Abchazië
Soechoemi

Republiek Abchazië
locatie
premiers
bestuurlijke indeling kaart


SOEVEREINITEIT VAN GEORGISCHE SSR UITGEROEPEN: 25 AUGUSTUS 1990
ONAFHANKELIJKHEID UITGEROEPEN: 23 JULI 1992

 
   
  1990 - 23-07-1992 23-07-1992 - heden  
ga direct naar:     2020
jaartallen  afbeelding  na(a)m(en), geboorte- en overlijdensgegevens en evt. partij titel en regeerperiode

Abchazië riep in 1990 de soevereiniteit van de Georgische Socialistische Sovjet Republiek uit, twee jaar later gevolgd door de onafhankelijkheid van Georgië. Tijdens de Sovjet periode was de Voorzitter van de Opperste Sovjet het staatshoofd en sinds de onafhankelijkheid de Voorzitter van het Parlement. Na de constitutie van 1994 werd Ardzinba de eerste president. De onafhankelijkheid wordt tot op heden slechts erkend door enkele landen:
1978-1990 Valerian Osman-ipa Kobatsja, geboren op 16 maart 1929 en overleden in 1992.

CPA
Voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet:
??-04-1978 - 1989
Voorzitter van de Opperste Sovjet:
1989 - 04-12-1990
1990-2005 Vladislav Grigori-ipa Ardzinba, geboren op 14 mei 1945 te Jashyra en overleden op 4 maart 2010 te Moskou, Rusland.

CPA, sinds 1992 partijloos
Voorzitter van de Opperste Sovjet:
04-12-1990 - 23-07-1992
Voorzitter van het Parlement:
23-07-1992 - 26-11-1994
President:
26-11-1994 - 12-02-2005
2005-2011 Sergej Vasil-ipa Bagapsj, geboren op 4 maart 1949 te Soechoemi en overleden op 29 mei 2011 te Moskou, Rusland.

YA
President:
12-02-2005 - 29-05-2011
2011-2014 Aleksandr Zolotinska-ipa Ankvab, geboren op 26 december 1952 te Soechoemi.

Ait
Interim President:
29-05-2011 - 26-09-2011
President:
26-09-2011 - 01-06-2014
2014 Valeri Ramsjoech-ipa Bganba, geboren op 26 augustus 1953 te Bzoeb.

Partijloos
Interim President:
01-06-2014 - 25-09-2014
2014-2020 Raoel Dzjoemka-ipa Chadzjimba, geboren op 21 maart 1958 te Tkvartsjeli.

FUNA
President:
25-09-2014 - 12-01-2020
2020- ? Valeri Ramsjoech-ipa Bganba, geboren op 26 augustus 1953 te Bzoeb.

Partijloos
Interim President:
13-01-2020 - heden