Ethiopië
Addis Abeba

Federale Democratische Republiek Ethiopië
ETH
locatie
regeringsleiders bestuurlijke indeling kaart

HISTORISCH RIJK
KONINKRIJK ETHIOPIË: 1117
KEIZERRIJK ETHIOPIË: 1268
ITALIAANS OOST AFRIKA: 9 MEI 1936
KEIZERRIJK ETHIOPIË: 5 MEI 1941
VOORLOPIGE MILITAIRE REGERING VAN SOCIALISTISCH ETHIOPIË: 21 MAART 1975
DEMOCRATISCHE VOLKSREPUBLIEK ETHIOPIË: 22 FEBRUARI 1987
OVERGANGSREGERING ETHIOPIË: 28 MEI 1991
FEDERALE DEMOCRATISCHE REPUBLIEK ETHIOPIË: 21 AUGUSTUS 1995
1881 - 06-10-1897

06-10-1897 - 1914

1914 - 09-05-1936

05-05-1941 - 21-03-1974

21-03-1974 - 12-09-1975

12-09-1975 - 12-09-1987 (officieel)

12-09-1975 - 12-09-1987 (staatsvlag)

12-09-1987 - 28-05-1991

28-05-1991 - 06-02-1996 (officieel)

28-05-1992 - 06-02-1996 (staatsvlag)

06-02-1996 - 31-10-1996

31-10-1996 - heden

ga direct naar:     1980     1990     2000     2010
jaartallen afbeelding na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

Na de Italiaanse bezetting van 1936 tot 1941 kwam keizer Haile Selassi terug uit ballingschap in Engeland. In 1975 werd het land een republiek onder communistisch militair bewind tot 1987, toen de democratische volksrepubliek werd uitgeroepen. In 1991 wordt Ethiopië een federale republiek en scheidt Eritrea zich na dertig jaar oorlog af van Ethiopië. Het staatshoofd wordt een president. Intussen was de zoon van Haile Selassi in ballingschap tot keizer uitgeroepen en bleef dit tot zijn dood in 1997:
1941-1974 Haile Selassi I, geboren Tafari Makonnen, later Ras Tafari Makonnen, geboren op 23 juli 1892 te Ejersa Goro en overleden op 27 augustus 1975 te Addis Abeba. Keizer:
05-05-1941 - 12-09-1974
  Mengistu Neway, geboren in 1919 en opgehangen op 30 maart 1961 te Addis Abeba.

Militair
Rebellerend Couppleger:
13-12-1960 - 15-12-1960
1960 Germame Neway, geboren in 1924 en zelfmoord gepleegd op 23 december 1960.

Partijloos
Rebellerend Couppleger:
13-12-1960 - 15-12-1960
1974-1997 Amha Selassi I, geboren Asfaw Wossen Taffari, geboren 27 juli 1916 te Harrar en overleden opp 17 februari 1997 te McLean, VA, USA. Koning (treedt niet in functie):
12-09-1974 - 21-03-1975
Kroonprins in ballingschap:
12-08-1975 - 08-04-1989
Keizer in ballingschap:
08-04-1989 - 17-02-1997
       
1974 Aman Mikael Andom, geboren op 21 juni 1924 te Tzazega, Eritrea en overleden op 23 november 1974 te Addis Abeba.

Militair
Voorzitter Voorlopige Militaire Raad van Bestuur:
12-09-1974 - 17-11-1974
1974 Mengistu Haile Mariam, geboren op 21 mei 1937 te Walayta.

Militair, later EWP
Voorzitter Voorlopige Militaire Raad van Bestuur:
17-11-1974 - 28-11-1974
1974-1977 Tafari Benti, geboren in oktober 1921 bij Addis Abeba en overleden op 3 februari 1977 te Addis Abeba.

Militair
Voorzitter Voorlopige Militaire Raad van Bestuur:
28-11-1974 - 03-02-1977
1977-1991 Mengistu Haile Mariam, geboren op 21 mei 1937 te Walayta.

Militair, later EWP
Interim Voorzitter Voorlopige Militaire Raad van Bestuur:
03-02-1977 - 11-02-1977
Voorzitter Voorlopige Militaire Raad van Bestuur:
11-02-1977 - 10-09-1987
President:
10-09-1987 - 21-05-1991
1991 Tesfaye Gebre Kidan Geletu, geboren circa 1935 te Shewa en overleden op 2 juni 2004 te Addis Abeba.

EWP
Interim President:
21-05-1991 - 27-05-1991
1991-1995 Meles Zenawi Asres, geboren Legesse Zenawi Asres, geboren 8 mei 1955 te Adwa en overleden op 20 augustus 2012 te Brussel, België.

TPLF/EPRDF
Voorzitter van de Hoogste Raad van de EPRDF, de Staatsautoriteit uitvoerend:
27-05-1991 - 23-07-1991
President van de Overgangsregering:
23-07-1991 - 21-08-1995
1995-2001 Negasso Gidada Solon, geboren op 8 september 1943 te Dembidolo en overleden op 27 april 2019 te Frankfurt, Duitsland.

OPDO/EPRDF
President:
21-08-1995 - 08-10-2001
2001-2013 Girma Wolde-Giorgis Lucha, geboren op 8 december 1924 te Addis Abeba en overleden op 15 december 2018 te Addis Abeba.

Onafhankelijk/EPRDF
President:
08-10-2001 - 07-10-2013
2013-2018 Mulatu Teshome Wirtu, geboren in 1955 of 1956 te Arjo.

OPDO/EPRDF
President:
07-10-2013 - 25-10-2018
2018- ? Sahle-Work Zewde, geboren op 21 februari 1950 te Addis Abeba.

Onafhankelijk
President:
25-10-2018 - heden