
IERSE REPUBLIEK: 18 APRIL 1949
 
24-04-1916 - 29-04-1916

29-04-1916 - 18-06-1922
(Lord-Lieutenant)
21-01-1919 - heden
ga direct naar:   1920   1930   1940   1950   1960   1970   1980   1990   2000   2010   2020
jaartallen  afbeelding  na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

In 1916 werd in Ierland de republiek uitgeroepen, met als voorlopig leider de voorzitter van het parlement. Vijf dagen werd de opstand onderdrukt en werd door de Britten een Lord Lieutenant aangesteld tot het uitroepen van de Ierse Vrijstaat. Begin 1919 revolteren de voorzitters van de Dáil Éireann wederom tegen de Britten, wat het begin van de Ierse onafhankelijkheid inleidde. doorn 1922 tekenden de Ieren het verdrag voor de Ierse Vrijstaat. Staatshoofd bleef de koning van Engeland, met een gouverneur-generaal in den lande. De Ierse Vrijstaat hield stand tot 1937. De laatste gouverneur-generaal trad af in 1936. De Presidential Commission was hoofd van de staat totdat de eerste president werd geïnstalleerd. In 1937 ontstaat de Constitutie van Ierland en wordt het land onafhankelijk, echter zonder Noord Ierland dat bij Groot-Brittannië blijft horen. Hieronder de eerste drie gouverneurs-generaal, gevolgd door de presidenten vanaf 1938:
1916 Patrick Henry Pearse (Pádraig Anraí Mac Piarais), geboren op 10 november 1879 te Dublin en overleden op 3 mei 1916 te Dublin.

IRB
President van de Voorlopige Regering:
24-04-1916 - 29-04-1916
Bernard Edward Barnaby FitzPatrick, 2e baron van Castletown, geboren op 29 juli 1848 te Londen, Engeland en overleden op 29 mei 1937 te Abbeyleix.

Conservatief
Lord Justice als Interim Lord-Lieutenant:
11-07-1916 - 11-08-1916
Sir David Harrel, geboren op 25 maart 1841 te Mount Pleasant en overleden op 12 mei 1939 te Bath, Engeland.

partijloos
Lord Justice als Interim Lord-Lieutenant:
11-07-1916 - 11-08-1916
1916 Richard Robert Cherry, geboren op 19 maart 1859 te Waterford en overleden op 10 februari 1923 te Dublin.

Liberaal
Lord Justice als Interim Lord-Lieutenant:
11-07-1916 - 11-08-1916
James Owen Wylie, geboren in 1845 en overleden in 1935.

partijloos
Lord Justice als Interim Lord-Lieutenant:
11-07-1916 - 11-08-1916
Jonathan Ernest Pim, geboren op 2 mei 1858 te Dublin en overleden in juni 1949 te Dublin.

Liberaal
Lord Justice als Interim Lord-Lieutenant:
11-07-1916 - 11-08-1916
1916-1918 Ivor Churchill Guest, 1e burggraaf van Wimborne, geboren op 16 januari 1873 te Londen, Engeland en overleden op 14 juni 1939 te Londen, Engeland.

Liberaal
Lord-Lieutenant:
11-08-1916 - 02-05-1918
1918-1921 John Denton Pinkstone French, 1e burggraaf van French, 1e graaf van Ypres, geboren op 28 september 1852 te Ripple, Engeland en overleden op 22 mei 1925 te Deal, Engeland.

militair
Lord-Lieutenant:
02-05-1918 - 02-05-1921
1921-1922 Edmund Bernard FitzAlan-Howard, 1e burggraaf van FitzAlan of Derwent, geboren op 1 juni 1855 te Londen, Engeland en overleden op 18 mei 1947 te Windsor, Engeland.

Conservatief
Lord-Lieutenant:
02-05-1921 - 05-12-1922

Revolterende voorzitters en presidenten van respectievelijk de Dáil Éireann (parlement) en de Príomh Aire (ministerie) en de presidenten van de Dáil Éireann (1919-1922):
1919 Charles William St. John Burgess (Cathal Liam Naomh Seán Brugha), geboren op 18 juli 1874 te Dublin en overleden op 7 juli 1922 te Dublin.

SF
President van de Phríomh Aire:
21-01-1919 - 21-01-1919
1919 George Noble, graaf van Plunkett (Seoirse Pluincéad), geboren op 3 december 1851 te Dublin en overleden op 12 maart 1948 te Dublin.

