Estland
Tallinn

Republiek Estland
EST
locatie
staatshoofden
bestuurlijke indeling kaart

regeringsleiders
 
ga direct naar:     1920     1930     1940 Duitse overheersing     Sovjet regeringsleiders
Ballingschap     Onafhankelijkheid 1990     2000     2010     2020
jaartallen afbeelding na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

Enkele maanden voor de onafhankelijkheid van 1918 werd Jaan Raamot aangesteld als eerste regeringsleider.
1917 Jaan Raamot, geboren op 9 augustus 1873 te Vigala en overleden op 5 januari 1927 te Jäneda, oud 53 jaar.

EML
Voorzitter van de Provinciale Regering:
04-08-1917 - 25-10-1917
1917 Konstantin Päts, geboren op 23 februari 1874 te Tahkuranna en overleden op 18 januari 1956 te Burashevo, Rusland, oud 81 jaar.

EML
Voorzitter van de Provinciale Regering:
25-10-1917 - 09-11-1917
1917-1918 Onbekende leider Voorzitter van de Provinciale Regering:
09-11-1917 - 24-02-1918
1918 Konstantin Päts, geboren op 23 februari 1874 te Tahkuranna en overleden op 18 januari 1956 te Burashevo, Rusland, oud 81 jaar.

EML
Voorzitter van de Voorlopige Estse Regering:
24-02-1918 - 25-02-1918
       
1918 Franz Adolf, Freiherr von Seckendorff, geboren op 17 maart 1857 te Debschwitz, Duitsland en overleden op 8 mei 1941 te Waldsieversdorf, Duitsland, oud 84 jaar.

Militair
Duits Militair Gouverneur:
25-02-1918 - 11-11-1918
       
1918-1919 Konstantin Päts, geboren op 23 februari 1874 te Tahkuranna en overleden op 18 januari 1956 te Burashevo, Rusland, oud 81 jaar.

EML
Voorzitter van de Voorlopige Estse Regering:
11-11-1918 - 12-11-1918
Minister President van de Voorlopige Estse Regering:
12-11-1918 - 08-05-1919
1918 Jaan Poska, geboren op 24 januari 1866 te Laiusevälja en overleden op 7 maart 1920 te Tallinn, oud 54 jaar.

EDE
Interim Voorzitter van de Voorlopige Estse Regering voor Päts:
11-11-1918 - 12-11-1918
Interim Minister President van de Voorlopige Estse Regering voor Päts:
12-11-1918 - 20-11-1918
1919 Jaan Anvelt, geboren op 18 april 1884 te Oorgu en overleden op 11 december 1937 te Moskou, Rusland, oud 53 jaar.

RSDRP-B
Rebellerend Voorzitter van de Raad van de Estse Arbeiders Commune:
29-11-1918 - 01-02-1919
1919 Otto August Strandman, geboren op 30 november 1875 te Vandu en overleden op 5 februari 1941 te Kadrina, oud 65 jaar.

ETE
Minister President van de Voorlopige Estse Regering:
08-05-1919 - 18-11-1919
1919-1920 Jaan Tõnisson, geboren op 22 december 1868 te Viiratsi en overleden waarschijnlijk in juli 1941, oud 72 jaar.

ER
Minister-President:
18-11-1919 - 28-07-1920
1920 Ado Birk, geboren op 14 november 1884 te Mõnnaste en overleden op 2 februari 1942 te Sosva, Rusland, oud 57 jaar.

EDE
Minister-President:
28-07-1920 - 30-07-1920
1920 Jaan Tõnisson, geboren op 22 december 1868 te Viiratsi en overleden waarschijnlijk in juli 1941, oud 72 jaar.

ER
Staatsoudste:
30-07-1920 - 26-10-1920
1920 Ants Piip, geboren op 28 februari 1884 te Tuhalaane en overleden op 1 oktober 1942 te Nyrobsky kamp, Rusland, oud 58 jaar.

ETE
Minister-President:
26-10-1920 - 21-09-1920
Minister-President (tevens Staatsoudste):
1921-1922 Konstantin Päts, geboren op 23 februari 1874 te Tahkuranna en overleden op 18 januari 1956 te Burashevo, Rusland, oud 81 jaar.

PK
Minister-President (tevens Staatsoudste):
25-01-1921 - 21-11-1922
1922-1923 Juhan Kukk, geboren op 13 april 1885 te Keru en overleden op 4 december 1942 te Kargopol, Rusland, oud 57 jaar.

ETE
Minister-President (tevens Staatsoudste):
21-11-1922 - 02-08-1923
1923-1924 Konstantin Päts, geboren op 23 februari 1874 te Tahkuranna en overleden op 18 januari 1956 te Burashevo, Rusland, oud 81 jaar.

