Cuba
Havana

Republiek Cuba
CUB
locatie
vicepresidenten
regeringsleiders
bestuurlijke indeling kaart

ONAFHANKELIJKE REPUBLIEK CUBA UITGEROEPEN TEGEN SPANJE: 10 OKTOBER 1868
CUBA OVERGEDRAGEN AAN VERENIGDE STATEN DOOR SPANJE: 1 JANUARI 1899
REPUBLIEK CUBA (PROTECTORAAT V.S.): 20 MEI 1902 - HEDEN
OVERHEERSING VERENIGDE STATEN: 28 SEPTEMBER 1906 - 31 MAART 1909
 
     
1-10-10-1868 - 1878
Céspedes Rebellenvlag 
1878 - ±1899
Onofficiële Autonomistenvlag 
10-04-1869 - 01-01-1899  01-01-1899 - 20-05-1902 
   
20-05-1902 - 28-09-1906  28-09-1906 - 03-07-1908  04-07-1908 - 31-03-1909  31-03-1909 heden 
ga direct naar:     1880     1890     1900     1910     1920     1930     1940     1950     1960     1970     1980     1990     2000     2010
jaartallen afbeelding na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

Ondanks dat Cuba nog onder Spaans bewind stond riep Céspedes in 1868 de onafhankelijkheid uit. Het werd door Spanje niet erkend en twee keer werd de Spaanse overheersing heringevoerd (1878 en 1878-1895) Op 1 januari 1899 werd het overgedragen aan de Verenigde Staten, terwijl de Cubaanse staatshoofden nog tot juni in functie bleven. De Gouverneurs namens de V.S. staan aan het einde van deze sectie (blauw). Magoon verliet Cuba al twee maanden voor het einde van de overheersing van de V.S.
1868-1873 Carlos Manuel Perfecto del Carmen de Céspedes del Castillo, geboren op 18 april 1819 te Bayamo en overleden op 27 februari 1874 te Sierra Maestra.

Militair, sinds 1869 partijloos
Generaal van het Bevrijdingsleger van Cuba en Leider van de Voorlopige Regering:
10-10-1868 - 12-04-1869
President:
12-04-1869 - 27-10-1873
1873-1875 Salvador Cisneros Betancourt, markies van Santa Lucía, geboren op 10 februari 1828 te Camagüey en overleden op 28 februari 1914 te Havana.

PC

Interim President:
27-10-1873 - 01-07-1875
1875-1876 Juan Bautista Spotorno Georovich, geboren op 13 september 1832 te Trinidad, Cuba en overleden op 29 oktober 1917 te Trinidad, Cuba.

PL
Interim President:
01-07-1875 - 29-03-1876
1876-1877 Tomás Duque de Estrada Palma, geboren op 9 juli 1832 te Bayamo en overleden op 4 november 1908 te Santiago de Cuba.

PL
President:
29-03-1876 - 19-10-1877
1877 Francisco Javier de Jesús de Céspedes del Castillo, geboren op 23 december 1821 te Bayamo en overleden op 27 juli 1903 te Niquero.

PC
Interim President:
19-10-1877 - 13-12-1877
1877-1878 Vicente García González, geboren op 23 januari 1833 te Las Tunas en overleden op 4 maart 1886 te Río Chico, Venezuela.

PC
President:
13-12-1877 - 10-02-1878
1878   Spaanse overheersing heringevoerd. 10-02-1878 - 16-03-1878
1878 Manuel Jesús Calvar Odoardo, geboren op 25 december 1837 te Manzanillo en overleden op 20 december 1895 te Key West, FL, V.S.

PC
President van de Voorlopige Regering:
16-03-1878 - 28-05-1878
1878-1895   Spaanse overheersing heringevoerd. 28-05-1878 - 18-09-1895
1895-1897 Salvador Cisneros Betancourt, markies van Santa Lucía, geboren op 10 februari 1828 te Camagüey en overleden op 28 februari 1914 te Havana.

