Armenië
Jerevan

Republiek Armenië
ARM
locatie
regeringsleiders
kaart


ONAFHANKELIJK: 28 MEI 1918
SOCIALISTISCHE SOVJET REPUBLIEK: 2 DECEMBER 1920
ONDERDEEL TRANSKAUKASSISCHE SOCIALISTISCHE FEDERALE SOVJET REPUBLIEK: 12 MAART 1922
SOCIALISTISCHE SOVJET REPUBLIEK: 5 DECEMBER 1936
REPUBLIEK VAN ARMENIË: 23 AUGUSTUS 1990
ONAFHANKELIJKHEID SOVJET UNIE: 21 SEPTEMBER 1991

 
   
22-04-1918 - 02-04-1921  02-02-1922 - 1927 21927 - 23-03-1937 23-03-1937 - 28-09-1940 
       
28-09-1940 - 17-12-1952  17-12-1952 - 24-08-1990 24-08-1990 - heden  
 
jaartallen  afbeelding  na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

In Armenië ontstond, na de Russische Revolutie van 1917, de Eerste Armeense Republiek ook wel de Armeense Democratische Republiek genoemd. Het land was slechts een kort leven beschoren: in 1920 werd het ingelijfd door de Sovjet-Unie. Het feitelijke staatshoofd was de Voorzitter van het Parlement:
1918 Avetis Arakeli Aharonjan, geboren op 4 januari 1866 te Iğdir, Turkije en overleden op 20 april 1948 te Marseille, Frankrijk.

HHD
President van de Nationale Raad:
28-5-1918 - 01-08-1918
1918  Aram Haroetjoeni Manoekjan, geboren in 1879 te Zeyva en overleden op 29 januari 1919 te Jerevan.

HHD
Plaatsvervangend President van de Nationale Raad voor Aharonjan:
28-05-1918 - 19-07-1918
1918-1919 Avetik Hovhannesi Sahakjan, geboren in 1863 te Stepanavan en overleden in 1933 te Libanon.

HHD
Voorzitter van de Raad van Armenië:
01-08-1918 - 04-06-1919
1919 Hovhannes Roebeni Katsjaznoeni, geboren 1 februari 1868 te Akhaltsikhe, Georgië en overleden in 1938 te Jerevan.

HHD
Premier:
04-06-1919 - 05-08-1919
1919-1920 Avetis Arakeli Aharonjan, geboren op 4 januari 1866 te Iğdir, Turkije en overleden op 20 april 1948 te Marseille, Frankrijk.

HHD
Voorzitter van het Parlement:
05-08-1919 - 04-11-1920
1919 Sarkis Sjahnazari Araratjan, geboren in 1863 en overleden in 1943 te Boekarest, Roemenië.

HHD
Interim Voorzitter van het Parlement voor Aharonjan:
05-08-1919 - 10-08-1919
1919  Hovsep Hovhannesi Arghoetjan, geboren in 1863 te Smyrna, Turkije en overleden in 1925 te Parijs, Frankrijk.

HHD
Interim Voorzitter van het Parlement voor Aharonjan:
10-08-1919 - 16-09-1919
1919  Sirakan Tatevosi Tigranjan, geboren in 1875 te Alexandropol en overleden na 1935.

HHD
Interim Voorzitter van het Parlement voor Aharonjan:
16-09-1919 - 06-11-1919
1919  Avetik Hovhannesi Sahakjan, geboren in 1863 te Stepanavan en overleden in 1933 te Libanon.

HHD
Interim Voorzitter van het Parlement voor Aharonjan:
06-11-1919 - 04-11-1920
1920  Hovhannes Roebeni Katsjaznoeni, geboren 1 februari 1868 te Akhaltsikhe, Georgië en overleden in 1938 te Jerevan.

HHD
Voorzitter van het Parlement:
04-11-1920 - 02-12-1920

In 1920 werd Armenië als de Socialistische Sovjet Republiek Armenië onderdeel van de Sovjet Unie. De leider van de republiek werd voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet:
1920-1921 Sarkis Ivani Kasjan, geboren op 16 januari 1876 te Shusha, Azerbeidzjan en overleden in december 1937.

HKK
Voorzitter van het Militaire Revolutionaire Comité:
29-05-1920 - 04-05-1921
1921 Simon Nazari Vratsjan, geboren in 1882 te Nakhichevan-na-Donu, Rusland en overleden op 21 mei 1969 te Beiroet, Libanon.