PK
Minister-President (tevens Staatsoudste):
02-08-1923 - 26-03-1924
1924 Friedrich Karl Akel, geboren op 5 september 1871 te Kaubi en overleden op 3 juli 1941 te Tallinn, oud 69 jaar.

KRE
Minister-President (tevens Staatsoudste):
26-03-1924 - 16-12-1924
1924-1925 Jüri Jaakson, geboren op 16 januari 1870 te Karula en overleden op 20 april 1942 te Sosva, Rusland, oud 72 jaar.

ER
Minister-President (tevens Staatsoudste):
16-12-1924 - 15-12-1925
1925-1927 Jaan Teemant, geboren op 24 september 1872 te Paatsalu en waarschijnlijk overleden op 24 juli 1941 te Tallinn, oud 68 jaar.

PK
Minister-President (tevens Staatsoudste):
15-12-1925 - 09-12-1927
1927-1928 Jaan Tõnisson, geboren op 22 december 1868 te Viiratsi en overleden waarschijnlijk in juli 1941, oud 72 jaar.

ER
Minister-President (tevens Staatsoudste):
09-12-1927 - 04-12-1928
1928-1929 August Rei, geboren op 22 maart 1886 te Kurla overleden op 29 maart 1963 te Stockholm, Zweden, oud 77 jaar.

ESTP
Minister-President (tevens Staatsoudste):
04-12-1928 - 09-07-1929
1929-1931 Otto August Strandman, geboren op 30 november 1875 te Virumaa en overleden op 5 februari 1941 te Kadrina, oud 65 jaar.

ETE
Minister-President (tevens Staatsoudste):
09-07-1929 - 12-2-1931
1931-1932 Konstantin Päts, geboren op 23 februari 1874 te Tahkuranna en overleden op 18 januari 1956 te Burashevo, Rusland, oud 81 jaar.

EML
Minister-President (tevens Staatsoudste):
12-02-1931 - 19-02-1932
1932 Jaan Teemant, geboren op 24 september 1872 te Paatsalu en waarschijnlijk overleden op 24 juli 1941 te Tallinn, oud 68 jaar.

PK
Minister-President (tevens Staatsoudste):
19-02-1932 - 19-07-1932
1932 Kaarel August Eenpalu, geboren Karl August Einbund, geboren op 28 mei 1888 te Vesneri en overleden op 27 januari 1942 te Kirov, Rusland, oud 53 jaar.

UPE
Minister-President (tevens Staatsoudste):
19-07-1932 - 07-11-1932
1932-1933 Konstantin Päts, geboren op 23 februari 1874 te Tahkuranna en overleden op 18 januari 1956 te Burashevo, Rusland, oud 81 jaar.

EML
Minister-President (tevens Staatsoudste):
07-11-1932 - 18-05-1933
1933 Jaan Tõnisson, geboren op 22 december 1868 te Viiratsi en overleden waarschijnlijk in juli 1941, oud 72 jaar.

RKE
Minister-President (tevens Staatsoudste):
18-05-1933 - 21-10-1933
1933-1938 Konstantin Päts, geboren op 23 februari 1874 te Tahkuranna en overleden op 18 januari 1956 te Burashevo, Rusland, oud 81 jaar.

Partijloos
Minister-President (tevens Staatsoudste):
21-10-1933 - 24-01-1934
Minister-President:
24-01-1934 - 03-09-1937
Minister-President (tevens Staatsoudste):
03-09-1937 - 21-04-1938
1938-1939 Kaarel August Eenpalu, geboren Karl August Einbund, geboren op 28 mei 1888 te Vesneri en overleden op 27 januari 1942 te Kirov, Rusland, oud 53 jaar.

Partijloos
Interim Minister-President:
21-04-1938 - 08-05-1938
Minister-President:
08-05-1938 - 12-10-1939
1939-1940 Jüri Uluots, geboren op 13 januari 1890 te Kirbla en overleden op 9 januari 1945 te Stockholm, Zweden, oud 54 jaar.

Partijloos
Minister-President:
12-10-1939 - 21-06-1940
1940 Johannes Vares Barbarus, geboren op 12 januari 1890 te Kiisa en overleden op 29 november 1946 te Tallinn, oud 56 jaar.

EKP
Minister-President:
21-6-1940 - 25-08-1940

Tijdens de Duitse overheersing leidde Hjalmar Mäe van 1941-44 de regering als leider van de Estse zelfbestuur. IN 1944 volgde de vier dagen van de restauratie van de republiek met Uluots aan het roer, vertegenwoordigd door Tief. Na Tief volgens de regeringsleiders tijdens het Sovjet bestuur.
1941-1944 Hjalmar-Johannes Mäe, geboren op 24 oktober 1901 te Tuhala en overleden op 10 april 1978 te Graz, Oostenrijk, oud 76 jaar.