SF
Voorzitter van de Dáil Éireann:
22-01-1919 - 22-01-1919
1919 Charles William St. John Burgess (Cathal Liam Naomh Seán Brugha), geboren op 18 juli 1874 te Dublin en overleden op 7 juli 1922 te Dublin.

SF
President van de Phríomh Aire:
22-01-1919 - 01-04-1919
1919-1922 Edward George 'Éamon' de Valera (Éamonn Seoirse de Bhailéara), geboren op 14 oktober 1882 te New York en overleden op 29 augustus 1975 te Dublin.

SF
President van de Phríomh Aire:
01-04-1919 - 26-08-1921
President van de Dáil Éireann:
26-08-1921 - 09-01-1922
1919
1922
Arthur Griffith (Art Ó Gríobhtha), geboren op 31 maart 1872 te Dublin en overleden op 12 augustus 1922 te Dublin.

SF
Interim President van de Phríomh Aire voor De Valera:
17-06-1919 - 27-11-1920
President van de Dáil Éireann:
10-01-1922 - 12-08-1922
1922 William Thomas Cosgrave (Liam Tomás Mac Cosgair), geboren op 17 januari 1860 te Castlerea en overleden op 12 juli 1949 te Dublin.

CG
President van de Dáil Éireann:
12-08-1922 - 06-12-1922
1922-1923 Edward George 'Éamon' de Valera (Éamonn Seoirse de Bhailéara), geboren op 14 oktober 1882 te New York en overleden op 29 augustus 1975 te Dublin.

FF
President van de Dáil Éireann in oppositie:
17-10-1922 - 24-05-1923

In 1922 tekenden de Ieren het verdrag voor de Ierse Vrijstaat. Staatshoofd bleef de koning van Engeland, met een gouverneur-generaal in Ierland. De Ierse Vrijstaat hield stand tot 1937. De laatste gouverneur-generaal trad af in 1936. De Presidential Commission was hoofd van de staat totdat de eerste president werd geïnstalleerd. In 1937 ontstaat de Constitutie van Ierland en wordt het land onafhankelijk, echter zonder Noord Ierland dat bij Groot-Brittannië blijft horen.
1922-1928 Timothy Michael Healy (Tadhg Mícheál Ó hEaluithe), geboren op 17 mei 1855 te Bantry en overleden op 26 maart 1931 te Dublin. Gouverneur-Generaal:
06-12-1922 - 31-01-1928
1928-1932 James McNeill (Séamas Mac Néill), geboren op 27 maart 1869 te Glenarm? en overleden op 12 december 1938 te London, Engeland. Gouverneur-Generaal:
01-02-1928 - 01-11-1932
1932-1936 vacant 01-11-1932 - 27-11-1932
1932-1936 Donald Buckley (Domhnall Ua Buachalla), geboren op 5 februari 1866 te Maynooth en overleden op 30 oktober 1963 te Dublin. Gouverneur-Generaal:
27-11-1932 - 11-12-1936
  Francis Patrick Fahy (Prionsias Pádraig Ó Fathaigh), geboren op 23 mei 1879 te Kilchreest en overleden op 14 juli 1953 te Dublin.

FF
Interim Gouverneur-Generaal:
12-12-1936 - 29-12-1937
1936-1937 Edward George 'Éamon' de Valera (Éamonn Seoirse de Bhailéara), geboren op 14 oktober 1882 te New York en overleden op 29 augustus 1975 te Dublin.

FF
Interim Gouverneur-Generaal:
12-12-1936 - 29-12-1937
Timothy Sullivan (Tadhg Ó Súilleabháin), geboren in 1874 te Dublin en overleden in 1949.

partijloos
Lid van de Presidentiële Commissie:
29-12-1937 - 25-06-1938
1937-1938 Francis Patrick Fahy (Prionsias Pádraig Ó Fathaigh), geboren op 23 mei 1879 te Kilchreest en overleden op 14 juli 1953 te Dublin.

FF
Lid van de Presidentiële Commissie:
29-12-1937 - 25-06-1938
Conor Alexander Maguire (Conaire Alsandar Mac Uidhir), geboren op 16 december 1889 te Castlebar of Cong en overleden op 26 september 1971 te Dublin.

partijloos
Lid van de Presidentiële Commissie:
29-12-1937 - 25-06-1938
1938-1945 Douglas Hyde (Dubhghlas de hÍde), geboren op 17 januari 1860 te Castlerea en overleden op 12 juli 1949 te Dublin.