HHD
Voorzitter van het Comité voor Redding van het Vaderland:
18-02-1921 - ??-06-1921
(in dissidentie)
1921-1922 Alexander Fjodori Miasnikjan, geboren op 9 februari 1886 te Nakhichevan-na-Donu, Rusland en overleden op 22 maart 1925 te Tbilisi, Georgië.

HKK
Voorzitter van het Militaire Revolutionaire Comité:
04-05-1921 - 21-05-1921
Voorzitter van de Raad van Volkscommissarissen:
21-05-1921 - 02-02-1922
1922-1925 Sarkis Saäki Hambardsoemjan, geboren in 1870 te Shusha, Azerbeidzjan en overleden in 1944.

HKK
Voorzitter van het Centrale Uitvoerende Comité:
02-02-1922 - 24-06-1925
1925-1928 Artasjes Balasi Karinjan, geboren op 24 november 1886 te Bakoe, Azerbeidzjan en overleden op 29 mei 1982 te Jerevan.

HKK
Voorzitter van het Centrale Uitvoerende Comité:
24-06-1925 - ??-07-1928
1928-1930 Sarkis Ivani Kasjan, geboren op 16 januari 1876 te Shusha, Azerbeidzjan en overleden in december 1937.

HKK
Voorzitter van het Centrale Uitvoerende Comité:
??-07-1928 - ??-12-1930
1930-1935 Armenek Artjomi Ananjan, geboren in 1893 en overleden in 1958.

HKK
Voorzitter van het Centrale Uitvoerende Comité:
??-12-1930 - 14-01-1935
1935-1936 Sergo Nikolajevi Martikjan, geboren in 1874 te Tbilisi, Georgië en overleden op 13 mei 1957 te Jerevan.

HKK
Voorzitter van het Centrale Uitvoerende Comité:
14-01-1935 - ??-11-1936
1936-1937 Gevorg Saribeki Anesogljan, geboren in 1891 en overleden in 1938.

HKK
Voorzitter van het Centrale Uitvoerende Comité:
05-12-1936 - 31-10-1937
1937-1938 Matsak Petrosi Papjan, geboren in 1901 en overleden in 1962.

HKK
Interim Voorzitter van het Centrale Uitvoerende Comité:
01-11-1937 - 12-07-1938
1938  Chatsjik Misaki Akopdzjanjan, geboren in 1902 en overleden op 5 november 1944.

HKK
Voorzitter van de Opperste Sovjet:
12-07-1938 - 14-07-1938
1938-1954 Matsak Petrosi Papjan, geboren in 1901 en overleden in 1962.

HKK
Voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet:
14-07-1938 - 01-04-1954
1954-1963 Sjmavon Minasi Aroesjanjan, geboren 2 januari 1903 te Minkend, Nagorno-Karabach en overleden op 25 januari 1982 te Jerevan.

HKK
Voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet:
01-04-1954 - 04-04-1963
1963-1975 Nagoesj Chatsjatoeri Haroetjoenjan, geboren op 23 november 1912 te Jerevan en overleden op 18 januari 1993 te Moskou, Rusland.

HKK
Voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet:
04-04-1963 - 03-07-1975
1975-1985 Babken Jesaji Sarkisov, geboren op 25 november 1913 te Shusha, Azerbeidzjan en overleden op 4 februari 1999 te Jerevan.

HKK
Voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet:
03-07-1975 - 06-12-1985
1985-1990 Hrant Moesjegi Voskanjan, geboren op 15 mei 1924 te Arajadzor en overleden op 20 augustus 2005 te Jerevan.

HKK
Voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet:
06-12-1985 - 04-08-1990
1990-1991 Levon Hakobi Ter-Petrosjan, geboren op 9 januari 1945 te Aleppo, Syrië.

HHSh
Voorzitter van de Opperste Sovjet:
04-08-1990 - 11-11-1991

Hoewel de voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet het staatshoofd is, ligt de feitelijke macht bij de Eerste Secretaris van de Communistische Partij. Hieronder de Eerste Secretarissen van 1920 tot en met het uiteenvallen van de Sovjet-Unie:
1920-1921 Gevork Sarkisi Alichanjan, geboren in 1897 en overleden in 1937.