PRC

President van de Regeringsraad:
18-09-1895 - 30-10-1897
1897-1898 Bartolomé de Jesús Masó Márquez, geboren op 21 december 1830 te Yara en overleden op 14 juni 1907 te Manzanillo.

PRC
President:
30-10-1897 - 07-11-1898
1898 Domingo Méndez Capote, geboren op 12 mei 1863 te Cárdenas en overleden op 16 juni 1934 te Havana.

PRC
President van de Vergadering van Afgevaardigden van de Cubaanse Revolutie:
07-11-1898 - 10-11-1898
1898-1899 Rafael María de la Caridad Benito Portuondo Tamayo, geboren op 21 maart 1867 te Santiago de Cuba en vermoord op 15 juli 1908 te Mayarí of Santiago de Cuba.

Militair
President van de Uitvoerende Raad van de Vergadering van Afgevaardigden van de Cubaanse Revolutie:
10-11-1898 - 04-04-1899
1899 José Lacret Morlot, geboren op 20 oktober 1850 te Santiago de Cuba en overleden op 24 december 1904 te Havana.

PRC
President:
04-04-1899 - 30-06-1899
       
1899 John Rutter Brooke, geboren op 21 juli 1838 te Portsdown, PA, V.S. en overleden op 5 september 1926 te Philadelphia, PA, V.S.

Militair
Gouverneur namens de V.S.:
01-01-1899 - 23-12-1899
1899-1902 Leonard Wood, geboren op 9 oktober 1860 Winchester, NH, V.S. en overleden op 7 augustus 1927 te Boston, MA, V.S.

Militair
Gouverneur namens de V.S.:
23-12-1899 - 20-05-1902

In 1902 wordt de onafhankelijkheid van de Verenigde Staten een feit. Maar vier jaar later wordt er alweer een voorlopig gouverneur aangesteld door de V.S (blauw). In 1909 gaat de macht weer naar de Cubaanse president (Gómez).
1902-1906 Tomás Duque de Estrada Palma, geboren op 9 juli 1832 te Bayamo en overleden op 4 november 1908 te Santiago de Cuba.

Partijloos, PM
President:
20-05-1902 - 28-09-1906
       
1906 William Howard Taft, geboren op 15 september 1857 te Cincinnati, OH, V.S. en overleden op 8 maart 1930 te Washington, DC, V.S.

Partijloos
Voorlopig Gouverneur namens de V.S.:
28-09-1906 - 13-10-1906
1906-1909 Charles Edward Magoon, geboren op 5 december 1861 te Owatonna, MN, V.S. en overleden op 14 januari 1920 te Washington, DC, V.S.

Partijloos
Voorlopig Gouverneur namens de V.S.:
13-10-1906 - 28-01-1909
       
1909-1913 José Miguel Gómez Gómez, geboren 6 juli 1858 te Sancti Spíritus en overleden op 13 juni 1921 te New York, NY, V.S.

PL
President:
28-01-1909 - 20-05-1913
1913-1921 Aurelio Mario Gabriel Francisco García Menocal Deop, geboren op 17 december 1866 te Jagüey Grande en overleden op 7 september 1941 te Santiago de Cuba.

PC
President:
20-05-1913 - 20-05-1921
1921-1925 Alfredo de Zayas Alfonso, geboren op 21 februari 1861 te Havana en overleden op 11 april 1934 te Havana.

PPC-LN
President:
20-05-1921 - 20-05-1925
1925-1933 Gerardo Machado Morales, geboren op 28 september 1871 te Camajuaní en overleden op 29 maart 1939 te Miami Beach, FL, V.S.

PL
President:
20-05-1925 - 24-08-1933
(verliet Cuba op 12-08-1933)
1933 Alberto Herrera Franchi, geboren op 1 september 1874 te San Antonio de las Vueltas en overleden op 18 maart 1954 te Havana.

Militair
Voorlopig Interim President voor Machado:
12-08-1933 - 13-08-1933
1933 Carlos Manuel de Céspedes Quesada, geboren op 12 augustus 1871 te New York, NY, V.S. en overleden op 28 maart 1939 te Havana.

