Afghanistan
Kaboel

Islamitische Republiek Afghanistan
AFG
locatie
  kaart


ONAFHANKELIJK EMIRAAT: 19 AUGUSTUS 1919
KONINKRIJK AFGHANISTAN: 9 JUNI 1926
DAOED-REPUBLIEK: 17 JULI 1973
DEMOCRATISCHE REPUBLIEK AFGHANISTAN: 30 APRIL 1978
REPUBLIEK AFGHANISTAN: 30 NOVEMBER 1987
ISLAMITISCHE STAAT AFGHANISTAN: 28 APRIL 1992
ISLAMITISCH EMIRAAT AFGHANISTAN: 27 SEPTEMBER 1996
INTERIM REGERING: 22 DECEMBER 2001
ISLAMITISCHER OVERGANGSSTAAT AFGHANISTAN: 19 JUNI 2002
ISLAMITISCHE REPUBLIEK AFGHANISTAN: 7 DECEMBER 2004

 
1901 - 1919
1919 - 1921
1921 - 06-1928
06-1928 - 09-1928
09-1928 - 14-01-1929
14-01-1929 - 17-01-1929
17-01-1929 - 13-10-1929
13-10-1929 - 31-10-1931
31-10-1931 - 17-07-1973
17-07-1973 - 09-05-1974
09-05-1974 - 27-04-1978
27-04-1978 - 19-10-1978
19-10-1978 - 21-04-1980
21-04-1980 - 30-11-1987
30-11-1987 - 27-04-1992
27-04-1992 - 02-12-1992
02-12-1992 - 27-09-1996
(27-09-1996 - 13-01-2001 erkend door UN)
27-09-1996 - 27-10-1997
27-10-1997 - 13-11-2001
13-11-2001 - 27-01-2002
   
  27-01-2002 - 04-01-2004 04-01-2004 - heden  
ga direct naar:     1930     1940     1950     1960     1970     1980     1990     2000     2010     2020
jaartallen  afbeelding  na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

In 1919 werd Afghanistan onafhankelijk van het Verenigd Koninkrijk met een emir, sinds 1926 koning als staatshoofd.:
1919-1929 Ghazi Amir Amanoellah Chan, geboren op 1 juni 1892 te Paghman en overleden op 25 april 1960 te Zürich, Zwitserland. Emir:
28-02-1919 - 09-06-1926
Koning:
09-06-1926 - 14-01-1929
1929 Inajatoellah Chan Seraj, geboren op 20 oktober 1888 te Kaboel en overleden op 12 augustus 1946 te Teheran, Iran. Koning:
14-01-1929 - 17-01-1929
1929 Habiboellah Kalakani, ook: Habiboellah Ghazi of Batsja-ye Saqqa, geboren circa 1890 te Kuh Daman en overleden op 13 oktober 1929 te Kaboel. Koning:
17-01-1929 - 13-10-1929
1929-1933 Mohammed Nadir Sjah, geboren op 9 april 1883 te Dehra Dun, India en overleden op 8 november 1933 te Kaboel. Koning:
17-10-1929 - 08-11-1933
1933-1973 Mohammed Zahir Sjah, geboren op 15 oktober 1914 te Kaboel en overleden op 23 juli 2007 te Kaboel. Koning:
08-11-1933 - 17-07-1973

In 1973 werd de koning afgezet door zijn zwager, welke de Daoed Republiek Afghanistan uitriep en zelf de eerste president werd. In 1978 werd het land een democratische republiek Afghanistan en een jaar later valt de Sovjet Unie het land binnen. Hun stroman Nadzjiboellah roept in 1987 de republiek uit.
1973-1978 Sardar Mohammed Daoed Chan, geboren op 18 juli 1909 te Kaboel en overleden op 28 april 1978 te Kaboel.

Partijloos, sinds 1976 NRP
President van de Daoed Republiek:
17-07-1973 - 27-04-1978
1978 Abdoel Kadir Dagarwal, geboren in 1944 te Herat.

Militair
Voorzitter van de Militaire Revolutionaire Raad:
27-04-1978 - 30-04-1978
1978-1979 Noor Mohammed Taraki, geboren op 15 juli 1917 te Sur Kelay en overleden op 14 september 1979 te Kaboel.