HKK
Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
??-12-1920 - ??-04-1921
1921-1922 Sergej Loekjani Loekasjin, geboren 18 december 1885 te Topty en overleden in 1937.

HKK
Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
??-04-1921 - 29-04-1922
1922-1923 Askanaz Artemi Mravjan, geboren op 21 december 1885 te Elizavetpol en overleden op 23 oktober 1929 te Jerevan.

HKK
Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
29-04-1922 - ??-03-1923
1923-1927 Asjot Garegini Hovhannisjan, geboren op 5 januari 1887 te Shusha, Azerbeidzjan en overleden op 30 juni 1977 te Jerevan.

HKK
Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
??-03-1923 - 06-07-1927
1927-1928 Haïk Alexandri Osepjan, geboren op 19 januari 1891 te Bashkadiklar en overleden op 10 september 1937 te Moskou, Rusland.

HKK
Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
06-07-1927 - 08-04-1928
1928-1930 Ajkaz Arkadi Kostanjan, geboren in 1897 te Tbilisi, Georgië en overleden op 21 april 1938 te Moskou, Rusland.

HKK
Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
08-04-1928 - 07-05-1930
1930-1936 Agasi Gevondi Chandzjan, geboren op 30 januari 1901 te Van, Turkije en overleden op 9 juli 1936 te Tbilisi, Georgië.

HKK
Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
07-05-1930 - 09-07-1936
1936-1937 Amatoeni Semjoni Amatoeni, geboren Vartapetjan, geboren in 1900 te Elizavetpol en overleden op 28 juni 1938 te Kommunarka, Rusland.

HKK
Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
09-07-1936 - 21-09-1937
1937-1953 Grigori Artjomi Aroetjoenov, geboren 7 november 1900 te Telavi, Georgië en overleden op 9 november 1957 te Tbilisi, Georgië.

HKK
Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
21-09-1937 - 12-03-1953
1953-1960 Soeren Hakobi Tovmasjan, geboren 20 december 1909 te Shinuhayr en overleden op 10 februari 1980 te Jerevan.

HKK
Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
12-03-1953 - 28-12-1960
1960-1966 Jakov Nikiti Zarobjan, geboren op 25 september 1908 te Artvin, Turkije en overleden op 11 april 1980 te Moskou, Rusland.

HKK
Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
28-12-1960 - 05-02-1966
1966-1974 Anton Ervandi Kotsjinjan, geboren op 25 november 1913 te Shagali en overleden op 5 april 1989 te Jerevan.

HKK
Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
05-02-1966 - 27-11-1974
1974-1988 Karen Serobi Demirtsjan, geboren op 22 april 1932 te Jerevan en overleden op 27 oktober 199 te Jerevan.

HKK
Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
27-11-1974 - 21-05-1988
1988-1990 Soeren Goergeni Aroetjoenjan, geboren op 5 september 1939 te Tbilisi, Georgië en overleden op 1 maart 2019.

HKK
Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
21-05-1988 - 06-04-1990
1990 Vladimir Migrani Movsisjan, geboren op 12 november 1933 te Sjenavan en overleden op 5 november 2014 te Jerevan.

HKK
Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
06-04-1990 - 30-11-1990
1990-1991 Stepan Karapeti Pogosjan, geboren op 1 januari 1932 te Agaktsi en overleden op 17 mei 2012 te Jerevan.

HKK
Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
30-11-1990 - 14-05-1991
1991 Aram Gaspari Sarkisjan, geboren op 14 augustus 1949 te Jerevan.

HKK
Eerste Secretaris van de Communistische Partij:
14-05-1991 - 07-09-1991

In 1991 werd Armenië onafhankelijk van de Sovjet-Unie met een president als staatshoofd.
1991-1998 Levon Hakobi Ter-Petrosjan, geboren op 9 januari 1945 te Aleppo, Syrië.

HHSh
President:
11-11-1991 - 04-02-1998
1998-2008 Robert Sedraki Kotsjarjan, geboren op 31 augustus 1954 te Stepanakert, Artsach. Van 1994-1997 president van Nagorno Karabach (nu Artsach).

Partijloos
President:
04-02-1998 - 09-04-2008
2008-2018 Serzj Azati Sarkisjan, geboren op 30 juni 1954 te Stepanakert, Artsach.

HHK
President:
09-04-2008 - 09-04-2018
2018- ? Armen Vardani Sarkisjan, geboren op 23 juni 1953 te Jerevan.

Partijloos
President:
09-04-2018 - heden