ABC
Interim President voor Machado:
13-08-1933 - 24-08-1933
Interim President:
24-08-1933 - 05-09-1933

Op 5 september 1933 werd een uitvoerende commissie van een voorlopige regering aangesteld. De facto leider werd echter Fulgencio Batista (blauw). Tot en met 1940 (Federico Laredo) fungeerden de marionetten van Batista als presidenten, waarna hijzelf president werd. Na Grau en Prío (1944-1952) greep Batista opnieuw de macht, totdat hij het land ontvluchtte op Nieuwjaarsdag 1959.
1933-1940 Rubén Fulgencio Batista Zaldívar, geboren op 16 januari 1901 te Banes en overleden op 6 augustus 1973 te Guadalmina, Spanje.

Militair, sinds 1939 CSD
De facto leider van Cuba:
05-09-1933 - 10-10-1940
Ramón Antolin Eulogio Grau San Martín, geboren op 13 september 1887 te La Palma en overleden op 28 juli 1969 te Havana.

PRC
Lid van de Uitvoerende Commissie van de Voorlopige Regering (Pentarchie):
05-09-1933 - 10-09-1933
Guillermo Francisco Leopoldo Portela Möller, geboren op 11 november 1886 te Havana en overleden in 1958 te Havana.

PL
Lid van de Uitvoerende Commissie van de Voorlopige Regering (Pentarchie):
05-09-1933 - 10-09-1933
1933 José Miguel Irisarri Gamio, geboren op 31 augustus 1895 te Las Villas en overleden in 1968.

PC
Lid van de Uitvoerende Commissie van de Voorlopige Regering (Pentarchie):
05-09-1933 - 10-09-1933
Sergio Carbó Morero, geboren in 1892 te Havana en overleden in 1971 te Miami, FL, V.S.

PPC-LN
Lid van de Uitvoerende Commissie van de Voorlopige Regering (Pentarchie):
05-09-1933 - 10-09-1933
Porfirio Franca Álvarez de la Campa, geboren in 1878 te Havana en overleden op 3 mei 1950 te Havana.

PL
Lid van de Uitvoerende Commissie van de Voorlopige Regering (Pentarchie):
05-09-1933 - 10-09-1933
1933-1934 Ramón Antolin Eulogio Grau San Martín, geboren op 13 september 1887 te La Palma en overleden op 28 juli 1969 te Havana.

PRC
President:
10-09-1933 - 15-01-1934
1934 Carlos Hevia de los Reyes Gavilán, geboren op 21 maart 1900 te Havana en overleden op 2 april 1964 te Lantana, FL, V.S.

PRC
Voorlopig President:
15-01-1934 - 18-01-1934
1934 Carlos Manuel Agustín Márquez Sterling Loret de Mola, geboren op 28 augustus 1872 te Lima, Peru en overleden op 9 december 1934 te Washington, DC, V.S.

Militair
Interim President:
18-01-1934 - 18-01-1934
(slechts enkele uren)
1934-1935 Carlos Mendieta Montefur, geboren op 4 november 1873 te San Antonio de las Vueltas en overleden in 1960 te Havana.

UN
Voorlopig President:
18-01-1934 - 11-12-1935
1935-1936 José Agripino Barnet Vinageras, geboren op 23 juni 1864 te Barcelona, Spanje en overleden in 1945 te Barcelona Spanje.

UN
Interim President:
11-12-1935 - 13-12-1935
Voorlopig President:
13-12-1935 - 20-05-1936
1936 Miguel Mariano Gómez Arias, geboren op 6 oktober 1889 te Sancti Spíritus en overleden op 26 oktober 1950 te Havana.

UN
President:
20-05-1936 - 24-12-1936
1936-1940 Federico Laredo Brú, geboren op 23 april 1875 te Remedios en overleden in juli 1946 te Havana.