Partijloos
Leider van het Estse Zelfbestuur:
05-12-1941 - 17-09-1944
       
1944 Jüri Uluots, geboren op 13 januari 1890 te Kirbla en overleden op 9 januari 1945 te Stockholm, Zweden, oud 54 jaar.

Partijloos
Minister-President (ontvlucht Estland op 20 september):
18-09-1944 - 22-09-1944
1944 Otto Tief, geboren op 14 augustus 1889 te Rapla en overleden op 5 maart 1976 te Ahja, oud 86 jaar.

Partijloos
Interim Minister-President voor Uluots:
18-09-1944 - 22-09-1944
       
1940-1941 Johannes Lauristin, geboren op 29 oktober 1899 te Tallinn en overleden op 28 augustus 1941 in de Oostzee bij Finland, oud 41 jaar.

EKP-B
Voorzitter van de Raad van Volkscommisarissen:
25-08-1940 - 28-08-1941
1941-1944 Oskar Sepre, geboren op 20 mei 1900 te Kabala en overleden op 23 november 1965 te Tallinn, oud 65 jaar.

EKP-B
Voorzitter van de Raad van Volkscommisarissen:
28-08-1941 - 26-09-1944
1944-1951 Arnold Veimer, geboren op 20 juni 1903 te Nehatu en overleden op 3 maart 1977 te Tallinn, oud 73 jaar.

EKP-B
Voorzitter van de Raad van Volkscommisarissen:
26-09-1944 - 25-03-1946
Voorzitter van de Ministerraad:
25-03-1946 - 29-03-1951
1951-1961 Aleksei Müürisepp, geboren op 17 juli 1902 Välta en overleden op 7 oktober 1970 te Tartu, oud 68 jaar.

EKP
Voorzitter van de Ministerraad:
29-03-1951 - 12-10-1961
1961-1984 Valter Klauson, geboren op 20 december 1913 te Tolmachyovo, Rusland en overleden op 5 december 1988 te Moskou, Rusland, oud 74 jaar.

EKP-B, sinds 1952 EKP
Voorzitter van de Ministerraad:
12-06-1961 - 18-01-1984
1988-1990 Indrek Toome, geboren op 19 september 1943 te Tallinn, oud jaar.

EKP
Voorzitter van de Ministerraad:
16-11-1988 - 25-12-1989
Voorzitter van de Regering (Premier):
25-12-1989 - 03-04-1990

De regeringsleiders in ballingschap.
1940-1942 August Jürima, geboren op 23 augustus 1887 te Vaimastvere en overleden op 15 juni 1942 te Kirov oblast, Rusland, oud 54 jaar.

PK
Interim Premier in ballingschap (Sovjet gevangene vanaf 30 juli 1944):
21-06-1940 - 15-06-1942
1942 Ants Piip, geboren op 28 februari 1884 te Tuhalaane en overleden op 1 oktober 1942 te Nyrobsky kamp, Rusland, oud 58 jaar.

ETE
Waarnemend Interim Premier in ballingschap (Sovjet gevangene):
15-06-1942 - 01-10-1942
1942-1944 Paul Nikolai Kogerman, geboren op 5 december 1891 te Tallinn en overleden op 27 juli 1951 te Tallinn, oud 59 jaar.

Partijloos
Waarnemend Interim Premier in ballingschap (Sovjet gevangene):
01-10-1942 - 21-04-1944
1944 Alfred Maurer, geboren op 2 december 1888 Tallinn en overleden op 20 september 1954 te Stockholm, Zweden, oud 65 jaar.

Partijloos
Interim Premier in ballingschap:
21-04-1944 - 18-09-1944
1944-1953 Otto Tief, geboren op 14 augustus 1889 te Rapla en overleden op 5 maart 1976 te Ahja, oud 86 jaar.

Partijloos
Interim Premier in ballingschap (Sovjet gevangene vanaf 10 oktober 1944):
18-09-1944 - 22-09-1944
1953-1960 Johannes Sikkar, geboren op 15 oktober 1897 te Kõnnu en overleden op 22 augustus 1960 te Stockholm, Zweden, oud 62 jaar. Interim Premier in ballingschap:
08-10-1992 - 28-11-2003
1953-1978 Johan Holberg, geboren op 20 februari 1893 te Sauga en overleden op 10 april 1978 te Chicago, IL, Verenigde Staten, oud 85 jaar.

PK
 Interim Premier in ballingschap in dissidentie:
03-03-1953 - 08-08-1978
1960-1962 Tönis Kint, geboren op 17 augustus 1896 te Taevere en overleden op 5 januari 1991 te Örnsköldsvik, oud 94 jaar.