HDK
President van de Revolutionaire Raad van de Democratische Republiek:
30-04-1978 - 16-09-1979
1979 Hafizoellah Amin, geboren op 1 augustus 1929 te Paghman en overleden op 27 december 1979 te Kaboel.

HDK
President van de Revolutionaire Raad van de Democratische Republiek:
16-09-1979 - 27-12-1979
1979-1986 Babrak Karmal, geboren op 6 januari 1929 te Kamari en overleden op 3 december 1996 te Moskou, Rusland.

HDK
President van de Revolutionaire Raad van de Democratische Republiek:
27-12-1979 - 24-11-1986
1986-1987 Hadzji Mohammed Tsjamkani, geboren in 1947 te Paktia.

Partijloos
Interim President van de Revolutionaire Raad van de Democratische Republiek:
24-11-1986 - 30-09-1987
1987-1992 Mohammed Nadzjiboellah Achmadzai, geboren op 6 augustus 1947 te Kaboel en overleden op 28 september 1996 te Kaboel.

HDK, sinds 1990 HW
President van de Revolutionaire Raad van de Democratische Republiek:
30-09-1987 - 30-11-1987
President van de Republiek:
30-11-1987 - 16-04-1992
1992 Abdoel Rahim Hatef, geboren op 7 juli 1925 te Kandahar en overleden op 19 augustus 2013 te Alphen aan de Rijn, Nederland.

HW
Interim President van de Republiek:
19-04-1992 - 28-04-1992

In 1992 ontstaat de Islamitische Staat Afghanistan, Rabbani werd de president, maar vier jaar later nam de Taliban de macht over en de Islamitische Emiraat Afghanistan (1996-2001) werd door Omar in het leven geroepen, slechts gesteund door enkele Islamitische landen. Rabbani werd internationaal tot 2001 erkend als staatshoofd van het land, de Noordelijke Alliantie. Nadat de Taliban was verdreven, ontstond de Islamitische Overgangsstaat Afghanistan en in 2004, onder Karzai, ontstond de huidige constitutie:
1992 Sibghatoellah Modzjaddedi, geboren op 21 april 1925 te Kaboel en overleden op 11 februari 2019.

JNM
Interim President van de Islamitische Staat:
28-04-1992 - 28-06-1992
1992-1996
1996-2001
Boerhanoeddin Rabbani, geboren in 1940 te Faizabad en overleden op 20 september 2011 te Kaboel.

JIA, sinds 1997 UINFSA
President van de Islamitische Staat:
28-06-1992 - 27-09-1996
President van de Noordelijke Alliantie:
27-09-1996 - 13-11-2001
       
1996-2001 Moellah Mohammed Omar Achoend, geboren op 27 september tussen 1950 en 1966 te Nodeh en overleden op 13 april 2013 te Zaboel.

Taliban
Emir van het Islamitische Emiraat:
27-09-1996 - 13-11-2001
1996-2001 Moellah Mohammed Rabbani Achoend, geboren in 1955 te Pasjmol en overleden op 15 april 2001 te Rawalpindi, Pakistan.

Taliban
Hoofd van de Hoge Raad onder de emir van het Islamitische Emiraat:
27-09-1996 - 16-04-2001
2001 Mawlawi Mohammed Abdoel Kabir, geboren tussen 1958 en 1963 te Paktia.

Taliban
Interim Hoofd van de Hoge Raad onder de emir van het Islamitische Emiraat:
16-04-1996 - 13-11-2001
       
2001 Boerhanoeddin Rabbani, geboren in 1940 te Faizabad en overleden op 20 september 2011 te Kaboel.

JIA, sinds 1997 UINFSA
President van de Islamitische Overgangsstaat:
13-11-2001 - 22-12-2001
2001-2014 Hamid Karzai, geboren op 24 december 1957 te Karz.

Onafhankelijk
President van de Islamitische Overgangsstaat:
22-12-2001 - 07-12-2004
President van de Islamitische Republiek:
07-12-2004 - 29-09-2014
2014- ? Asjraf Ghani Achmadzai, geboren op 12 februari 1949 te Logar.

Onafhankelijk
President van de Islamitische Republiek:
29-09-2014 - heden
2020 Abdoellah Abdoellah, geboren op 5 september 1960 te Kārte Parwān.

EM
President van de Islamitische Republiek in oppositie:
09-03-2020 - 17-05-2020