FF
President:
25-06-1938 - 24-06-1945
1945-1959 Seán Thomas O'Kelly (Seán Tomás Ó Ceallaigh), geboren op 25 augustus 1882 te Dublin en overleden op 23 november 1966 te Dublin. President:
25-06-1945 - 24-06-1959
1959-1973 Edward George 'Éamon' de Valera (Éamonn Seoirse de Bhailéara), geboren op 14 oktober 1882 te New York en overleden op 29 augustus 1975 te Dublin.

FF
President:
25-06-1959 - 24-06-1973
1973-1974 Erskine Hamilton Childers, geboren op 11 december 1905 te Londen, Engeland en overleden op 17 november 1974 te Dublin.

FF
President:
25-06-1973 - 17-11-1974
Sean Treacy (Seán Ó Treasaigh), geboren op 23 september 1923 te Clonmel en overleden op 23 maart 2018 te Clonmel.

LP
Lid van de Presidentiële Commissie:
17-12-1974 - 18-12-1974
1974 James Clement Ignatius Dooge (Séamus Ó Dubhthaigh), geboren op 1 juli 1922 te Birkenhead, Engeland en overleden op 20 augustus 2010 te Monkstown.

FG
Lid van de Presidentiële Commissie:
17-12-1974 - 18-12-1974
Thomas Francis O'Higgins (Tomás Prionsias Ó hUiginn), geboren op 23 juli 1916 te Cork en overleden op 25 februari 2003 te Dublin.

partijloos
Lid van de Presidentiële Commissie:
17-12-1974 - 18-12-1974
1974-1976 Carroll O'Daly (Cearbhall Ó Dálaigh), geboren op 12 februari 1911 te Bray en overleden op 21 maart 1978 te Dublin.

FF
President:
19-12-1974 - 22-10-1976
Sean Treacy (Seán Ó Treasaigh), geboren op 23 september 1923 te Clonmel en overleden op 23 maart 2018 te Clonmel.

LP
Lid van de Presidentiële Commissie:
22-10-1976 - 02-12-1976
1976 James Clement Ignatius Dooge (Séamus Ó Dubhthaigh), geboren op 1 juli 1922 te Birkenhead, Engeland en overleden op 20 augustus 2010 te Monkstown.

FG
Lid van de Presidentiële Commissie:
22-10-1976 - 02-12-1976
Thomas Francis O'Higgins (Tomás Prionsias Ó hUiginn), geboren op 23 juli 1916 te Cork en overleden op 25 februari 2003 te Dublin.

partijloos
Lid van de Presidentiële Commissie:
22-10-1976 - 02-12-1976
1976-1990 Patrick John Hillery (Pádraig Seán Ó hIrighile), geboren op 2 mei 1923 te Spanish Point, Miltown Malbay en overleden op 12 april 2008 te Dublin.

FF
President:
03-12-1976 - 02-12-1990
1990-1997 Mary Therese Winifred Robinson (Máire Treasa Úna Mhic Róibín), geb. Bourke(de Burca), geboren op 21 mei 1944 te Ballina.

LP, later partijloos
President:
03-12-1990 - 12-09-1997
Liam Hamilton, geboren op 8 september 1928 te Mitchelstown en overleden op 29 november 2000 te Donnybrook.

Partijloos
Lid van de Presidentiële Commissie:
12-09-1997 - 10-11-1997
Séamus Pattison, geboren op 19 april 1936 te Kilkenny en overleden op 4 februari 2018 te Kilkenny.

LP
Lid van de Presidentiële Commissie:
12-09-1997 - 10-11-1997
1997 Liam Thomas Cosgrave (Liam Tomás Mac Cosgair), geboren op 13 april 1920 te Templeogue en overleden op 4 oktober 2017 te Dún Laoghaire.

FG
Lid van de Presidentiële Commissie:
12-09-1997 - 17-09-1997
Brian Mullooly (Brian Ó Maoluala), geboren op 31 februari 1935 te Strokestown.

FF
Lid van de Presidentiële Commissie:
17-09-1997 - 10-11-1997
1997-2011 Mary Patricia McAleese (Máire Pádraigín Mhic Ghiolla Íosa), geb. Leneghan(Ní Lionnacháin), geboren op 27 juni 1951 te Belfast.

FF
President:
11-11-1997 - 11-11-2011
2011- ? Michael Daniel Higgins (Mícheál Dónal Ó hUigínn), geboren op 18 april 1941 te Limerick.

LP
President:
11-11-2011 - heden