EKL
Interim Premier in ballingschap:
22-08-1960 - 01-01-1962
1962-1963 Aleksander Warma, geboren op 22 juni 1890 te Kõnnu Parish en overleden op 23 december 1970 te Stockholm, Zweden, oud 55 jaar.

Partijloos
Interim Premier in ballingschap:
01-01-1962 - 29-03-1963
1963-1970 Tönis Kint, geboren op 17 augustus 1896 te Taevere en overleden op 5 januari 1991 te Örnsköldsvik, oud 94 jaar.

EKL
Waarnemend Interim Premier in ballingschap:
29-03-1963 - 02-04-1963
Interim Premier in ballingschap:
02-04-1963 - 23-12-1970
1970-1971 August Koern, geboren op 27 april 1900 te Uue-Võidu en overleden op 11 januari 1989 te Kopenhagen, Denemarken, oud 88 jaar.

Partijloos
Interim Premier in ballingschap:
23-12-1970 - 08-05-1971
1971-1990 Heinrich Mark, geboren op 1 oktober 1911 te Kõlleste en overleden op 2 augustus 2004 te Stockholm, Zweden, oud 92 jaar.

Partijloos
Interim Premier in ballingschap:
08-05-1971 - 01-03-1990
1990-1992 Enno Penno, geboren op 22 april 1930 te Tallinn en overleden op 16 november 2016 te Stockholm, Zweden, oud 86 jaar.

EDU
Interim Premier in ballingschap:
01-03-1990 - 07-10-1992
1992-2003 Kalev Ots, geboren op 11 januari 1949 te Valma, oud jaar.

EKKE
Interim Premier in ballingschap (niet internationaal erkend):
15-09-1992 - 28-11-2003
2003 Hando Kruuv, geboren op 13 mei 1937 te Tartu, oud jaar.

PK
Interim Premier in ballingschap (niet internationaal erkend):
15-09-1992 - 28-11-2003
2003- ? Ahti Mänd, geboren op 11 februari 1958 te Tallinn, oud jaar.

EKKE
Interim Premier in ballingschap (niet internationaal erkend):
15-09-1992 - 28-11-2003

De regeringsleiders na de val van de Sovjet Unie:
1990-1992 Edgar Savisaar, geboren op 31 mei 1950 te Harku, oud jaar.

ERR
Voorzitter van de Regering (premier):
03-04-1990 - 30-01-1992
1992 Jaak Leimann, geboren op 1 maart 1941 te Võrus, oud jaar.

Partijloos
Interim Voorzitter van de Regering (premier) voor Savisaar:
23-01-1992 - 30-01-1992
1992 Tiit Vähi, geboren op 10 januari 1947 te Valga, oud jaar.

Partijloos
Voorzitter van de Regering (premier):
30-01-1992 - 22-10-1992
1992-1994 Mart Laar, geboren op 22 april 1960 te Viljandi, oud jaar.

RKI
Premier:
22-10-1992 - 08-11-1994
1994-1995 Andres Tarand, geboren op 11 januari 1940 te Tallinn, oud jaar.

Partijloos
Premier:
08-11-1994 - 07-04-1995
1995-1997 Tiit Vähi, geboren op 10 januari 1947 te Valga, oud jaar.

EK
Premier:
07-04-1995 - 17-03-1997
1997-1999 Mart Siimann, geboren op 21 september 1946 te Kilingi-Nõmme, oud jaar.
EK
Premier:
17-03-1997 - 25-03-1999
1999-2002 Mart Laar, geboren op 22 april 1960 te Viljandi, oud jaar.

EI
Premier:
25-03-1999 - 28-01-2002
2002-2003 Siim Kallas, geboren op 2 oktober 1948 te Tallinn, oud jaar.

ERK
Premier:
28-01-2002 - 10-04-2003
2003-2005 Juhan Parts, geboren op 27 augustus 1966 te Tallinn, oud jaar.

ERP
Premier:
10-04-2003 - 13-04-2005
2005-2014 Andrus Ansip, geboren op 1 oktober 1956 te Tartu, oud jaar.

ERK
Premier:
13-04-2005 - 26-03-2014
2014-2016 Taavi Rõivas, geboren op 26 september 1979 te Tallinn, oud jaar.

ERK
Premier:
26-03-2014 - 23-11-2016
2016-2021 Toomas Hendrik Ilves, geborenop 26 december 1953 te Stockholm, Zweden, oud jaar.

EKE
Premier:
23-11-2016 - 26-01-2021
2016- ? Kaja Kallas, geboren op 18 juni 1977 te Tallinn, oud jaar.

ERKE
Premier:
26-01-2021 - heden