UN
President:
24-12-1936 - 10-10-1940
1940-1944 Rubén Fulgencio Batista Zaldívar, geboren op 16 januari 1901 te Banes en overleden op 6 augustus 1973 te Guadalmina, Spanje.

CSD, 1948-1949 PLA, daarna PAU
President:
10-10-1940 - 10-10-1944
1944-1948 Ramón Antolin Eulogio Grau San Martín, geboren op 13 september 1887 te La Palma en overleden op 28 juli 1969 te Havana.

PRC-A
President:
10-10-1944 - 10-10-1948
1948-1952 Carlos Prío Socarrás, geboren op 14 juli 1903 te Bahia Honda en overleden op 5 april 1977 te Miami, FL, V.S.

PRC-A
President:
10-10-1948 - 10-03-1952
1952-1959 Rubén Fulgencio Batista Zaldívar, geboren op 16 januari 1901 te Banes en overleden op 6 augustus 1973 te Guadalmina, Spanje.

PAP
Hoofd der Staat:
10-03-1952 - 11-03-1952
Hoofd der Regering:
11-03-1952 - 04-04-1952
President:
04-04-1952 - 01-01-1959
1954-1955 Andrés Domingo Morales del Castillo, geboren op 4 september 1892 te Santiago de Cuba en overleden op 1 juni 1979 te Miami, FL, V.S.

Partijloos
Interim President voor Batista:
14-08-1954 - 24-02-1955

In 1959 werd Batista verdreven na de Cubaanse revolutie, geleid door Che Guevara en de gebroeders Castro. Tot 1961 lag de hoogste macht officieel nog bij de president. De feitelijke macht lag sinds de vlucht van Batista al bij Fidel Castro en hij werd zelf de Eerste Secretaris van de Communistische Partij in juli 1961, waarmee hij de facto leider werd van Cuba. De Eerste Secretarissen van de Communistische Partij volgen in blauw.
1959 Anselmo Alliegro Milá, geboren op 8 december 1899 te Yguajay en overleden op 15 juli 1961 te Miami, FL, V.S.

Partijloos
Interim President:
01-01-1959 - 01-01-1959
(trad niet in functie)
1959 Carlos Manuel Piedra Piedra, geboren in 1895 en overleden in augustus 1988 te Havana.

Partijloos
Interim President:
01-01-1959 - 02-01-1959
(trad niet in functie)
1959 Manuel Urrutia Lleó, geboren op 8 december 1901 te Yaguajay en overleden op 5 juli 1981 te New York, NY, V.S.

Partijloos
President:
02-01-1959 - 17-07-1959
1959-1976 Osvaldo Dorticós Torrado, geboren op 17 april 1919 te Cienfuegos en overleden op 23 juni 1983 te Havana.

ORI, sinds 1962 PURSC, sinds 1965 PCC
President:
18-07-1959 - 02-12-1976
1961-2011
1976-2008
Fidel Alejandro Castro Ruz, geboren op 13 augustus 1926 te Birán en overleden op 25 november 2016 te Havana.

PCC
Eerste Secretaris van de Geïntegreerde Revolutionaire Organisaties:
??-07-1961 - 26-03-1962
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Verenigde Partij voor de Socialistische Revolutie van Cuba:
26-03-1962 - 03-10-1965
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Communistische Partij van Cuba:
03-10-1965 - 19-04-2011
President van de Raad van State:
02-12-1976 - 24-02-2008
2006-2008
2008-2018
2011- ?
Raúl Modesto Castro Ruz, geboren op 3 juni 1931 te Bíran. Broer van zijn voorganger Fidel Castro.

PCC
Interim President van de Raad van State voor Fidel Castro:
31-07-2006 - 24-02-2008
President van de Raad van State:
24-02-2008 - 19-04-2018
Eerste Secretaris van het Centraal Comité van de Communistische Partij van Cuba:
19-04-2011 - heden
2018- ? Miguel Mario Díaz-Canel Bermúdez, geboren op 20 april 1960 te Placetas.

PCC
President van de Raad van State:
19-04-2018 - 10-10-2019
President:
10-10-2019 - heden